RPM - 1897 Schneider 1:35

Previous topic - Next topic

Trutek

Riječ je o topu iz 19. stoljeća koji se masovno koristio u I. Svjetskom ratu, ali su ga Nijemci koristili i u 2. Svjetskom ratu samo što su ga malo modificirali.

Sama maketa nema puno dijelova, cca. 3o dijelova bijele boje i dosta krte plastike pa treba paziti pri skidanju sa sprua. Samo sklapanje makete i kitanje makete trajalo je možda 3-4 radna sata, a farbanje se odužilo na već više od mjesec dana. Nešto zbog toga što sam čekao kompresor, nešto što nisam imao inspiracije za rad, itd.

Ja radim jednu vinjeticu za vrijeme 2. Svjetskog rata u kojoj Amerikanac prolazi pokraj dotičnog topa koji je zaostao još iz 1. Svjetskog rata, otpao mu kotač i tako ga ostaviše i top čeka bolja vremena. :D

Eto kako je počelo sve.















A dovde sam došao:







Eto sam ja to zamislio na podlozi. Mislim da sama baza je dimenzija 10X20cm, išao bih i na još manju podlogu no radi samih dimenzija topa nisam mogao to više suziti, eventualno 1-2cm sa svake strane.



Eto.

Pozdrav.

Trutek

milanco

Zanimljiva ideja, a i maketa obecava i da je sto pre vidimo gotovu :)
"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

medico

bas sam pre par dana porucio 2 maketu tog topa , interesantna sprava , nisam je sklapao posto sam svoj prvi primerak prosledio jednom sjajnom drushkanu sa ovog foruma .
maketa je malo 'sirovije ' izvedbe , stit je predebeo ali generalno gledajuci mislim da moze da se dodje do sasvim dobrih rezultata , vidim ides u tom pravcu  :bravo
mislim da ne treba napominjati da je PaK 97/38 kombinacija ovog topa i lafeta i stita PaK38-ce po nekim izvorima oko 600 komada je ovako konvertovano !
Inace pretpostavljam da znas da taj top jeste bio u naoružanju Jugoslavije (dobijen od Francuza posle povlačenja njihove vojske iz Mađarske, 1921), ali je posle nabavke topova Škoda M.1928 prvo povučen u rezervu, a zatim 1932-33 došlo je do trampe sa Poljacima, kojima smo mi dali sve naše Mle 1897 topove, a oni nama svoju Škodinu artiljeriju iz WWI, koja im je bila nestandardna


Trutek

Quote from: medico on 07-02-2010, 23:31:54
Inace pretpostavljam da znas da taj top jeste bio u naoružanju Jugoslavije (dobijen od Francuza posle povlačenja njihove vojske iz Mađarske, 1921)

Nisam znao za tu informaciju, zbilja zanimljivo.

E da napomena, kod sklapanja, prednji stit zaljepi na samom kraju slaganja, prije farbanja jer je inace dosta tesko manevrirati sa ostalim spravicama koje iam na sebi. Eto toliko da znas.