Morane-Saulnier Type N, samogradnja, 1/72

Previous topic - Next topic

menestenasli

Levo krilo...



Malo se deformisalo (iskrivilo na gore), ali mislim da nece biti problem da se popravi (malo vise zategnem zice). Kad mi je krilo ovako savitljivo mozda probam da uradim i wing warping  ;D
Napravicu i drugo, pa cu onda da presvucem "platnom". Probacu ovu foru sa prethodnim bojenjem, to ce mi biti neophodno za deo trupa kod kabine, jer iznutra nema sanse da ga obojim. Hvala za savet, a carpet-monster....cudoviste strasnije cak i od zeca od Caerbannog-a....ah ta zverka me je kostala zivaca i vremena i pojela mi je bar 3 makete!

oddball

sjajno,zaista sjajno. imaces zivce posle ovog avionceta kao sajle za lift.

jedna mala sugestija... raspitaj se kod avio-modelara koju vrstu papira oni koriste kada prevlace preko krila i kojim lakom premazu. to je odlicna imitacija platna.ako naneses nekoliko slojeva papira, recimo tri, zaista ces imati i tu boju i oblik krila sa sve rebrima. naravno, prvo probas par puta na nekom improvizovanom parcetu. just a thought  ;)
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

menestenasli

Mislim da se koristi neki japan papir, ili tako nesto, koji se zategne kad se malo pokvasi, a lepi se nitro lakom. Imam jednu nesklopljenu jedrilicu pa se prisecam uputstva. Dobra ti je ideja, ne bih se setio toga. Verovatno taj papir moze da se nadje u timockoj 18.
Pozdrav

menestenasli


Skoro sam zavrsio krila. Kostur krila je od papira impregniranog lepkom i razvucene plastike, koren krila je od plastike, kasnije cu da ga isturpijam do odgovarajuceg ugla. Prvo sam preko kostura stavio 1 sloj papirne maramice i cetkicom naneo MM akrilni lak. To je funkcionisalo kad sam probao tehniku na 1 cm^2 ali na vecoj povrsini se maramica malo opustila i nisam mogao da je zategnem a da ne dodje do cepanja papira. Posle 4. sloja sam odustao i pokusao nesto drugo. Isto 1 sloj maramice sam prvo namazao lakom, sacekao sam da se osusi, pa sam onda ponovo namazao lakom i prislonio na kostur krila. Evo kako to izgleda.

Ja sam prilicno zadovoljan, i sad razmisljam da li da stavim jos jedan sloj impregnirane maramice ili da nanesem malo deblji sloj farbe.
Do sad je sve bilo probanje  jer nisam bio siguran da li ce ovo moci da se uradi do kraja, pa neke stvari nisam uradio kako sam planirao. Hteo sam da na kostur krila lepo i za vecita vremena pricvrstim metalne zice za koje bih kasnije privezao zatege, trup malo precizije da uradim, a i krila (veliki problem je razvucena plastika koja mi se ponekad krivila jer sam isprobavao i nisam pazljivo radio, nisam uracunao debljinu razvucene plastike u poprecne preseke itd.), htedoh da isprobam i raznorazne druge stvari ali me sad mrzi da se vracam nazad, pa ce sve to da ceka neku sledecu maketu.

Warhawk

Prelepo. Možda si jedino trebao da ga presvučeš japan-papirom (manje je hrapav od običnog), ali sve u svemu FANTASTIČNO
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

zamorano

Leonardo, nema šanse da ti to poleti ;D

Što se ostalog tiče, mogu da kažem samo

misa

#21
Stvarno prelepo. Tak sada videh ovaj topik. Čini mi se da bi bolje prošao kada bi šipke u krilima bile iz jednog dela. Ukoliko si ove male parčiće između rebara lepio super lepkom, vodi računa da se ne slome pošto CA ima veoma malu jačinu kod smicanja. Takođe, mislim si zaboravio da ostaviš ojačanja za sajle. Ja bih krila uradio od početka, da budu čvršća - nema smisla da ga sve središ pa da se raspadne. Samo napred, ne predaj se!

Pozdrav,
Miša :)

medico

prilicno dobro , bolje bi izgledalo u vecoj razmeri !
neko pomenu japan papir , nemam iskustva sa tim ali moda bi mogao i to da probas?

Profa

Aca Stojanović (Pančevo) ima iskustva sa japan papirom, samo njega koristi za svoje samogradnje i kaže da boljeg rešenja nema...
Bogu fala što sam Lala! :)

menestenasli

Za hrapavost se ne brinem, malo vise farbe i smirglanje finom smirglom i bice OK.
I ja se slazem da bi bilo bolje da je sipka iz jednog dela(to mi je bio prvobitni plan), ali me je MNOGO zanimalo da li ce to presvlacenje papirom uopste da uspe, pa je ovo trebalo da bude kao neka proba, ali sad vec ne bih da pocinjem sve iz pocetka, pa cu da radim dalje ovako kako je, a sa sledecom maketom cu da probam nesto novo (recimo japan papir i kater :) ). Lepljeno je CA lepkom a krila su prilicno elasticna u pravcu gore/dole, pa cak mozda moze da se napravi pravi wing warping mehanizam (ja sad sigurno necu, ali jednoga dana...). Prilicno sam siguran da ce krila izdrzati sve, pogotovo sad imaju 6 slojeva paprine maramice natopljene lakom na njima. Znaci sad u odnosu na prethodne slike, na krilima se nalazi po jos jedan sloj maramice, pa mi krila izgledaju lepse (tj. zategnutije) i realnije (pravi morane bullet nije imao previse izrazena rebra), ali je problem sto su mi se malo ugojile spoljasnje i zadnje ivice, pa cu morati to da sredim.
Za sad radim 1/72, tako sam poceo, navika...ali sigurno bi bilo malo lakse u vecoj razmeri jer se greska koju pravim prilikom rada (0.1-0.2mm) ne bi ovoliko videla, pa bi sve delovalo preciznije i ujednacenije i lepse.
Japan papir sam dobio sa nekim modelom jedrilice, koji ceka sklapanje pa cu tu da ga isprobam. Koliko se secam, pise da se posle lepljenja lakom, poprska vodom da bi se zategao...to bi bilo vrlo korisno. Ali to ce malo kasnije da dodje na red.
poz

menestenasli

Da se vidi da ipak nesto radim. Poceli radovi na kabini. Ako neko ima neke slike kabine molim da to okaci ovde, jer imam samo jednu losu sliku iz Windsock-a, pa dosta nagadjam gde sta ide.
U centru, boje aluminijuma je rezervoar za gorivo, bice 90% sakriven, a mozda se i uopste nece videti  ;D,desno od njega je naslon sedista, na privremenom postolju i slikan iz nezgodnog ugla, iznad je jastuce sedista radjeno po meri ova dva gospodina levo. Odmah pored jastuceta je palica, bez rukohvata (nisam 100% siguran kako bi trebalo da izgleda - pilot drzi duzi deo, koji cu kasnije skratiti na pravu duzinu). Ispod su pedale. Metalni prsten je pocetak radova na metalnim delovima aviona.

Krila (treba jos da se sredjuju) i malo obojen trup

pocetak rada na satovima




menestenasli

Trup u radu. Ima jos dosta posla ali mislim da ima potencijala...
Problem je da se napravi 16 ravnih povrsina i 16 pravih  ivica. Prefarbao sam da malo ubijem sitne neravnine i da bolje uocim vece. Sledi jos gitovanja, ali tek kad nadjem git koji mi vise odgovara za to od italerijevog, tj neki koji se sporije steze.





zamorano

Au bre, ima oči da ti ispadnu :)... Trebalo je da ga radiš u 1/48 :)

Možda bi ti Tamiya git (onaj najnajobičniji) odgovarao, taj je skoro tečan... Nešto između običnog gita i Mr Surfacera. Ako ništa drugo, bar je za takve stvari bolji od Italerija.