Airco DH-2 (Eduard Profipack 1/72)

Previous topic - Next topic

Profa

To će posle još da se maže, samo ne znam kako ću to da izvedem između silnih upornica i zatega.
Pažljivo ;)
Dobra je 74, jedina alternativa bi bila 71 ili 148 - tzv. "sail color", ali meni više leži ova žuća varijanta za engleze...
Samo napred, stvarno praviš čudo, drago mi je pratiti s'obzirom da i mene čeka "non-profi" istog proizvođača, ergo i sa istim problemima...
Jedino što meni ne pada na pamet da razvlačim najlon kad imam elastomer  ;D
Bogu fala što sam Lala! :)

NecaRamone

Jeste sigurni da DH2 nije zelen? A sta bi sa onim standardnim britanskim avionima koji su prefarbani sa PC10 zelenom bojom? Ili je to uvedeno kasnije?
http://0.tqn.com/d/militaryhistory/1/0/x/2/-/-/AircoDH2.jpg
Meni ovo izgleda tamnije od zute?

Mozda nisam u pravu, al reko samo da pitam.

Profa

@NecaRamone: Eduard je dao više šema, u različitim kombinacijama boja platna/PC-10, a jedna je obuhvatno boja platna. Nisu svi bili PC-10, možeš da proveriš na raznim stranama (preporučujem Windsock, i Osprey za početak)...
Kod svih je gornji deo "trupa" siv (HU128), baš kao na fotki koju si dao... BTW, odlična fotka, hvala!
Bogu fala što sam Lala! :)

NecaRamone

@Profa, aha ok, , mislio sam da su oni standardno stavljali PC10 na avione, ja nisam video naprimer Se5a osim nekog posleratnog crvenog,poskidao sam windsock profile za par aviona ali ne sve. Odlicna maketa inace, razmisljam da li da uzmem profipack Spada XIII, ali nisam siguran da mogu da ga uradim tako dobro, pa bi mi bilo zao da ga unistim, mada mozda uzmem, pa neka stoji :)

menestenasli


zamorano

Paa... Ništa 0:)

Šalim se, i u to malo slobodnog vremena što sam imao odvukle mi pažnju neke druge makete, a inače mi je bio crk'o foto-aparat pa sam koristio priliku da zabušavam ;). Da znaš da bih mogao da je reaktiviram - stao sam kod dileme da li i koliko da skratim upornice ili da raskrečujem te "merdevine" što idu u krila... I sve čekam da mi dođe inspirativna ideja za rešenje, ali ništa. Moraće da se primeni seljačka brute force metodologija budženja :).

'Fala za brigu, u svakom slučaju!

zamorano

Ovo je baš zapelo... Mrda se sve vreme ali brzinom ranjenog puža. U nastavku teksta pročitajte zašto. ;)

Farbanje sa Eduardovim maskama (e daj, zar mi za ovo trebaju gotove maske  :-[ )



Na repu otpala drljača. Više sam prestao da pamtim šta se sve lomi i otpada sa ove makete, plastika je stvarno previše krta - mnogo više nego na novijim Eduard-ovim maketama.



Sledeći korak je weathering krila pre montiranja (ipak sam zaključio da je tako lakše).




Mazao sam raznim bojama sa ciljem da dobijem nešto što liči na blago ofucano, prvo sa ovim bojama koje se vide na slici a posle i sa nekom mešavinom akrilnih - ako se dobro sećam bio je Humbrol 71 (kao što se vidi, dosta svetlija i manje žuta) plus neke braon i crne.

I onda idu upornice - koje su, kao što je pomenuto, jako nezgodne za poravnati. Prvo, ne pašu u predviđena ležišta na krilima. Drugo, predugačke su pa kada se skrate (što mora da se radi pažljivo da bi sve ostale iste dužine) onda ih je još teže udenuti u ležišta jer krajevi postaju deblji. A pošto ne ležu dobro onda im bude dužina različita pa neke budu prekratke.



Na slikama se vidi da sam ušnirao i malo pecaroškog najlona da drži konstrukciju kako bi se lakše kontrolisala montaža.

Pošto sam na prethodnom dvokrilcu sto puta montirao pa skidao upornice (i zamazivao ih lepkom pa isti skidao), ovde sam rešio da probam da dekale (trake) na krila dodam naknadno. A osim toga sam i zaboravio da te spoljne upornice ofarbam u belo. No dobro - na muci se poznaju junaci! Prskamo belu na dekale. I kad smo već tu, lepimo dekale na rep.

Jedna stvar koju rutinski radim kada stavljam dekale je da pređem preko njih nitro razređivačem ili MM metallizer sealer-om, to istopi dekal i zalepi ga za podlogu. Međutim, ova maketa je iz ere kada je Eduard još igrao u ligi istočnoevropskih proizvođača maketa...



Dakle, dekali u ovom paketu više liče na ICM-ove - gumenasti su i malo podebeli. Na Gunze Mr. Mark Softer se ne osvrću a na nešto jače se potklobuče i zbrčkaju. To se najbolje videlo kad sam krenuo da skidam ovaj sa upornice:



Koji se još dekali ovako razvlače kao žvaka? ICM-ov bi se bar raspao :).

No dobro: šta da se radi? Ovo na repu može uz malo ubeđivanja (pritiskanje noktom i dofarbavanje) da se popravi...



Za sada sam ga namerno ostavio tako da izgleda kao krečena taraba, nekako mi ima šmeka i podseća na ono što sam viđao po slikama. Malo weathering-a preko toga i može da bude dobar. Mehurići koji su ostali će verovatno da budu skinuti šmirglom, i razmišljam da ostavim na nekim mestima iskrzano da proviri materijal ispod - koji god on bio, pretpostavljam platno...

A upornice ćemo da farbamo, to je trebalo odmah da bude jasno :).



Pozdrav!

airsuba

Kao i uvek od Zamorana detaljan i interesantan post na forumu  :cheers

Boja platna lepo izgleda  :super

Ne znam za ovo oko dekala, ali je Eduard uvek imao (bar) solidne - češka proizvodnja, pa sad neki od njihovih prizvođača ali je sličan kvalitet. Možda nisi dovoljno dobro lakirao površinu pa nije glatko koliko bi trebalo da bude pa je dekal 'zapinjao' kad se sušio i skupljao?

zamorano

Nije isključeno da je u pitanju podloga, nisam očekivao probleme pa se nisam previše trudio - bio je jedan sloj Pronta četkicom ili tako nešto, sa većinom dekala to mi bude dovoljno. Sa druge strane, sredstvo koje ga je uništilo (metalizer sealer) jeste ozbiljno agresivno, ali nisam imao ovakvih problema ni sa Academy ili Amodel dekalima, o Revell-ovim ili Italeri-jevim da ne pričam. Možda sam samo naleteo na lošu seriju... U svakom slučaju ću biti mnogo oprezniji sa rondelama, ne bih da opet moram da ih farbam ;).

Pozdrav!

mcaslav

Hej, ovo je super, ima štošta da se nauči!!!!

Imam i ja jednog u šteku, ali se još ne usuđujem da krenem u avanturu!

Pomno pratim i upijam !  Samo napred.

:super

Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

zamorano

#40
Upornice zamaskirane i ofarbane, kao što sam obećao. Kad se već mlatim sa crvenom, ofarbana prednja strana točkova. (Zadnja ide u belo... Au bre, samo oko ovog sitniša ima tri različite ture erbrašovanja, i još sa maskiranjem! Ko bude pravio ovu maketu neka radi pod motom "nemoj da te mrzi").



Provalio sam šta se desilo sa repom, nitro je dobar sluga ali zao gospodar: kada se stavi velika količina, dekali se potklobuče. Ovo se ne dešava sa svim dekalima (kao što sam pomenuo) ali uvek treba biti oprezan. Čini mi se da ovi dekali jesu malčice drugačiji od onih na koje sam navikao:



Bilo kako bilo, još sam malo izravnao oštećene dekale i usput uradio filtre i prljanje na repu:



Evo kako je prošlo lepljenje broja na rep. Prvo "normalno" stavljen dekal, tretiran Gunze Mr.Mark-om, bez uspeha. Zatim oprezno prevučeno po sredini nitro razređivačem. Rezultat:



Kada se i ostatak odradi nitrom, to već izgleda sasvim lepo.



Dakle, ipak može... Samo pažljivo.

Ovde sam ukapirao da sam za rep izabrao pogrešnu kombinaciju boja za ovu konkretnu mašinu (navukla me trobojka!), al' nema veze. Kad sam već zakasao da radim mimo istorijski proverenih činjenica, staviću i četvorokraki propeler, pa nek' ide život.

I konačno je došlo na red lepljenje upornica... Ponovo. Kao što samo ime kaže, treba biti uporan.



Pošto se gornje krilo malo uvrnulo u odnosu na donje ("helikopter efekat" :)), probao sam da ostavim maketu da se suši u specifičnom položaju (poslednja slika) kako bi se to ispravilo. Takođe, provukao sam najlon kroz neke rupe za zatege i umotao da učvrstim celu stvar u pravilnom položaju. Donekle sam i uspeo.

Dodati dekali i na trup i nos:



Pripremljeni i ofarbani još neki sitniji delovi - neki finalnom a neki osnovnom bojom...



I provučene prve sajle!



... pogrešno. Ali provučene!

Sandman

Nitro je majka sve hemije!  :mjetal

Odlično se boriš sa ovim čudom - samo uporno (upornice) i nemoj da te mrzi, biće bombonica na kraju!  ;)

zamorano

Mali korak ali značajan - bar za mene, za čovečanstvo ne toliko...

Pre svega, tu sajlu koja je pogrešno montirana sam iščupao i stavio na mesto, to je ova što ide iz gornjeg krila u trup (ne vidi se dobro na prethodnoj slici), treba da ide u krilo.



Neke sajle su farbane pre montaže, neke posle... Ako je boja kvalitetna onda je svejedno. Ako se prave gromuljice prilikom farbanja onda je bolje pre pa da se izaberu delovi koji valjaju. Ako se skida prilikom provlačenja kroz rupe na krilima, onda bolje posle.

E, jedno interesantno otkriće (bar za mene ;))... Maska za točak, ovaj deo koji je ispupčen/kupast, je okrugla. Ali je isečena tako da ima veći prečnik i da se deo preklopi prilikom montaže:



Ne bi mi na pamet palo da je stvar toliko prosta... Toliko sam bio impresioniran da sam zaboravio da slikam ofarbani točak - biće sledeći put.

Ofarbani i drveni delovi:



Ključna stvar ovde je da se udari akrilna podloga i da se ne maže mnogo, jedan-dva sloja uljanih boja je dovoljan. Posle toga jedan sloj providne žute ili narandžaste i to je to.

I onda montiramo strukturu trupa. Ovo je trenutak kada treba obratiti pažnju na poravnanje. Još ranije sam produbljivao rupe na gornjim krilima u koje ulaze ove šipke da bi bile niže, inače ne pasuju dobro. Takođe sam sa istim ciljem istanjio tu gornju šipku da bih je spustio. Sada se ispostavilo da je donja šipka sa leve strane duža nego sa desne, što kao rezultat daje pomeranje repa na desno.



Kad se taj višak odseče, onda bude ok.



Ova struktura jeste tanka i elastična tako da i posle sušenja lepka može da se mrda levo-desno i ispravlja (samo pažljivo, pošto je plastika u ovom pakovanju lako lomljiva), ali ako se sada ne obezbedi da bude koliko-toliko simetrična, posle više neće moći da se ispravi.

Strategija mi je da montiram delove iznutra ka spolja tako da mi prethodno montirano ne smeta da radim sa sledećim. Tu su, naravno, ključne zatege. Izuzetak su sajle koje se provlače celom dužinom, pogotovo ona upravljačka koja ide od kokpita preko ecovanog kotura (ili šta je već) na upornici i ide do repa. Nju čuvamo za kraj :).

I konačno su se stekli uslovi za par umetničkih fotografija :). (And you stare at me in your Jesus Christ pose / arms held out like you've been carrying a load)...



Pogled odozgo daje referentne tačke za poravnavanje. Zamotao sam ga u još malo najlona sa ciljem da drži strukturu dok se lepak ne osuši (a stavio sam ga dosta, da u'fati što bolje), a i zategao sam ga tako da malo vuče na jednu stranu u cilju popravke... Nisam u tome bio preterano vešt ali ispalo je manje-više dobro.

Ostavio sam ga ovako da stoji razapet nekih 30-ak sati bez mrdanja da se lepak dobro osuši, i onda ubacio žice u trup - ne da je držao nego sam kasno ukapirao da mi fale rupe u levom delu tako da sam tako montirano bušio. Preživelo sve bez problema, da kucnem u drvo...



Pozdrav!


Warhawk

Odlično si se izborio sa konstrukcijom i upornicama... najgore je valjda prošlo?
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'