Italeri 1/72 Jagdpanther

Previous topic - Next topic

Sandman

evo zapochinjem i svoje ucheshce u "West front" kampanji... prvi moj predstavnik bice vozilo... Italerijevo reizdanje stare ESCI maketa Jagdpanthera u 1/72....



dodatak ovoj maketi bice Armorscale metalna cev za 88m top koji je korishcen na ovom vozilu...



za pochetak sam sklopio "kadicu" vozila i polepio detalje na zadnjem delu vozila....





auspusi su kao i obichno zabusheni pomocu mikroburgija i hobi nozica....


Aki

Super Srki,samo cepaj!
Sta si odlucio,koju ces verziju raditi??
ESCI je dao neki mix rane i mid verzije....

Sandman

Quote from: @ki on 27-09-2008, 21:26:45
Sta si odlucio,koju ces verziju raditi??
ESCI je dao neki mix rane i mid verzije....

uff ne znam.. pre nekog vremena sam malo studirao crteze pa sam kao nashao neshto shto mi treba.. moracu sad opet detaljno pogledam da vidim koje dorade treba da uradim... najveci problem je oko korena cevi - ovaj okvir cevi sa velikim "shrafovima" je chini mi se za kasniju verziju a generalno maketa je vishe bliza ranijoj ili tako nekako.. provericu josh... dorada i prepravki ce svakako biti... a verovatno cu ovde isprobavati i pravljenje cimerita... josh nisam odluchio kako ;)

Aki

Koliko vidim,ova metalna cev je dvodelna cev,karakteristicna za mid i late verzije.Za ranu ide jednodelna.
A to sto kazes stoji,maketa jeste bliza ranoj verziji :-\

Sandman

da, cevka je za kasnije verzije...mada mislim da ce defintiivno pasti par kompromisa tako da ce ovo na kraju biti neki "medju-what-if" :P a na kraju krajeva nije ni bitno toliko ;) trudicu se koliko je moguce da detalje dovedem u neki red a ono shto je komplikovano za prepravku ostavicu kako jeste.... pa nek ide na dushu Italeriju/ESCI-ju :P :D

nesha

Ne brigaj i njih su preredjivali i apgrejdovali u hodu. Bice solidna maketa-samo su gusenice rogobatne... :P

Sandman

da ...gusenice sa svojim ravnim unutrashnjim delom su krsh totalni...ali idealne za nastavak chasova blata :D

vishe razmishljam kako da nadjem rezervne linkove da postavim na bokove, ovi su totalni promashaj :(

jedino ako neko ima par linkova na pozajmicu kako bih napravio kopije....  :-\

nesha

Da li bi tio pasovali od Revelovog Pantera?  :)

Sandman

Quote from: nesha on 28-09-2008, 14:20:11
Da li bi tio pasovali od Revelovog Pantera?  :)

ma moze naravno.. samo da napravim kopije - da ih postavim na bokove .... rezervni linkovi dati u maketi su ochaj zivi od odlivkaia i pogreshno postavljeni kako sam skapirao...

T34

Ne daj se Srđane!  ;) Bit će to sve dobro!

Sandman

Quote from: Dusan Lekic on 02-10-2008, 17:34:52
Cekamo napredak... Shema?

napredak malo usporio zbog prehlade sa temperaturom i "shmrkokashljavicom" koja me drpila :(

shto se tiche sheme bice ova...ili neshto slichno njoj vec... nashao sam po knjigama josh neke profile, a s obzirom da je i sama maketa meshavina ranije i kasnije verzije Jagdpanthera, mozda dam sebi malkice slobode i za kammo ;)


Sandman

posle previshe proteklog vremena vratio sam se malo i ovoj maketi...
bez obzira shto je kampanja zavrshena, slike radova cu nastaviti da kachim u ovom topiku....

na krovu/kupoli sam izvrshio par manjih prepravki:

- ovaj veci "disk" sa 6 shrafova na sebi sam zalepio na (pretpostavljam) ventilacion otvor koji se nalazi izmedju 2 otvora za ulazak u kupolu
- manji "disk" sa 4 shrafa sam namestio iza desnog otvora za ulaz, a po sastavnici je trebao da stoji na onom prednjem zagitovanom delu - tamo sam rupicu uz pomoc sprua zatvorio i zagitovao kasnije...



na prednjem levom blatobranu sam rupicu za far zatvorio komadicem sprua pa zatim zagitovao, i izbushio novu na mestu gde zapravo far treba da stoji - sa unutrashnje strane blatobrana tj. blize telu tenka...



poshto je ovo ranija verzija Jagdpanthera (tj. po vecini detalja predstavlja raniju verziju!), reshio sam da uradim i cimerit na telu tenka jer su ranije verzije imale nanet sloj ove zashtitne smese protiv mina....

cimerit sam radio tako shto sam lepkom premazivao telo tenka a zatim skalpelom rezbario linije....
nisam josh siguran da li cu ponovo premazivati lepkom ove urezbarene linije jer ce tako detalji iskrzanih ivica nestati tj. lepak ce ih istopiti  :-\

na prednjoj plochi treba samo da napravim jednu malu plochicu pravougaonog oblika pored periskopa koji stoji sa leve strane ploche...

po obodima krova sam napravio skalpelom i simulaciju varova na kupoli - nakon shto sam premazao lepkom ivice krova, lagano sam skalpelom bockao i pravio paralelne rezove.... detalj nisam na zalost uslikao ali potrudicu se nekom sledecom prilikom da i njega predstavim slikom...





ruchke na poklopcu motora sam uradio od zice koja je malo tanja od ruchki datih u samoj maketi....

ona ruchka shto stoji na ivic poklopca je prebachena na levu stranu tenka jer je tu pravilna pozicija - Italeri/ESCI su rupice za nju postavili na pogreshnoj strani poklopca! Tu je opet radila tehnika sprua i gitovanja....

vishak gita koji se vidi je zbog malo shirih rupica za ruchke, tako da ce tu mozda josh malo gita pasti kasnije....



za sad toliko, a ostalo je josh par sitnijih detalja da se odradi.... + gusenice, i sredjivanje metalne cevi topa da bi se uklopila sa korenom cevi od plastike!

i sad je definitivno da ce ovo biti "what-if" Jagdpanther - vecina detalja na telu tenka ce biti odradjena za ranu verziju, ali blenda topa i sama cev odgovaraju kasnijim verzijama..... pritom sam nashao i kamuflazu koju cu raditi, a drugachija je od ove koju sam prikazao u prethodnom postu - tematski predstavlja vozilo sa Zapadnog fronta (shto je tema kampanje), ali ce po detaljima biti odstupanja... 

u svakom sluchaju josh jedna maketa na kojoj isprobavam neke nove stvari i tehnike... ;)

menestenasli

Dugo ti trajala ta prehlada  :)
Bas da vidim kako se pravi oklop u 1/72. Vec neko vreme razmisljam da pravim neki tenk, ali mi se ne rade u 1/35, a 1/72 mi deluje sitno.

Aki

Odlicne dorade Srki,samo napred!!!
I cimerit je veoma dobro ispao.Mogao si opusteno i vece "kocke" da pravis,bilo bi ti lakse.
Nece ti biti "what if" verzija.U poslednje vreme sam malo istrazivao po literaturi o jagdapantheru.Najranija verzija je ausf. G1 early(cev iz jednog dela,auspusi kao kod panthera A,leziste topa je vareno,i svi su imali cimerit).Tvoj je po svemu sudeci ausf. G1 late production(dvodelna cev,ali leziste topa je srafljeno, a auspusi ostaju isti kao kod G1 early.Neki su imali cimerit).I najkasniji je ausf. G2...

Sandman

Quote from: menestenasli on 09-06-2009, 21:02:12
Bas da vidim kako se pravi oklop u 1/72. Vec neko vreme razmisljam da pravim neki tenk, ali mi se ne rade u 1/35, a 1/72 mi deluje sitno.

ova maketa nije bash mnogo reprezentativna jer je u pitanju Italerijev prepak stare ESCI makete koja je po nekim detaljima i netachna, a najvishe zamerki moram da prebacim na gusenice koje su ochajne, iako date iz plastichnih delova (tzv. link by link) .... najkomichniji detalj su rezervne gusenice koje se kache na telo tenka a ovde su date em katastrofalno loshe odlivene, em pogreshno!  :uaaa

uskoro se nadam da cu bitnije nastaviti radove na druga dva tenka u 72ci zapocheta takodje proshle godine, ali neshto nisam imao volje ni inspiracije za vozila  :-[ pa mozda bolje da tu bacish pogled u tok izrade maketa vojnih vozila.... ;)

Quote from: @ki on 09-06-2009, 21:19:17
I cimerit je veoma dobro ispao.Mogao si opusteno i vece "kocke" da pravis,bilo bi ti lakse.

hvala @ki, pregledao sam par uradjenih Jagd-ova sa Missing lynx-a, i nekako mi lepshe izgleda ovaj sitniji cimerit :) mada je dosadnije uraditi ga :D

Quote
Nece ti biti "what if" verzija.U poslednje vreme sam malo istrazivao po literaturi o jagdapantheru.Najranija verzija je ausf. G1 early(cev iz jednog dela,auspusi kao kod panthera A,leziste topa je vareno,i svi su imali cimerit).Tvoj je po svemu sudeci ausf. G1 late production(dvodelna cev,ali leziste topa je srafljeno, a auspusi ostaju isti kao kod G1 early.Neki su imali cimerit).I najkasniji je ausf. G2...

hm... mada zbog sheme farbanja verovatno hoce biti what-if :P :D .. nashao sam u jednoj knjizi shemu sa "a la tigrastim" sharama - zelena i braon preko panzergelb osnove, ali obzirom da moram da kombinujem i brojeve sa dekala, ko zna shta ce ispasti na kraju....

videcemo.. za sad samo da se polako priblizim kraju radova na sklapanju... a za farbanje cemo lako ;)