Tamiya Nakajima Ki 44-IIc "Shoki" (1/72)

Previous topic - Next topic

Hartmann

Eve..

Ovo je stara "Tamijina" maketa, na netu skoro NISTA nisam nasao o njoj, samo par slicica uradjenih maketa i ostalo prodaja preko berze  :D.
-Maketa ima 29 delova uradjenih u srebrnoj plastici, plus poklopac kabine uradjen u prozirnoj plastici. Kvalitet izrade nije kao danasnja "Tamija", ali moze da prodje.
-Panelizacija je u negativu, al su zato linije panela sirine skoro od jednog milimetara  :P.
-Ima dosta viska plastike i "zastavica".
-Unutrasnjost kabine NE postoji, samo sipke na kome se postavlja figura pilota, koji verovatno pokriva sve  ;D. Takodje ne postoji u sastavnici sema farbanja svih unutrasnjosti i figura pilota...
-Poklopac kabine ima po sred srede pin mark!
-Dekali su na oko kvalitetni, ali zbog starosti makete, vec pozuteli, tako da cu ih zameniti "Avi Print"-ovim.
-Dodacu i "Quickboost" refleksni nisan Tip 98.

Evo i slika:

Kutija


Prednja strana sastavnice. Na njoj je opisan kratak istorijat aviona i njegove karakteristike. U donjem delu se nalaze 4 sheme farbanja i raspored dekala.


Zadnja strana sastavnice. Sa leve strane je uputstvo za sastavljanje. Prvi put se srecem sa maketom koja se zapocinje sastavljanjem krila i to odmah stajni trap    :) :jok...


Svi delovi i dekali su spakovani u kesici.


Evo koliko je matora maketa  ;D


Svi delovi od srebrne plastike.


Polutke krila. Flapsovi se postavljaju posebno u zeljenom polozaju.


Desna polutka trupa.


Poklopac kabine.


Neki od delova.


Pozuteli dekali.


"Avi Print"-ova sastavnica za dekale.


"Avi Print" dekali. Neki su vec razdeljeni  ;D!!




"Quickboost" nisani.


"Eduard"-ovi ecovani pojasevi za Japance. Ako se nateram da uradim malo kabinu u samogradnji, mozda ih iskoristim za ovu maketu.


Odlucio sam se za "Shoki" koji predstavlja avion iz 3. Chutai/70. Sentai (3. eskadrila 70-og puka), na kome je leteo potporucnik Makoto Ogawa sa aerodroma Kashiva blizu grada Chibe, Japan juna 1945. Puk je branio u to doba Tokijski sektor sa obliznjim gradovima. Na ovom avionu Ogava je oborio 7 B-29 i 2 P-51 i time postao vodeci as 70. sentaija po obaranju B-29ki, a sedmi po ukupnom obaranju istih. Nosilac je ordena Bukosho - najviseg japanskog odlicja u kategoriji Viktorijinog krsta i Kongresne medalje casti. Preziveo je rat.


Profil Ogavinog Ki-44. Stilizovani orlovi predstavljaju oborene B-29ke.


Sve u svemu maketa je osrednjeg kvaliteta, ali dobra za prvi rad sa Alklad metalajzerima  :naughty..
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

Sandman

hmm... bice zanimljivo pratiti ovaj topik!

ako nishta drugo isprobacesh neke stvarchice - Alclad, mozda pomocu gita malo smanjivanje "rovova" od panela, poliranje poklopca kabine da uklonish onaj pinmark, samogradnja kokpita,...

nisam siguran za zakivke na ovom avionu da li su bili vidljivo istaknuti, i na koji nachin - ako nadjesh u dokumentaciji te detalje eto ti shanse da isprobash i onaj riveter ovde ;)

a shto se tiche tochkova tj. prvog koraka u sastavnici....jel predvidjeno da se mozda noge stajnog trapa uvlache na maketi kad su vec u tom prvom koraku dali da se postavljaju i tochkovi ili..?  ??? gledajuci onaj detalj na sastavnici deluje kao da su napravljeni da se uvlache...  :-\

u svakom sluchaju dobrodoshao u kampanju i navali sad na Shokija... i shokiraj nas josh jednim kvalitetnim radom! :D

divvac

 :hahaha :hahaha ala sam se slatko nasmejao kada sam video pilota  :lol

moja Prva turska

Hartmann

#3
Quote from: Sandman on 18-06-2009, 22:47:14
a shto se tiche tochkova tj. prvog koraka u sastavnici....jel predvidjeno da se mozda noge stajnog trapa uvlache na maketi kad su vec u tom prvom koraku dali da se postavljaju i tochkovi ili..?  ??? gledajuci onaj detalj na sastavnici deluje kao da su napravljeni da se uvlache...  :-\

Predvidjeno je, al se noge stajnog trapa lepe u cirilicno "G" u krilu, tako da ih ne mogu prvo postaviti u uvlacecem polozaju, pa posle da ih spustim. Kapish?

Quote from: divvac on 18-06-2009, 23:16:24
:hahaha :hahaha ala sam se slatko nasmejao kada sam video pilota  :lol

Nadam se ovog plasticnog   :).
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

Hawkeye


'Уживај младићу за младости своје!'

divvac

naravno! :D
kako su ga lepo izlili!!! kao da ga boli stomak pa se jadan sav ispresavijao  ;D
moja Prva turska

Sandman

pa nishta onda Goksi, ako ti nije bitan taj detalj - da noge stajnog trapa budu pomichne tj. da mogu da se uvlache i izvlache - onda lepo secni taj G dodatak ako je moguce (ne znam kakav je inzenjering tog dela), pa zalepi noge kasnije, a radi maketu klasichnim redosledom... osim ako ne postoji josh neka zvrchka zashto su dali bash takav redosled sklapanja...  :-\

drakii

Ma maketa se sama sklapa, iako je bajata, ja je pravio pre 37 god. a jedna zawrshila kod Skyhawka, nekompletna, ali vrlo simpatichna i uradljiva, ima i onaj Hasegawski, bolji je ali treba ga imati pa neshto preduzimati, samo napred Goxy, ti si se pokazao i ne pitaj , nego radi, umesh ti to, a i da hochesh da mu shljakaju trapovi, bio bi rahitichan, lepak bre i gotovo, pozdrav :pilot

Hartmann

Quote from: Hawkeye on 19-06-2009, 06:27:36
Imam tu maketu,DAJ ONE OZNAKE  :naughty !

Jbg, druge oznake su za verziju IIb sa durbinskim nisanom :P

Quote from: Sandman on 19-06-2009, 08:44:47
pa nishta onda Goksi, ako ti nije bitan taj detalj - da noge stajnog trapa budu pomichne tj. da mogu da se uvlache i izvlache - onda lepo secni taj G dodatak ako je moguce (ne znam kakav je inzenjering tog dela), pa zalepi noge kasnije, a radi maketu klasichnim redosledom... osim ako ne postoji josh neka zvrchka zashto su dali bash takav redosled sklapanja...  :-\

Ma stavicu mu, nema veze.

Quote from: drakii on 19-06-2009, 15:54:13
Ma maketa se sama sklapa, iako je bajata, ja je pravio pre 37 god. a jedna zawrshila kod Skyhawka, nekompletna, ali vrlo simpatichna i uradljiva, ima i onaj Hasegawski, bolji je ali treba ga imati pa neshto preduzimati, samo napred Goxy, ti si se pokazao i ne pitaj , nego radi, umesh ti to, a i da hochesh da mu shljakaju trapovi, bio bi rahitichan, lepak bre i gotovo, pozdrav :pilot

Vazi, hvala  :)!
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

Hartmann

E hebo nanu, da mi je rekao neko da cu da psujem Tamiju pre nedelju dana,...Maketa je ocaj, ko da radim Airfix  :P. Al nema veze, necu ovoga puta da se akam oko ovoga...Maketa mi je ionako samo za vezbu kasnije sa Alkladom.

Inace:

Noge stajnog trapa su ipak zalepljene za donju polovinu krila. Nalio sam dosta lepka, jer znam da pri radu ima milion puta da ih zakacim.


Borbeni 'leptir' flapsovi su postavljeni u zatvorenom polozaju. Suvise 'mrsavo' bi izgledala maketa da sam ih ostavio u spustenom, a i lakse je za rad.


Uradjen pilot. Pilota sam posle sto godina radio ponovo  ;). Koriscene su Humbrolove boje, a wash uradjen uljanom Raw Umber.
,

Zavrsena krila. Bilo je dosta ispravljanja, narocito levog krila cija se gornja polovina nije slagala sa donjom  :uaaa. Automatski time linije panela i riveting su se promasili za 2 milimetra  :P.


Gornja strana krila. Unutrasnjosti wheel bay-a i flapsova su ofarbani cetkicom sa MM Interior Metallic Blue ili ti Aotake.


Donja strana krila. Kad se zavrsi potpuno farbanje makete, ofarbacu ostatak wheel bay-a.


Prelazim na trup...
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

Sandman

mozda ne bi bilo loshe da pojedine "rov" linije panela predjesh surfejserom chetkicom? jel kod ovih "leptir" flapsova postoji zazor izmedju njih i krila ili je ovo samo senka? ako je zazor dosta je veliki...  :-\

lepo se  borish sa ovom "koskom" za sada, samo napred ;)

ubermagog

nemoj da vređaš Airfix makete sa ovom krdžom, oni su ovakve prestali da prave '60-te  :)

definitivno si trebao celu maketu da pređeš finom šmiglom pod vodom jer bi poskidao te glupave zakivke, a ivice postoječih panela bi izoštio i umanjio! Onda ih pređeš Surfacerom i opet finom šmiglom, pa prajmer iz boce i maketa ti ispadne vrlo pristojno  ;)

Flapsove je trebalo da uradiš otvorene sa 'zapušenom' unutrašnjom stranom, ili da si uradio nove od stirena malo veće od originalnih da bolje popune tu rupu...

Hartmann

Quote from: Sandman on 05-07-2009, 09:18:35
jel kod ovih "leptir" flapsova postoji zazor izmedju njih i krila ili je ovo samo senka? ako je zazor dosta je veliki...  :-\

Postoji, al necu nista da se mlatim ili popravljam.

Quote from: Airsuba on 05-07-2009, 12:30:18
nemoj da vređaš Airfix makete sa ovom krdžom, oni su ovakve prestali da prave '60-te  :)

definitivno si trebao celu maketu da pređeš finom šmiglom pod vodom jer bi poskidao te glupave zakivke, a ivice postoječih panela bi izoštio i umanjio! Onda ih pređeš Surfacerom i opet finom šmiglom, pa prajmer iz boce i maketa ti ispadne vrlo pristojno  ;)

Flapsove je trebalo da uradiš otvorene sa 'zapušenom' unutrašnjom stranom, ili da si uradio nove od stirena malo veće od originalnih da bolje popune tu rupu...

:)

Ma znam, hvala ti, al radim maketu ovakva kakva je. Samo mi sluzi za kasnije vezbanje sa Alkladom.
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

Hartmann

Napredak, ako se to moze nazvati. Ruznije makete nisam video...

Puno prepravki, sredjivanja, punjenja zazora od po 1-2 mm...da ti se zgrozi...

Polutke sredjene i unutrasnjost ofarbana u 'Aotake'


Pilot je namesten na precke i polutke zalepljene. Dosta gitovanja. Kasnije urezivanja panela i riveting ismirglanih 'zakivaka'


Trup, krila i horizontalci sastavljeni. Zbog zazora od po 1-2mm, ubacivao sam spru u njih. Bilo je potrebno do 5 puta gitovati i smirglati spojeve..




Rupa za stalak je ispunjena parcetom SMIRGLE i zagitovana. Da ne pricam o ispromasenim panelima kad se sve spoji...


Kauling motora. Desni panel je na pogresnom mestu, pa sam ga zagitovao...


...i osmirglao.


Novi panel na pravom mestu.


A najveca smeska ide tek...kauling se uklapa najodvratnije moguce na trup...videcete.

PozZ
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

djos & filip

Samo hrabro

i pored svega bice ovo interesantno videti na kraju.
Ja se isto rvem sa HAMP-om. Ne znam ali Tamiya mi se bas zamerila sa ovim tipom maketa :)

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......