A6M2 Zero Hasegawa 1:72

Previous topic - Next topic

djos & filip

Pozdrav

U radu A6M2 Zero Hasegawa 1:72, uporedo radim 2 komada jedan za poklon (ovaj na slikama) i drugi za moju dusu. Razlika, manje detalja na prvom.
Na obe makete su izbusena sedista i zadnja pregrada kabine, napravljen nisan, dodati pojasevi i poluga sa desne strane sedista....i jos neke stvari, Druga maketa ceka da se urade zidovi u kabini i doda oprema, a i kruznu antenu cu uraditi takodje od zice, ova je predebela.

Za sada toliko, ovu prvu moram da zavrsavam pa se nadam da za koji dan sledi farbanje.










Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

GBU-10


Suhoj


Kerber

Ako nisi zalepio kabinu jos, skini mu DF LOOP antenu iza pilota...ne ide ovde. Tek na A6M5c i te malo kasnije modele...ovi cak ni radio nisu imali, pogotovu Sakai...samo komandiri eskadrila, i to po neki, ne svi.

djos & filip

#4
@Kerber

Hvala na upozorenju, nisam zalepio kabinu ali sam se pripremao. Najgore sto sam pregledao tony slika i stalno nailazim na protivurecnosti.
V-127  nije imao Loop antenu i stap antena mu je bila odsecena.
Ali sto se tice V-103 koji sam nameracio da uradim.....tacno nema Loop antenu ali na nekim slikama ima stap antenu na nekim ne?. Sta sad?

Ako imas neku sliku posalji mi molim te.

U svakom slucaju onaj djevrek leti napolje....ionako me je nervirao  :-\

Pozdrav i hvala

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Kerber

Ne nadjoh konkretni avion nigde, ali, ako radis Sakaija, nigde u onoj svojoj famoznoj knjizi, za koju se povremeno hvatam k'o davljenik za slamku, ne nadjoh cinjenicu da je odrzavao radio vezu...sve je bilo putem znakova, mimika, itd
Znaci, moze i bez stapa, verovatno ga nije ni bilo (ako ne povremeno, na raznim avionima...)

A za detalje, evo veoma dobrog rada na Hyperscale, u 1/32...promasio je boju trupa, treba da bude ona famozna proliv-bela kafa boja sa zelenim tufnama o'zgo, ali, je nivo detaljisanja veoma dobar.   http://www.hyperscale.com/2008/galleries/a6m2type2132ra_1.htm

Pozz i cekamo napredak...

djos & filip

@Kerber
Hvala on je mozda promasio boju trupa ja sam zamalo promasio kompletan "projekat". Krenuo sam sa Hobby Color IJN Grey bojom, ali zbog neiskustva+ocajan kompresor, dobio sam tako hrapavu povrsinu da je to bilo gadno za gledati. Da nije bilo Ficine podrske da probamo ponovo, verovatno bi sve odletelo u kantu.
Faza2: Skinuta cela boja dobro oprana maketa i ponovo preprskana ovaj put Xtracolor uljanom farbom IJN Grey. Rezultat je sledeci (nisam odusevljen ali.....(obe slike su iz faze 2 ali pod razlicitim svetlom boja potpuno drukcije izgleda, realnija je ona prva.
Ne znam ni kako ce ispasti ramovi kabine jer sam po prvi put radio maske sa tamiya trakom.






Sada nastavak...

Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

djos & filip

#7
Nismo se dugo javljali posto smo se bavili partizanima :)

Dovde smo stigli. Jos malo rada i maketa gotova, malko ce mo da uzivamo u nasem minulom radu pa ode kao poklon prijatelju.

Nadam se da ce jos uz malo prljanja i odvaljivanja farbe ovo na kraju ispasti ok. Kao i uvek sve kritike dobrodosle. uz napomenu da nismo jos polepili sve delove  0:). Slikano pod vestackim svetlom i blicem. Morace jos i ram kabine da se zavrsi i doradi ali....bice  ::)

Pozdrav




Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Goran A.

Lepo i pedanto! Dopada mi se utisak i necu da se bavim detaljima. Verujem da ce biti jos bolje kad zavrsite sa prljanjem. Ne bih mnogo gulio. Nadjite fotografije nekog izguljenog i radite po njoj, sigurno necete promasiti.

anki

Lep rad ali nije to ta boja koju ti je Kerber opisivao. U dva linka ispod imas detaljnije. Jedan je uopste o japanskim bojama a drugi o konkretnom V 103 koga su pronasli slupanog 1993 sve sa ostacima pilota (naravno nekog drugo) i detaljno analizirali. Ukratko ta IJN grey koju koristis je suvise cisto sivo bela. Na ovom sajtu nacices razne interesantne studije o japanskim avionima u WWII i sve na engleskom.

http://www.j-aircraft.com/research/amerio/out_of_ameiro.htm
http://www.j-aircraft.com/research/lansd-77.htm

Najzad evo i linka do analize japanskih originalni kolor cipova:

http://www5d.biglobe.ne.jp/~cocoro/subw117-2.htm

Inace ovaj sajt je na japanskom ali je jako interesantan i sto je najbolje moze se koristiti. Uzmes onlajn prevodioca sa engleskog na japanski u jednom radnom prozoru i u njega kopiras delove teksta iz drugog radnog prozora gde ti je ovaj japanski www. Na ovaj nacin sasvim pristojno moze da se pregleda ovaj sajt.

djos & filip

Hvala na pomoci, ne znam u sustini sta raditi sa japancima, osloniti se na gotove boje (kao ove sto sam koristio / xtracolor IJ Navy Grey a ista je i MR HOBBY IJN Grey ili mesati svoje kombinacije.....stvarno nisam u nista vise siguran). Samo jos par slika sa dnevnog svetla:



Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Suhoj


anki

Mislim da je sustina u tome da je postojalo vise sivih koje olako nazivamo IJN. Osim toga one su se razlikovale od proizvodjaca do proizvodjaca.

Ta svetla koja se uglavnom moze kopiti kao gotova je ustvari u kasnijoj fazi koriscena za farbanje donjaka aviona a ne za "over all" seme. To je neka zlatna sredina - kompromis.

Mozda su JPS Models (akrilne ) i White Ensign Models (enameli) otisli najdalje sa svojim bojama jer su uveli i razlicite proizvodjace aviona i njhove nijanse za istu boju. Pogledaj ih na:

http://www.jpsmodell.de/main_e.htm
http://www.whiteensignmodels.com

E onda odluci kako ce tvoja boja da izgleda i ne obaziri se na nas ostale koji imamo uvek neke primedbice. Udri da ti budes zadovoljan.

djos & filip

Ma svaka kritika koja vodi boljem i vernijem radu je dobrodosla. Problem je nabavka boja i umece mesanja. Posto nisam bio siguran u umece ja uzeo gotovo. Ali jednostavno japanci su.....JAPANCI, kao uvek komplikovani i daleki  ;)

Hvala na savetima, sledeci ce sigurno da bude izmiksovan.

Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Monthy Python

Nemoj mnogo da se "uzbudjavas" zbog boje japanaca, to glave mnogo mudrije i vise sede od nasih nisu uspeli da definisu, a to im je posao.  Dosta sam citao o zerou, posto mi je to jedan od omiljenih aviona iz WWII, i kao sto su postojale razlike u zelenim i sivim bojama koje su koristili Nakadzima i Mitsubishi od 1943 pa do 1945, tako je postojala razlika i u sivim "overall" bojama na pocetku rata.  (BTW, Nakadzima je proizvela vise zeroa od Mitsubisija).  Cak se razlikuju i boje protiv odsjaja na poklopcima motora-nakadzimina vuce na teget plavo, mitsubisijeva je crna. Za te pocetne godine postojale su dve nijanse koje su koristili proizvodjaci- jedna "karamel siva" ili cuvena ameiiro (valjda se tako pise) i druga tamnije siva.  Posto je ovo hobi i uzivanje, necemo  uzeti za zlo.  Samo napred, zero je mnogo lep. _www.paint4models.com/paintchart mozes koristiti da odokativno vidis razliku izmedju boja (mada se ta druga siva cini bas tamnom, skoro kao dark ghost gray). U tekstovima koje su momci postovali imas FS kodove, ukucaj ih i vidi razliku.