Academy 1/72 P-47D Thunderbolt "Eileen"

Previous topic - Next topic

Sandman

Pao je i prajmer - Mr. Surfacer 1200...


Goran A.

Izgleda ko plastika taj mister prajmer.

Sandman

Malo sam prešao Gunze micromesh krpicom da ujednačim šmirglastu površinu koja se javila na par mesta.

Sledeće za prskanje je prostor stajnog trapa - yellow zinc chromate - pa onda i D-Day oznake na trupu i repu pre kamuflaže...

Sandman

Rešio sam da umanjim korišćenje Academy dekala koliko god mogu pa je palo prskanje bele boje na vertikalcu i na donjem zadnjem delu trupa.

Bele delove sam zatim zaštitio Tamiya trakom - malo su mi pobegle trake na par mesta ali dobro, svakako će biti lakše nego rad sa Academy dekalima...



Na delu trupa koji sam maskirao trakom, naprskao sam crnu boju za invazione pruge - maske sam radio preslikavanjem sa dekala.

Takođe sam prostor za točkove i unutrašnji deo poklopaca stajnog trapa naprskao u RAF Interior Green - obzirom da je "Eileen" nosio britanske boje na sebi, pretpostavljam da je i ove delove imao ofarbano u RAF boje...



Sledi maskiranje celog tog dela sa invazionim prugama, pa preshading kao prvi korak do početka kamuflaže...

Kerber

Jos malo i gotovo.
Dobro ti ovo ide, mada je krajnje zahebato na ovim krivinama da teras pravac...al uspeva.

djos & filip

Lepo napreduje, invazione trake su uvek izazov, mada jos uvek nisam siguran koliko su se na pravim avionima trudili da budu precizno ofarbane.
Posto radim istu maketu, a unutrasnjost stajnog trapa sam ofarbao u cink hromat, pitanje: da li da ostavljam ili menjam u interior green (vidim da si ti odlucio koju boju da koristis...da li si negde nasao informaciju ili ...pretpostavka)

Hvala, sa nestrpljenjem cekam nastavak (em dobar rad em dobra referenca :) )

Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Warhawk

Prema ovom članku, iz fabrike su izlazili sa kutijama u Zinc Chromate Yellow
Ne slažem se sa Srletovom odlukom da se preboji u Britanski interior, nekako mi ne deluje logično. Čak i ako bi radili generalku, verovatno bi se zezali samo sa spoljnim bojama...
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Sandman

Ponelo me blic razmišljanje o bojama, a i trenutno sam farbao nešto sa tom zelenom, a nekih detaljnih informacija o ovom avionu i nema, tako da... moja greška - prefarbaću u Yellow Zinc Chromate  ;)

Sandman

Preprskao sam poklopce stajnog trapa kao i prostor stajnog trapa u Yellow Zinc Chromate (MM Chrome Yellow + par kapi crne)



Elisa ofarbana - ostaje samo kasnije da se naprska osovina i spiner u boju metala...



Odrađen preshading...



Gornje površine ofarbane u akrilnu Gunze RAF Dark Green - ne vidi se na slikama, ali sam malo posvetljenom nijansom na kraju "šarao" po sredini panela... Pod lampm deluje kao maslinasta/braon, ali na dnevnom svetlu se vidi njena zelena nijansa...



Sledi farbanje donjih površina...

Kerber

Ovaj bese farban odozdo u Sky?
Ovakvi, sa "Taxi" nosem su jedni od najlepsih Boltova.
Tepaj! :D

Sandman

Jeste, odozdo ide RAF Sky  ;)

Nego ne spomenuh, odlomio mi se jedan od mitraljeza na desnom krilu tokom manipulacije maketom pri farbanju ... će sredimo na kraju :)

Sandman

Na poklopce stajnog trapa i na donje površine trupa i krila naprskana je akrilna Gunze RAF Sky...



Skinuo sam i maske sa invazionih traka...zadovoljan sam kako je sve ovo ispalo - invazione trake su malkice nakrivo na pojedinim mestima, ali su one farbane na terenu tako da ne verujem da su bile pod konac zafarbane i na pravom avionu... preshading na donjim površinama je jako lepo ispao i trebalo bi da dođe do punog izražaja kasnije, nakon washa...



Razdvajanje gornjeg i donjeg dela kamuflaže sam radio pomoću blutaka, a uz pažljivo prskanje sam dobio onaj poluoštar prelaz...



Plašio sam se da će mi zelena podliti ispod maske na vertikalcu ali srećom nije, tako da deluje mnogo bolje nego dekal da sam lepio :)



Prostor stajnog trapa je sada u pravoj nijansi - Yellow Zinc Chromate...



Sledi provera u vezi jednog detalja farbanja na delu kapotaža i eventualno dofarbavanje, a zatim i lakiranje pred dekale... a onda ... videćemo šta me čeka (Academy dekali.. hmm...)

airsuba

Lepo je ispalo, zanimljivo je ovo farbanje!

Lupi mu ti dva-tri sloja glos laka da površina bude baš ravna i glatka - pa onda udri po dekalima... biće pipavo!

medico

odlicno izgleda , sooper je farbanje , prelazi između boja . Jedino za moj ukus trebalo je malo jace da odradis posvetljavanje-overshading panela na gornjim površinama , pogotovo sto je gore u pitanju jednobojna sema .

Sandman

Aco, razmišljao sam o posvetljavanju gornjeg dela još malo, međutim, kad sam se sa maketom odmakao od sijalice i pogledao farbanje na prirodnom svetlu, nazire se baš preshading.

Bojim se da bi dodatno posvetljavanje preterano istaklo preshading, a nisam siguran koliko je ovaj avion imao izanđalu kamuflažu - imam samo jednu sliku sa koje se ne vidi najbolje stanje kamuflaže.  :-\

U svakom slučaju, jednobojnu šemu odozgo planiram da malo toniram "dot filteringom", no to će tek kasnije, nakon dekala i regularnog washa...