Višecevni lanser raketa MODULAR, scratchbuild 1/30

Previous topic - Next topic

MBT - Slovakia

Pozdrav svim iz Slovakii,
  sad ja počao radenje novej makety - moj novi samogradnij. Izvinite, ne znam još dobro srpski, no hoču truditi se. Modular je naša slovačka modernizacija lansera GRAD i podvozaku TATRA (ovo je maketa -  prva koju ja stavil na srpski forum:
http://maketarskikutak.com/index.php/topic,4257.msg41676.html#msg41676 )  I ovo je MODULAR:

       

Glavna svrha modernizacije je smanjiti razmer vozila, šta bi bilo je moguče transport avionom C-130 Hercules, i mogučnost koristit naše rakete 122 mm GRAD i NATO rakete MLRS 227 mm:

vozilo s (container - eng., ne znam srpski) 122 mm rakete GRAD i s 227 mm rakete MLRS:
     

I saradujemo nove su i sistemi navigaciji i komunikaciji.

Kako svi moji samogradniji, počnem nabavenjem informaciji, fotografiji i radenjem načrtov. Na prvoj slike je načrt, kako ja pomerio kabinu i načrt kabini u rozmeru 1/30:
     

Ovde već radim tehnički načrt u rozmeru 1/30:

lord sir giga

A sto neradis u 1/35 razmeri. Mislim da bi ti bilo lakse ako imas neke kamione, koji imaju slicne delove, pa da ih iskopiras ili slicno. Takodje Mozda mozes da nadjes maketu ovog kamiona, ili neki slicni, na netu pa da ga sredis da lici na ovaj.
A Lanser i pratece delove da radis u  samogradnij.
Ovo je moj predlog, pa kako ti odlucis.
U svakom slucaju samo napred, Mozda napravis i kalup za celokupnu maketu pa da se bacis u proizvodnju i prodaju iste  ;D

MBT - Slovakia

#2
Pozdrav mylord, odgovorim Ti. Ja ove makete radim i na porudžbinu za firmi.  I tako si ja prepoznam moji makete. Češka firma MMK proizvodi makete kamionov TATRA kako resin kit u rozmeru 1/35, i ja bi mog koristiti podvozak, no ovo mnje nije potrebno. Ja sebe radim kalupi i odlivci iz epoksidnoj smoli. I za ovu maketu ja napravim kalupi. Slike stavim ovde na forume.
                 

Aki

Ovaj projekat obecava!
Nema sumnje da ce biti odlican kao i prethodni  0:)

Boki

Uh, kakav projekat. Ovo itekako vredi pratiti. Želim ti mnogo sreće u radu.
Nadam se da ćeš nas redovno obaveštavati o napretku. :)

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

MBT - Slovakia

Hvala na želanjama. Baš zato ja otvorio ovi topic, da ja pokazao radenje mojich samogradnijich.

Kerber

Samo napred !
Mene bas interesuje kako to radis.
Mozda ima dobrih saveta i za aviomaketarstvo.

Pozz !

MBT - Slovakia

#7
Pozdrav Kerbere,
drago mi je da Teba interesuje moje radenje. Ja uskoro stavim dalše slike. Neznam šta bi ja imao saveta i za avioni, aviomaketarstvo ima svoje specialnosti.    :)

Kerber


MBT - Slovakia

#9
I napreduje moje radenje. Mnogo naše vojna vozila koristi podvozaki TATRA, i ja već napravio makete. Zato ja već imam kalupi za podvozaki TATRA spremani i ja možem početi raditi odlivci:



Ovo su završeni deovi - olivci iz epoksidnej smoli:



Završen deo podvozaku:



I sad mnje čeka težak rad - napraviti novi deovi MODULAR, za koji budem prizvoditi kalupi.

MBT - Slovakia

Sinoć ja napravio kabinu:



Na slike je nagitovana, i danas ja budem deovi već ravnati i smirglati.

bokaso 1


Pozdrav kolega svaka ti cast na ovakvij maketi... Ako nije tajna od cega i kako pravis kalupe?
Maketa je stvarno super, dala mi je gomile ideja...

Puno srece u daljem radu...

MBT - Slovakia

Pozdrav svim maketarom,
napredujem u radu. Kolega bokaso 1, ništa nije tajna, ceo postupak stavim na forume. I ja završio svi deovi, za koji ja budu praizvoditi kalupi. Evo slike:


- kabina, stražnji branik, chidraulična podrživač


- deovi raketa bacaći


- delova chidraulična ruke


- svi završeni deovi zajedno

Sad ja mogaću započeti proizvoditi kalupi.

bokaso 1


Pozdrav kolega... Hvala na ovako iscrpnom odgovoru... Ja pravim sam makete u 6mm ili 1/285... Pa sam hteo da vidim kako se pravi kalup za livenje u smoli... O tome sam cuo, mada nikada nisam video uzivo... Mozda bi mi pomoglo u radu...

Ako nije tajna
- Od kog materijala je kalup
-Sa cime premazes da se ne zalepi za kalup
-Koliko se dugo susi odlivak
-Dali treba na nesto posebno obratiti paznju...

Radovi su ti stvarno impozantni... Puno srece u radu... Pozdrav....

MBT - Slovakia

#14
Pozdrav prijatelja,
ja imao duge pauze, zato što ja radim 3 makete istovremeno. Ovi lanser MODULAR, municijsko vozilo MODULAR i prototip lanser MODULAR na novom oklopnom podvozaku TATRA 815 - 7.
  I ovi su - municijsko vozilo:  http://www.1mb.mil.sk/index.php?ID=890

i novi podvozak TATRA 815 - 7:
   

Sad neću biti napredovati u radenji. Kalupi ja napravim iz materijala, koji zove se  LUKOPRÉN N 1522. Ovo je dva komponentova masa, koja kak ztuchne, je fleksibilna kao guma.
Proizvodi se v Češkoj republike:  http://www.lucebni.cz/main.php?action=detail&id=12
Bokaso1 i svi koji interesuje kako ja radim kalupi, ja uradio slike.

Za nekake deovi dosta jednostavan kalup. Ovo je primer - kalup za prednji branik                       i fotografija - deo i završen kalup:
                                                                                                    

Za nekaki deovi trebati dva delovi kalup, na primer točak. Polovinu točaka potrebno je uložiti u plastelinu. Ne zaborovati na nalievaci rupu i izlaz vozducha:
       

Kad LUKOPREN stuchne (cca 1 dan), mogu li završenu polovinu kalupa izabrati iz plastelini i okrenuti. Sad ja napravim drugu polovinu kalupa. I posebno je, šta bi se kalupi ne sklepili se zajedno, potrebno jednu polovinu nabaviti separatorom. Kao separator ja koristim maketarsku boju. Ovo je primer, polovina kalupa za chidraulična podrživač:
   

Kalup je okrenut, sad napravim drugu ogradicu, polovinu kalupa (prve livenje) nabavim separatorom (boja) i napreduje druge livenje:
 

Kad druga polovina stuchne, kalup otpečatim i izvadim točak. I kalup - dve polovini - je završen:


Tako, ja vam svim pokazao kako ja proizvodim kalupi. Nadam se da li me rozumete, ja trudio se. Da, ovo je težak rad, no kak ja hoču li raditi više makete, kalupi su prepotrebni.
I sutra ja napredujem u radenji.