Fujimi 1/72 D4Y3 "Judy" + Hasegawa 1/72 Toyota GB Starter Truck

Previous topic - Next topic

JUNKERS


PELE


Warhawk

'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Sandman

malecki nastavak radova...

poshto sam na ovoj fotografiji video da na delu noge stajnog trapa oko amortizera stoji (verovatno platnena) prekrivka...



...reshio sam da taj detalj odradim i na maketi... uz pomoc papirne maramice i malo drvofixa razredjenog sa malo vode....


Warhawk

Reci mi jednu stvar, da li je instrument tabla u pozitivu ili se dobija samo dekal na ravnoj povrsini?
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Sandman

Quote from: warhawk on 05-07-2009, 19:32:14
Reci mi jednu stvar, da li je instrument tabla u pozitivu ili se dobija samo dekal na ravnoj povrsini?

instrumenti su izliveni u pozitivu, ne dobija se dekal sa instrumentima - lichno mi se vishe svidja ovakvo reshenje - iako deo izgleda siromashno dok je na ramu, kad se ofarba i drajbrashuje skroz odlichno izgleda - imash sliku na prvoj strani ovog topika... ;)

Warhawk

Znam video sam, mada mi je instrument tabla u pozitivu jako netipična za Fujimi/ Hasegawa makete...

Najviše mrzim kad maketa za koju puknem 20+ evra ima tu samo dekal  >:(
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Sandman

Quote from: warhawk on 05-07-2009, 19:43:23
Znam video sam, mada mi je instrument tabla u pozitivu jako netipična za Fujimi/ Hasegawa makete...

moguce da je ovo zato shto je stara maketa?  ::) :-\

Quote
Najviše mrzim kad maketa za koju puknem 20+ evra ima tu samo dekal  >:(

bolje i to nego da dobijesh ravnu instrument tablu bez ikakvih detalja a na tabli sa dekalima nema instrument table kao dekala!!  :naughty

sezan

Preshading si toliko dobro "dozirao" da nemam reci! :godTaman koliko treba!Ja se jos uvek mucim sa "jacinom" istog! :think
"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA

Sandman

preshading i ova aluminium boja su uradjeni ovako - direktno preko surfejser podloge - samo iz razloga shto mi trebaju za efekat chipinga tj. guljenja kasnije boje kamuflaze ;)

poshto do sada nisam mnogo eksperimentisao sa bojama metala na celoj povrshini aviona, kapiram da bi josh bolji efekat preshading imao da je podloga ispod njega i ovog aluminiuma zapravo bila gloss crna! Boje metala bi tako dobile na dubini, jer ako primetish na panelima na krilima se ipak jasno vidi pod odredjenim uglom da je podloga ispod sive boje ;)

zapravo, gledajuci maketu iz vishe uglova, drugachije se vidi konachni finish - stvar refleksije samo... ;)

videcemo koliko ce ovo moje igranje sa preshadingom imati efekta kasnije kad uradim guljenje kamuflaze... nadam se da nije bi ouzaludan korak... nego nikako da se nakanim ovih dana da preprskam Future kao zashtitni sloj za maskiranje - slede one zute napadne ivice i oznake.... tu cu se prvi put susresti sa tehnikom chipinga boje solju....

gasha

Ajde bre zavrsavaj to. Tvoja kampanja a probices vreme  D:)

Daj da ga vidim gotovog pa onda koment.

Sandman

poshto se Goxy aktivirao i delje onog Shokija sve u shesn'es', red je da ga sustignem...  :D

josh letos, maketa je prelakirana Future-om, i stajala je u kutiji do danas....

danas sam maskirao napadne ivice krila, pripremivshi ih ovako za farbanje zute boje, ali pre farbanja, usledice neshto drugo...



pre farbanje zute, usledilo je nanoshenje soli, jer zelim da na ovoj maketi simuliram ogrebanu i izguljenu farbu na mnogo mesta - naime, prema nekim slikama uradjene makete sa ovim oznakama i profilima koje mi sluze kao referenca, vidi se da je ovaj aparat bio u poprilichno istroshenom stanju po pitanju farbe..

dakle, na ovoj maketi sam po prvi put u dosadashnjem radu isprobao tzv. tehniku "salt chipping"... pratio sam slike Lanmijevog Kawanishija koji je radio pre par godina - prvo sam chetkicu zamochio u vodu u koju je sipano malo deterdzenta za sudove (kako bi se voda zadrzala na gloss podlozi), i njom nakvasio napadnu ivicu... zatim sam taj deo lagano "posolio" kuhinjskom solju.... treba voditi rachuna da se ne nakvasi previshe podloga, jer ce onda doci do topljenja kristala soli i efekat nece biti toliko dobar...



ovako naneta so moze se "doraditi" pomocu chachkalice ili tanke chetkice, tamo gde treba ukloniti vishak, ili premestiti kristale tamo gde zelimo....

maketu sam odlozio na stranu da voda ispari, i da se kristali soli ochvrsnu na podlozi kako ih kasnije boja iz erbrasha ne bi oduvala sa podloge....

zatim sam naneo akrilnu Gunze H24 zutu, razredjenu na gustinu mleka sa Gunze thinnerom...



josh jednom se pokazalo da Gunze zaista ima vrhunske proizvode - boja, iako jako retka, lepo je iz vishe slojeva pokrila aluminium podlogu, a osushila se za svega 10-ak minuta na dodir - dovoljno da maske i so mogu da se uklone...chak je boja bila toliko suva da se nakon uklanjanja soli moglo krpicom bez bojazni prelaziti preko napadne ivice trljajucim pokretima, kako bi se to zuto polje "ispoliralo" od neravnina nastalih usled uklanjanja kristala soli.... tu je na scenu nastupio josh jedan Gunze proizvod - "Mr. Krpa" :D tj. "krpa" napravljena kao mikromrezica, ne moze da ogrebe i zguli boju, ali mikronski skida neravnine sa podloge... odlichno za popravljanje sitnih neravnina nakon farbanja!

konachni rezultat danashnjeg rada se vidi na sledecim slikama...



sledi zashitno lakiranje Future-om ovih zutih polja, kako bih mogao da ih zashtitim Tamiya trakom za sledeci korak - "soljenje" linija panela na donjem i gornjem delu trupa i krila - polako idemo ka kamuflazi ;)

PELE

Pozz...

Izgleda jako lepo, svidja mi se kako je legla zuta.

Mislim da nisi trebao da ofarbas prvo ove "panele" jer postoji verovatnoca da ce ti traka cupnuti deo farbe jer nije kompletno ofarbana povrsina.  :-\ Nadam se da si me razumeo sta sam hteo da kazem.

Meni se to desavalo na MiG-u 23...

A sada zelenu da vidimo! :)


Sandman

Quote from: PELE on 08-11-2009, 23:11:10
Mislim da nisi trebao da ofarbas prvo ove "panele" jer postoji verovatnoca da ce ti traka cupnuti deo farbe jer nije kompletno ofarbana povrsina.  :-\ Nadam se da si me razumeo sta sam hteo da kazem.

zato sam i napisao na kraju prethodnog posta da je sledeci korak lakiranje ovih polja kao zashtita pred maskiranje ;)

juche sam chetkicom premazao ova polja u dva tanka sloja Future-om... sad se to sushi pa za koji dan krecem sa sledecom bojom - verovatno ce to biti donje povrshine....