Heller 1/72 Bachem Ba 349 Natter WIP

Previous topic - Next topic

Warhawk

Šta raditi kad imate 15ak započetih projekata? Tako je, započnete još jedan  :mjetal
Ovu maketu sam dobio već sklopljenu, ali ukakanu lepkom i bojom... Gre'ota jedna da tako stoji, pa uzeh da je restauriram...

Proizvodjač je verovatno Heller, ne znam da li iko drugi ovo radi u 72-ci.

Ništa posebno, samo ću da ga izrežem u kontradetalj (ne znam kako ću se izboriti sa tih 10ak panela :o) i da ubacim nešto detalja unutra...

Za početak, boja je otišla, palo je malko mr. Surfacera, i izbušio sam mlaznice raketnih motora



Nastavak sledi...
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

ubermagog

Jeste Heller, ono pakovanje sa Fi-103.
Lepe makete i prava je 'misterija' što ih nisu češće pakovali  ???

Warhawk

#2
Radi se polako, izrezao sam ga u kontradetalj. Zadnji deo kokpita sam zatvorio i napravio naslon za vugla. Koliko sam shvatio sa ono malo dostupnih fotki, pilot je sedeo na nekakvoj gajbici... :think



Da li je ovaj avion imao išta sa strane u kokpitu? Svaka pomoć je dobrodošla...
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Bojan Ue

Bas lepo radis ovo detaljisanje  :super Samo napred, jako mi je interesantan ovaj projekat  :bravo

PELE

Interesantna maketa, veoma!

Lepo radis, svidja mi se samoizgradnja u kokpitu...



Pozz...

djnik

Ja sam pre jedno 10 godina napravio tu istu maketu sve sa lanisrnom rampom. Pogledaj slike ovde : http://maketarskikutak.com/index.php/topic,1613.0.html

Samo napred, zanimljiva je to maketa!

Profa

Tražim i ja ovog lepotana, al' nema gi da se najde... :'(
Samo napred sa svojim radom, lepo napreduje :super
Bogu fala što sam Lala! :)

Warhawk

#7
Hvala za pozitivne kritike i interesantne linkove. U kabini sa strane nazirem samo neke kablove... Ili su to neke poluge?

Ne nameravam da pravim rampu, jer bezveze izgleda bez celokupne diorame, što onda samo komplikuje stvari...
Ostaviću ga na tim kolicima sa kojim sam ga dobio i ćao dovidjenja...
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

ubermagog

nisam našao slike kabine, ali portaži u on-line "knjižarama" nešto od ovoga, ima gomila dobrih fotografija i crteža (čak i skica kolica na kojima su prevoženi)

Schiffer Military History - X-planes of III Raich, Bachem Ba349 Natter
Schiffer Luftwaffe Profile #17 - Vertical Takeoff Aircraft of the Third Reich
Greenhill - Luftwaffe at War 14 - German Rocket Planes

sigurno ima i u Waffen Arsenal seriji ali nisam sad mogao da se mučim sa nemačkim :)

(inače na nekim od crteža i skica se vidi da je ispod desne pilotove ruke išlo 4 žice koje su pokretale repne komande, ne znem kako se ispod leve ruke)

menestenasli

Lepo i zanimljivo. Kako si napravio deo sa ispupcenjima (na slici gde je komandna tabla)?

Warhawk

Ako mislis na sediste, to je neki ostatak od Ju-52, koji sam samo isekao...
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Warhawk

OK, doslo vreme i da se ovo zavrsi...

Zanima me koju boju da prskam unutra?
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Kerber

#12
unutra je standard, RLM66, trebalo bi tako.
Od komandi ima uproscenu -komandnu palicu sa okidacem za one rakete u nosu, rucku za odbacivanje istog posle ispaljivanja i beganja na sigurnu razdaljinu, a i malu rucku sa leve strane za gas/paljenje/gasenje raketnog motora....Nema nisan u kabini osim prstena i "stapica" napolju...Klasicni pojasevi. Sa desne strane je i cev za kiseonik i onaj regulator (moze da bude plav kao kod Messera109) i uklj/isklj tablica za radio vezu. Sve unutar kabine je od drveta , usteda materijala...Kao i konstrukcija aviona. Komandna tabla je sa minimumom instrumenata (6 "satica").
Interesantno je da je pilot ispaljivan sa ovim cudom do, recimo visine dolazecih bombardera, sve to radio vodjen sa zemlje, a tek tada bi preuzimao komande i pokusavao da pridje formaciji i ispali one raketle. To zato jer je kretao izuzetno brzo, pod velikim G-opterecenjem i verovatno bi bio u nesvesti koji minut. Ako ne bi uspeo, trebalo je da zvekne rep bombardera, pa kom' opanci - tom i Dzeri ! Ako ne...pa.... >:D
Posle toga bi odbacivao nosni deo, a onda bi se automatski otvarao padobran u zadnjem delu letelice, sto bi kaktapultiralo pilota napolje i spustao bi se, ako prezivi, svojim padobranom. Repni deo, sa rezervoarima i motorom Walter HWK, bi se spasio, dok je nosni deo (sace za Fohm rakete) bio zrtvovan, kao i pokloac kabine.
Imas onaj usek ispred kabine, na maketi je bio naznacen, po kome se odvaja nos od ostatka trupa, a gornja linija ide po obodu vetrobranskog dela (Armature). Mozda se nesto od toga vidi i na mojoj maketi (Hellerova takodje) koju postavih davno u Galeriju. Ako bas detaljises, cek da pronadjemo jos nesto.
Jos kazu, oni koji su pisali knjige o njemu, da je bio RLM02, a da nije nosio klasicne oznake, jer po nemackom pravilu i nije bas bio avion, vise poluvodjeni projektil...tja. Ja sam mu nanosio zmijastu zelenu RLM83 preko ove podloge RLM02...Ima negde fotka jednog koga su nasli saveznici u nekoj sumi blizu Minhena, pa zato...Okacicu i fotke mog drugog, veceg Natera (belouske), samo da mu ga dam malo po sapunu (sedeo je pod "vedrim nebom", pa se malko usvrakio). Gledacu da mu isfotkam kabinu....
Pozz !

Kerber

PS. Imas link za ovu knjigu, sad je skinuh sa neta...'[X-Planes of the Third Reich] Bachem-Werke Ba349 'Natter'.pdf

-http://www.sendspace.com/file/tq3sy9

Nisam se po njoj vodio, vec po nekoj koju ne mogu da nadjem, ali i ova je, ovako, na prvi pogled izuzetna.
Imas gomilu referenci.

Pozz i izvini za ovoliku pricu na tvom topiku.
Zavrsi maketu, to je jedino sto sad savetujem !  :D

Warhawk

#14
Quote from: Kerber on 09-02-2010, 16:05:30
Pozz i izvini za ovoliku pricu na tvom topiku.

Naprotiv! bolje detaljno objasniti nego nikako...  :)
Inače, za kokpit sam se dvoumio izmedju RLM66, 02 i boje drveta (ne znam zašto bi ga štitili prajmerom ako ce biti odbačeno već u prvoj misiji).

Inače, ova ideja bojenja spoljašnjosti u RLM02 mi se dopada. Izgledaće nekako nedovršeno... Još uvek me malo bune oni kablovi/cevi/šta-god-da-su sa strane kokpita, jer su većina fotki koje imam kontradiktorne.

P.S. hvala za knjigu, koristiće svakako...
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'