Moj prvi tenkic - IS2 Zvezda 1:35

Previous topic - Next topic

sigma

Pozdrav svima,

S'obzirom na neiskustvo odlucio sam da krenem od "jeftinijih" modela, kako svojim neiskustvom ne bi upropastio skuplje makete ... pa sam se odlucio za Zvezdinu seriju :)

Nazalost nisam pravio slike makete u procesu sastavljanja ... kao ni kada sam je "presao" sa primerom - u pitanju je neki akrilni primer sive boje ...

Sto se tice boja, koristio sam neku humbrol 117 za telo (preporuka od prodavca iz m-hoby radnje), ali sam je potamnjivao (crnom) ili posvetljivao (belom) kako mi je osecaj nalagao ....

Slike sa prvim slojem posvetljene zelene boje :





Slike sa tamnijom nijansom :





Nisam pravio slika do dela kada sam izlakirao ceo model, pa sam malo eksperimentisao sa uljanim bojama, tacnije, mesao sam belu, krem i oker boju pa pokusao da napravim ishaban deo celika ...

Nakon toga sam razblazenom crnom popunio sve supljine, a nakon toga sam u rastvod dodao i malo braon da glumi prljavstinu.

Igrao sam se malo i sa blatom. Blato sam pravio od mrvljene krede (tri nijanse - oker, braon i sive) obicnog gipsa, nekog akrilnog veziva (u radnji papir color su mi to preporucili i zadovoljan sam) i dodao sam kafu (mislim da sledeci put necu, preveliko je grumenje ispalo zbog kafe). E da , dodao sam i malo peksa, zbog teksture ...











Nakon toga sam pokusao da napravim male ogrebotine koje se pojavljuju kada se ucestalo koriste poklopci ,od penjanja na kupolu, hitaca zadobijenih itd.







Nakon toga sam dodao i malo ulja i masti koje cure iz poluosovina i spojeva ...



Sto se tice ulja i ogrebotina, posmatrao sam nase tenkove, tj mesta gde su ucestalo izgrebani i ged pustaju ulje ... Te se konsultovao sa ocem koji je vis od 35 godina proveo u i na tenkovima :) Kako je to izgledalo na tenkovima u WWII iskreno ne znam, pa stogase ogradjujem o tacnost makete.

maketa jos nije zavrsena, nisam do kraja uradio ogrebotine, kao ni trosenja od vremenskih uslova (kise) nisam dodao rdju na pojedinim mestima, ni mitraljez nisam pipao.

Takodje, ne znam kako izgledaju bolji modeli, ali gusenice su ODVRATNE:( kod ovog, kao i mitraljez.

Voleo bih kada bi mi neki iskusniji kolega sa foruma objasnio kako se bori sa ovim nedostatcima (gusenice i mitraljez).
Kasno sam se prikljucio na forum, video sam neke radove koji su ljudi kacili, pa mi je dalo ideje za sledeci rad (metalni delovi po kupoli :) ).


Svaka kritika je dobrodosla :) nadam se da ce mi ubrzati ucenje o ovom hobiju.

Pozdrav
Sigma

P.S. Posle prvog, odmah i drugi, sklopio sam i obojio u primer Ruski T80 UD (poklon za rodjendan) ali nesto nisam odusevljen modernim tenkovima, nekako ... kao da im nesto fali :)

Kerber

#1
Uopste nije lose.
Cak, veoma dobro, za mene.
Mozda previse "blata na prednjem delu i blatobranima, ili, ne previse, nego malo kao nerealno naneseno...da mu malo to doteras, mozda... :-\
I onaj silvering oko broja...na jednoj slici se bas vidi, a na totalu ga skoro nema...ne znam kako se to desava, ali... ;)
Ima jako dobrih detalja, kod motorske grupe, poklopac i ostecenja su po meni jako dobri. Ne znam da li se kod Rusa, boja toliko chippovala, do rdje, al' dobar je efekat. I curenje maziva po tockovima mi se dopalo. Za ostalo, nek se izjasne strucnjaci za oklop. Ja to sigurno nisam.
Al' za sada - veoma dobro.

Aki

Za prvi tenk veoma dobro!
Lepo si se snasao sa uzasnim zvezdinim gusenicama,zablatnjavio si ih,da se ne vide detalji(kojih nema  :P)
Svidja mi se sto si napravio da gusenice imaju prirodan pad.Jedino ti gusenice nisu dobro nalegle na lenjivce.

LukaBK

Coool..... ;D ;D ;D ogrebotine su extra!! :o :o

Sijamski_Mrmot

Ajd sto rece Kerber, malo zamerki :)

Jos uvek ti je sve po malo previse gloss (tj sjajno) fali jedan dobar sloj matt laka.

Sto se blata tice, nisi preterao napred ali nije skladno. uzmi suvu pastelu, pa "naprasi" ostatak tenka, izgleda kao da blato prestaje odjednom a prasine posle nigde.

Chipping, tj ogrebotine, nisu lose za prvi put! KAd krenes da radis tenak, nabacis gomilu slika sa neta pa pogledas detalje :D

Tankove sa strane nazad nisi dobro sklapao, vide se spojevi. kod sledece makete malo gitovanja i smirglice. Ovako ti malo kvare inace odlican utisak.

Sijalica tj far napred nikako ne ostaje zeleno staklo.

gusenice nikako ne stoje dobro i to je generalno problem sa gumenim gusenicama. Ja licno vise ili ne kupujem makete sa gumenim ili se potrudim da ih zamenim plasticnim... 

kako da ih popravis.... hmmm... mozda jedino "pinovanjem" sada,  drugacije tesko.  "pinovanje" = uzmes tanke pinove (iseckas kratke od recimo spajalice za papir one deblje), izbusis rupe na plastici iza gusenica i pinovima i super lepkom malo "namestis" gusenicu. Ima negde na forumu detaljniji clanak o tome.

Probaj pre svega da namestis gusenicu prvo na prednjim i zadnjim tockovima tu ti sada ocajno stoje, bas "vise bezveze".

Za kraj, da ne bude da sam te samo kritikovao, ovo je jedan od boljih "prvih radova" koje sam ja vidjao! :) vidi se da si prvo citao forum i savete pa tek onda radio neke stvari. To je za svaku pohvalu a i sam ces videti kako ce vec sledeca maketa jos bolje da izgleda!

E, da ne zaboravim, kad se odlucis da tako "izblatnjavis" maketu onda si, ako se ja pitam, primoran da za nju napravis podlogu tj "malu scenu". Ako tako blatnjavu maketu stavis na obican drveni displej, izgledace nerealno.

Sve najbolje u daljem radu.
Mirko  :cheers

sigma

Ljudi, hvala prvenstveno na kritikama :)

Tenkic je jos uvek u izradi ... pa cu da pokusam neke dorade da uradim.

@Kerber
Sto se tice silveringa, ako mislis na onaj sjaj kod prednjeg broja, nemam pojma kako se on pojavio. Ja sam dekale omeksivao sa sircetom i nanosio ih na glossovanu povrsinu ... i samo se na tom vidi :(

@Mrmot

Nazalost, gusenice su vec "pinovane", to sam naknadno uradio da bi imale "prirodni" pad, kakav sam video na nekim sliciama ... Nazalost za staljina sam nailazio samo na slike iz muzeja, pa delove za ogrebotine nisam video kako treba :(

Kada si rekao da se potrudis da ih zamenis, da li znas gde mogu da "nabavim" odvojeno gusenice ? Govorim za recimo neku od sledecih maketa. Otac mi je dobar deo ratiska proveo u T-34 (90-ih i nije typo) , t-55 i m84 pa bih te tenkove zeleo da uradim :).

Za sada sam pazario tigar I winter sa posadom http://www.modelwholesaleuk.com/catalog/images/AC13861.jpg i na njemu su gusenice sve iz delova !  :cry .


@@ki
Sto se tice lenjivca, on mi je na levoj (slikanoj) strani pukao (odvojio se od sasije!) pa sam ga naknadno lepio. U stvari, ja sam ga polomio, posto je boja pocela da otpada sa glupavih gusenica :( pa sam ih skinuo, da ih ponovo ofarbam i dolepim (dodam tragove od tockova - ostatke struganja celika itd itd) i kada sam ih vracao pukne lenjivac ... pa sam tu nesto mrsio  :(

Sto se tice spojeva kod tankova ... tu sam se i sam smorio, problem je sto sam tek kasnije naucio kako da pustim da malo lepak uhvati, pa razdvojim sklop, pa sklopim ponovo pa ostatak ismirglam. Nadam se da se na sledecim maketama ovo nece videti ...

A za blato cu da pokusam da sa pastelama ispravim ...

E da, lak ide posle weatheringa (mozda da veze sve to zajedno) ili pre ?

A za rodjus sam ove godine dobio isto tigra se enterijerom, isto academy ... ali za njega cekam da se bas izvestim :) on mi nekak odeluje bas fancy ...

Jos jedno pitanjce, gde kupujete sajle, tj, da li ih pravite ili kupujete ? Ja sam kupio neke u prodavnici ribarske opreme, pa pokusao da ih "upletem" ali nisam zadovoljan. A jos plus treba da napravim "kuke" to cu pokusati od tvrde zice.

Jos jednom, hvala na kritikama i sugestijama,
Sigma

Sijamski_Mrmot

Ovaj tigar sto si pazario je odlican za rad. Nemoj se plasiti gusenica link-by-link. Procitaj 2-3 teksta "how to" i videces da nije uopste tesko a dobiju se mnooogo realniji rezultati.

Za moderne tenkove nazalost ne znam, njih ne pravim. Za t34 gusenice iz delova pravi Maquette i njih je bilo nekada u M Hobby pa se raspitaj. Inace, vecina maketa proizvodjaca "Maquette" dolazi sa gusenicama iz delova i veoma cesto sa enterijerom, motornim prostorom itd... Weathering je nesto sto se sastoji iz vise etapa, procitaj ovo sto sam pisao ovde na kutku:

http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,775.0.html
http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,776.0.html
http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,777.0.html

Znaci imas sloj lakiranja i pre, u toku a po zelji i posle svih etapa :)

Taj dekal sto ti ima silvering...    po meni naj bolja tehnika  gloss lak - dekal - gloss lak, ovo ubija 90% slucajeva silveringa, naravno osim ako je dekal uzasno los.

Pozdrav
Mirko

Milence

Svaka čast,ja nema nikakvih komentara  :super

sigma

Hvala na komentarima,

@Mrmot
Hvala puno na kritikama, a jos vise na sugestijama :) pokusao sam da ispravim neke stvari. Naneo sam jos jedan sloj mat laka, pokusao sam da izjednacim prljavstinu i blato napred i pozadi. i dodao sam jos jedan pokusaj ogrebotina pozadi.

Ostalo je jos da se pozabavim mitraljezom, a iskreno nemam pojma jos sta cu tu da radim ... i sa poklopcem za kupolu ispod mitraljeza (wash + weathering).

I da pokusam da napravim podlogu od blata i drveni ram, sa staklenim postojljem. Da li neko ima iskustva, gde ovo moze da se nabavi/napravi ?

Slike, blizu konacnog rada :






















Sijamski_Mrmot

Meni licno (bar na slikama) sad izgleda mnooogo bolje. Popravio si blato, cinjenica da ga mozda ima previse ali sad bar deluje realnije. Za vise saveta ipak bih morao da vidim rad uzivo, slike ipak ne pokazu bas sve realno. U svakom slucaju ODLICAN prvi rad :)

Za podlogu od blata i drveni ram, procitaj:
http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,779.0.html

Podlogu tj drveni ram nabavices najlakse u radnjama "sve po xxx din". Tamo imas dosta razlicitih ramova za slike ili cak u poslednje vreme i drvenih slika koje se super upotrebe za podlogu. Kod rama za slike izbacis staklo i sa zadnje strane malo ojacas da ti ne ispadne podloga. A te slike (obicno su neki motivi vazni sa cvecem, cvece, cak sam video i ikone ali njih ne uzimam da ne skrnavim) su jos bolje resenje jer je cvrsta drvena podloga a ima ih i znatno vecih od ramova za slike. Tvoj tenak nije bas malecki pa mislim da ces pre pronaci neku od tih slika da ti odgovara velicina.

Pozdrav
Mirko

Suhoj

Bravo, ovo je stvarno lepo ispalo.
Reci mi kako si radio chipping?

P.S. Jedna mala mala zamerkica.....spojevi na ovim bacvama se vide ;)

sigma

@Mrmot

Hvala :) Citao sam ranije tvoje savete :) mnogih se pridrzavam , uglavnom svih za wedering :) Pricitao sam i ovo za dioramu, vinjete (sta god :) ). Kupio sam neku glinu sto se susi na vazduhu, za neke decije igrarije :) u tempu ali esto sam kenjkav (smcrav) ovih dana, pa me mrzi da eksperimentisem.

A za blato, znam da je previse ... s'obzirom da mi je prvi put, kada sam video kako se slabo lepi, malo sam se opustio pa je to rezultovalo u previse blata. Gusenice su od vinila, pa mislim da zbog toga otpada boja sa njih, pa sam onda stavio blato da prekrijem sve to, opet mozda i previse ... Greska je i sto sam koristio kafu, pa sam dobio cudan efekat na kraju. A i maketa mi mirise na kafu :(

No to su sve greske koje vec kod sledece makete necu praviti :) ostavicu mesta za neke nove greske :)

@Suhoj

Hvala. Ako mislis na ogrebotine (chiping), radio sam ih sa najtanjom cetkicom koju imam. Ne znam koji joj je broj (najtanja koju sam mogao da kupim u Papir Coloru).

Svetlijom nijansom zelene od one koju sam koristio za tenk. Odokativno sam je posvetlio belom bojom i imam neku boju engine gray (humbrolova) i pomesao sam je (opet odokativno) sa rust bojom (takodje humbrolova).

Sto se "tehnike" tice, malo sam prvo eksperimentisao po dnu tenka (koje je posle prekriven blatom). A tehnika se sastoji od kratkih trzaja cetkicom u smeru u kom sam pretpostavio da se prave makete prvo svetlo zelenom, pa posle boje celika (kako sam nazvao mix) sam poupnavao tako da se vidi zelena po obodu. Nisam neki strucnak u ovom polju, ali koliko sam izvalio poenta je da boja bude tecna kao mleko i da je nema previse na cetkici kada je nansosis. I prekasno doduse, sam primetio da treba sa vremena na vreme ocistiti cekticu.

Na poklopcima motora i na branicima sam umesot cetkice koristio kuhinjski sundjer, tj neku vrstu alatke koju sam pravio od stapica za rostilj i delova sundjera koje sam sekao.

Tehnika je sledeca, umocio sam u boju pa o papir isusio sundjer i opet kraktim pipkanjem naneo po povrsini, prvo jednu boju pa onda drugu.

A za tankove znam, smorio sam se kao mac u kamenu :S. sto je najgore, to sam i smirglao, ali ne dovoljno. Kasnije mi je drugar rekao da to moze da se izbegne ako prvo sipas lepak na povrsine, spojis ih, pa razvojis, pa ponovo spojis. Tako da cu to da probam na sledecoj maketici :) Uporedo sam pravio i jedan t-80ud, ali i on ima iste greske (plus jos par novih :) ).


pozdrav



Suhoj

#12
Da, predpostavio sam tako nesto da je za ogrebotine....fino je ispalo...

Sto se tice bacvi, predpostavljam da znas, al ajde da kazem, mozda nisi znao, to ne treba lepkom da radis, vec naneses tu git, pustis da se osusi i osmirglas....
A za gusenice, ne moras da se cimas sa kafom i sl. Ima u gradu neka crkvena radnja, pa imaju fora neke pigmente (neam pojma za sta im je originalna namena), oni su ti savrsena stvar za stvari poput gusenica i blata/prasine, kesica je nekih 60-ak dinara, nije skupo....
Ta prodavnica je u Resavskoj 27 (kod Beogradjanke) a ima i druga na bulevaru kralja Aleksandra....
Veruj mi da se isplati, kad budes imao vremena, pogledaj ;)

sigma

@Suhoj

Da ne znas mozda kako se zove radnja ? Obavezno cu da je posetim! :) To za kafu mi je sinulo na pamet kada sam mesao kredu, gips, vodu i akrilno mazivo ... pa reko da probam i z**ebah se  :doh

Hvala puno za info :)

Suhoj

Pa prodavnica nema neko posebno ime, samo pise Prodavnica Srpske pravoslavne crkve, videces ima nekih ikona i stvarcica u izlogu....
To ti je sa desne strane ulice kad ides od Beogradjanke....