Fokker E.III, Revell, 1/72

Previous topic - Next topic

menestenasli

Malo sam trazio po netu i zakljucio ovo:
eIII raspon krila 9.5m (132mm u 1/72 odnosno oko 61mm po krilu)
eIV raspon krila 10m (137mm u 1/72 odnosno oko 64mm po krilu)
Sto su pokvareni ovi proizvodjaci! Stavili su krila od eIV za eIII  >:( >:(
Ako napravim sve kako treba za mog fokera, bice mi zao da mu krila budu za broj veca. Mozda da skratim 1mm na spoljasnjoj a 2 mm na unutrasnjoj ivici  :think
Mada, ako ne bude lep avioncic onda ...... :think....onda mu nece smetati manjak rebara  :lol (admini bi mogli da ubace i jednog smajlija sa sijalicom za novu ideju) Ma imam jos 3-4 komplikovana a sitna dela da uradim, mislicu o krilima kad dodje vreme!

@lukic: I treba da se tezi sto preciznijim i tacnijim maketama, posle se lakse napravi avion u 1:1!  ;D 0:)

menestenasli

Osovina kormila dubine(treba jos da farbam drvene delove):

Komandna palica -sklopljena i premazana sa malo boje da vidim kako izgleda- treba jos malo smirglanja:

Sklopio neke delove, pa cu polako da sredjujem kabinu. Za sad sam lepo izravnao i ofarbal u revell91 , treba da nacrtam tanke aluminijum sare, pa da ubacim kostur od metalnih cevi ,pa...

Ovde se vide delovi koji ce da drze osovinu kormila dubine na mestu. Prilicno su uski pa sam ih napravio od zice a ne od lima.


menestenasli

Ubacio neke stvarcice u kabinu:

Sredio rep avionam, bilo je raznoraznih problema  i nazalost osovina je postavljena malo ukrivo za oko 0,3 mm na krajevima najverovatnije cu ponovo da probam da je namestim:

ali IPAK SE OKRECE :)

djos & filip

fascinantno!!!!!
Zadovoljstvo je pratiti tvoj rad

Bice ovo.......  :super

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

menestenasli

#19
Polako zavrsavam kabinu, treba da dodam jos par sitnica, da ubacim komandnu palicu i da napravim i ubacim pedale i sediste.
Trenutno su tu merac goriva, kutija za municiju, kutija za prazne caure, prekidac za paljenje (skroz levo gore), merac broja obrtaja motora, ploca sa meracem vazdusnog pritiska, pulsatorom ulja i ventilima za gorivo, aneroidni barometar i rucna pumpa za gorivo (zaboravih da postavim sliku pumpe pre ubacivanja u kabinu- ovako se i ne vidi mnogo). Dodao sam i ofarbao u crno kozna ojacanja na ivicama kabine (tek sam ofarbao, kad se boja osusi lakiracu da bude polusjajno). Dodao sam i sajle na bocnim stranama kabine. Napravio sam ih od 0.1mm najlona za pecanje i obojio sam ih obicnim crnim markerom. Imao sam i mnogo tanje niti dobijene razvlacenjem plastike (isto su uspesno ofarbane markerom) ali su mi delovale mnogo tanko i nisu bile preterano vidljive na maketi pa sam se odlucio za najlon. Sve je pravljeno od plastike, alu folije, lima, lepka i zice.
Unutrasnjost kabine je ofarbana u hu148, uradio sam wash crnom, i jos sam malo mazao crnim suvim pastelom. Preko toga sam premazao mat lakom.

menestenasli

#20
pumpa za gorivo, ubacena u kabinu ali posto se tamo ne vidi, evo jedne fotke:

Foker ima ponegde kozna ojacanja. Prvo sam hteo da ih napravim od alu folije, ali nisam uspeo pa sam probao od lima. oblik je savrsen ali mislim da je predebelo. Kad budem radio spoljasnja ojacanja videce se da li odgovara ili ne.

Ofarbao sam prva 3 kozna ojacanja i postavio ih na mesto. Zbog izuzetno malo prostora za rad sam puuuno brljao $&@$@%!& super lepkom ali nisam nezadovoljan. Ne izgleda lose a i bice prilicno pokriveno sedistem i pojasevima.

Pedale su napravljene sa malo umetnicke slobode. Prave se ne oslanjaju na pod vec na 2 zice, sto je u ovom slucaju neizvodljivo, pa sam se odlucio za malo cvrscu varijantu i koriscenje debljih drzaca i velike kolicine lepka. Sve se to nece ni videti, a posto se pedale okrecu, sve to mora da bude dosta izdrzljivo.

Onda je dosao trenutak kada treba da ubacim pedale i palicu u kabinu. U tom procesu drzac za pedale sam slomio (i popravio) a pedale potpuno unistio tako da ce to biti gotovo nekog drugog dana. Palicu sam uspesno postavio na mesto i istrosio sam zivce za nedelju dana  :headbang Manje vise radi kako sam planirao ali ce verovatno biti problema sa materijalom za "sajle". Koristio sam najlon za pecanje debljine 0.1mm jer sam mislio da razvucena plastika nece izdrzati opterecenje. Problem je sto se najlon lako isteze, pa ako hocu da sve funkcionise moracu da jako povucem najlon da bi bio zategnut da se ne bi vise iznacajno istezao , a to ce sve da se prenosi na osovinu palice (u ovom slucaju neka bedno tanka bakarna zicica)  :think
Inace, ovaj avion nije imao elerone, vec je okretanje oko uzduzne ose vrseno pomocu tehnike "wing vorping". Znaci, od kontrola je imao palicu(samo napred nazad), pedale, i neki sistem poluga i kotura za krivljenje krila.

drakii

Che poleti, vidim ja, bash se chivek potrudio, da laik pomisli da radi u razmeri 1:1, samo napred

menestenasli

#22
Posle pauze od oko 2 meseca konacno imam vremena da malo poradim na mom fokeru:
Napravio sam pedale, provukao kablove gde treba i napravio i ofarbao pod kabine.

Zalepio donji deo trupa. Dok cekam da se lepak kojim sam popunio rupe osusi evo par slika:


Prethodni izgled repa mi se nije svideo pa sam poceo ponovo da ga pravim.

Aranza

Odličan zahvat. Težak ali odlično.

menestenasli

#24
Zamorio me je zadnji deo aviona pa sam uradio par stvarcica na prednjem delu.
Malo sam doradio motor.

Prefarbao sam mesavinom revel 91 i 381, a posle toga sam premazao uprasenim suvim pastelom (pomocu smirgle 1000) koji sam rastvorio u vodi, bez bilo kakvog deterdzenta. Nanosenje je proslo bez problema ali je skidanje viska bilo tesko.

Evo i ofarbanog prednjeg dela. Osnova je revel 91 preko koje sam crtao tanke linije MM aluminijum. Bilo je problema posto je kombinacija boja takva da njihova vidljivost zavisi od ugla pod kojim se posmatra (zbog odbljeska) pa sam 50 % vremena crtao cetkicom a nisam video trag.

menestenasli

Nije mi se svideo mitraljez iz kutije pa sam odlucio da napravim svoj  ;D
Glavni problem je bio rupicasti omotac cevi, ali sam ga resio na zadovoljavajuci nacin uz pomoc strpljenja, burgije 0.3 mm i lima od limenke  ;D


Ovde su svi delovi koje sam za sad pripremio.

Najvise me je brinulo savijanje izbusenog dela, posto nisam znao da li ce da pukne ili nece, i kako cu da ga zalepim. Na srecu sve je proslo kako treba. Da je deo pukao, ne bih mogao ponovo da ga pravim (a mozda i bih al posle mesec dana odmora)  ;D
LMG 08 polako dobija oblik....

Kerber

Sampionski ga radis. Alal' vera !
CIme si uspeo ove otvore ovako da uradis? Stvarno, pleni...

menestenasli

Za svaki ovalni otvor sam busio po 2 rupe ciji su centri udaljeni oko 0.5mm + 0.3mm, sto je debljina burgije, ukupno iznosi oko 0.8mm. 0.2 mm metala izmedju rupa sam lagano strugao stranama burgije (0.3mm).
Najveci problem je bio kako da sve rupe bude na jednoj liniji. Greska od 0.1 mm jeste mala ali u ovom slucaju je 33% i veoma je primetna. Zato sam, sto preciznije mogu, napravio sablon sa 14 rupa u nizu na tacno odredjenim mestima i jos 2 sa strane, da bih znao gde da pocnem sledeci red. Sablon bih postavio na parce lima, pricvrstio pomocu 2 kontra pincete i busio bih kroz rupe. Nepravilnosti koje, nazalost, postoje na zavrsenom delu su rezultat malog mrdanja sablona. Mislim da na ovaj nacin moze preciznije da se redi, samo da sprecim pomeranje sablona pomocu npr. jacih pinceta ili lepka, ali to cu da ostavim za neku sledecu maketu.
Inace, ukupno sam izbusio 130 rupa i spojio ih u 65 ovalnih otvora na parcetu lima 5x8mm  ;D

Sandman

vidim da smo dobili nasheg "Ludog Pjera" :D ;)  :mjetal

svidja mi se kako je mitraljez ispao na kraju, pravo je uzivanje gledati ovakve majstorije i prepravke/popravke! :)


Profa

Svaka čast za ovakav rad :bravo, ja sam davno izgubio strpljenje sa ovakvim sitnurijama i koristim eceraj ;)
Samo napred!!
Bogu fala što sam Lala! :)