Morane-Saulnier Type N, samogradnja, 1/72

Previous topic - Next topic

oddball

malisa me podseca na leptire iz kabineta za biologiju ovako postavljen na tu podlogu :) dobro se ti mucis oko njega, ali vidi se i pozitivan napredak.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

menestenasli

Sveze ofarbano u 2 sloja Hu 74, bice bar jos jedan sloj kad se osusi boja. Izgleda da ne mogu da napravim dobru sliku ako ne uzmem stalak  >:( Mracne su i mutne a crni detalji se ne vide. Ali sad nemam vremena - gotova pauza. Rondele su farbane, nije idealno, al je bolje nego prosli put kad sam pokusavao da crtam oznake. Kad se osusi farba, vodenom smirglom cu da sredim razlike u debljini izmedju boja i da popravim gde treba, pogotovo centralne plave tacke.





oddball

moj savet bi ti bio da ne radis to smirglom ma koliko god ona fina bila, vec pamucnom krpom i pastom za zube uz blago pritiskanje. pazta za zube ima svojstva kao panol pasta s tim sto je blaza i za poliranje maketa je odlicna. probaj na necemu jedno i drugo pa uporedi, mozda ce ti pasta biti bolja.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

menestenasli

Probao sam pastu i vatu i super radi, samo sto meni treba nesto malko jace  :D
Kad sam farbao rondele, plasio sam se da mi traka za maskiranje (neka obicna) ne povuce belu i da mi boja ne prodje ispod trake , pa sam hteo sto pre da je sklonim  pa sam stavio 2 debela i gusta sloja boje zbog cega sad imam stepenik  ;D
Evo malo boljih slika
probao sam malo da izbledim "platno" razredjenom belom i kratkim potezima cetkice, i preko toga sam nejednako naneo malo veoma razredjene crne da bude malo sarenije  ;D
Treba jos da napravim vetrobran, zatege  :headbang , propeler, tockove, mat lak...Valjda je to sve.. bice posla oko zatega, jer planiram da napravim oko 20 sitnih delova.






zamorano

Au bre... Ovo što ti radiš je na pravom avionu radila armija ljudi :). Od inženjera koji su sve smislili do fotografa koji je slikao na kraju.

E, aj' reci kako si farbao rondele? Daj ideju, mene čeka slična stvar na Sopwith-u.

Što se fotografija tiče, probaj ovo - ako na aparatu (možda i na mobilnom?) imaš kompenzaciju ekspozicije, exposure compensation. Ako slikaš maketu na beloj podlozi, aparat se namesti da dobro uhvati najzastupljenije boje i onda lepo izađu sve nijanse bele ali se tamne nijanse sve zakucaju u crnu. U tom slučaju podigneš exposure compensation u plus (može 'ladno +1 i više) tako da papir pogubi nijanse (zakuca sve ili skoro sve u belo) a pojave se tamne boje. Slična stvar važi i kada je pozadina tamna, onda aparat hoće da ubije svetle nijanse: tu mu udariš kompenzaciju u minus. Gledaš na ekranu kako to otprilike izgleda, da avion ispadne ok a ostalo kako bude.

Goran A.

Sve pohvale za vidjeno! Ako ga malo isprljas sve ce da legne na svoje.

menestenasli

ZA rondele sam prvo ofarbao krila u belu boju a onda sam napravio maske. Uzeo sam  sestar ciji kraci imaju cetvrtast presek pa sam lepljivom trakom cvrsto zalepio secivo skalpela da vrh ostrice bude u istom nivou kao igla. Sto je igla kraca bice bolje jer su manje sanse da se ostrica pomera. Sestar ima oprugu i sraf za podesavanje- bez toga ne bi mogao da zadrzi zeljeni poluprecnik. Koristio sam neku obicnu traku za maskiranje (pise aero) koju sam nasao na buvljaku. (sliku cu da okacim sutra) Nemoj da budes cicija ko ja pa stavi novo secivo skalpela, pretpostavljam da ce vise da sece a manje da cepa traku  ;D
Zalepi parce trake na podlogu za secenje, namesti poluprecnik najmanjeg kruga pa okreni par puta . Zatim namesti poluprecnik srednjeg kruga pa iz istog centra okreni par puta. I na kraju isto uradi za najveci poluprecnik. Za vece povrsine delimicno preklopi 2 parceta trake, ali pazljivo seci na spojevima.
Sad bi  trebalo da imas krug(najmanji) i 2 prstena( srednji i najveci) od trake za maskiranje, i rupu u traci koja je istog precnika kao rondela i koju su popunili prethodni elementi.
Na BELOM krilu (ja cetkarim pa mi je tako bilo lakse)oznaci markerom (ili kako vec hoces ) centar rondele. Na tu tacku postavi centar najmanjeg kruga, pa onda slazi dalje mali prsten , veliki prsten i onaj ostatak od trake u kome je rupa. Sada bi trebalo da je mesto gde ce biti rondela potpuno pokriveno trakom za maskiranje, bez rupa i preklapanja. Pomocu skalpela, pincete itd ukloni centralni krug i veci prsten. Ostali su pokriveni delovi gde ce biti kamuflaza (deo trake za velikom rupom) i beli deo rondele (mali prsten). Otkrivene su povrsine koje farbas plavom i crvenom bojom. Dobro pritisni ivice trake za maskiranje inace ce farba da podlije. Ako radis erbrasem verovatno neces imati problema. Ako radis cetkom probaj vise tankih slojeva. Ja sam probao 2 debela i dobio sam  rondelu koja strci iznad povrsine krila. Kad se farba osusi skalpel samo malo podvuci pod traku i to duz cele ivice, da sa trakom ne uklonis i ono sto si ofarbao (desilo mi se), i tek onda skloni masku. Kad budes radio kamuflazu, zastiti rondelu velikim prstenom ili posebno isecenim krugom odgovarajuceg precnika. Ja sam ovaj korak preskocio posto me je mrzelo da cekam da se farba dovoljno osusi za maskiranje, pa sam farbao slobodnom rukom oko rondela :headbang
PRoblem moze da bude najmanji krug. meni je bio poluprecnika 3.3mm( ako se dobro secam). Sestar mi nije bio dovoljno pouzdan kad su tako mali poluprecnici, pa sam dobijao jajaste oblike ili spirale ali i nekoliko pristojnih krugova.
Ne znam koliko sam jasno napisao ovo, pa ako treba nacrtacu sta sam radio, to ce biti mnogo jasnije.

Slike od 10.11 sam slikao sa blicem iz blizine i sa tom "exposure stavec" na -2, nije mi palo na pamet da probam obrnuto, mislio sam da bih tako dobio mutne slike. Probacu!


Sto se prljanja tice... bice, ali ne previse. Hteo bih da prljavstina ne privlaci paznju ali da bude tu i da na neki neprimetan nacin poboljsava izgled makete. Jos nisam poputno siguran sta cu i kako cu.

   

zamorano

Hvala na detaljnom odgovoru, otprilike sam i ja razmišljao u tom pravcu ali sad si mi dao korak po korak rešenje tako da ne moram da razmišljam :). Vidiš, lupao sam glavu kako da udenem sečivo skalpela u šestar, nije mi palo na pamet da bi lepljiva traka mogla da odradi posao.

E, a što se tiče maskiranja velikih površina, uzeo sam da probam fensi molersku traku - neka Tesa precision, tako nešto, piše na njoj da može da stoji nešto tipa nedelju dana zalepljena na zid i da se posle skine bez oštećenja. Ima 5 cm širine, biće valjda dovoljno. Kad je probam javljam šta sam uradio.

menestenasli

#53










tockovi  = 2 kupe od papira i lepka + prsten od zice

propeleri = (od plastie isekao 2 profila pa turpija i smirgla za konacni oblik) X 2

Quote from: menestenasli on 30-11-2010, 23:48:34
Sto se prljanja tice... bice, ali ne previse. Hteo bih da prljavstina ne privlaci paznju ali da bude tu i da na neki neprimetan nacin poboljsava izgled makete. Jos nisam poputno siguran sta cu i kako cu.
Ovo sam se samo salio :)

Hteo sam samo malo da zaprljam ali....posto se na sjajnom laku upraseni pasteli veoma slabo zadrzavaju sad sam ih stavljao na mat lak i to u nepromenjenoj kolicini s namerom da posle uklonim visak. kasno sam shvatio da je to nemoguce osim ako se ne sastruze i lak, pa su na pojedinim mestima ostale glatke nezaprljane povrsine koje su se strasno razlikovale od prljavog ostatka - pa opet lak i JOS prljanja da se sve to ujednaci + neuspeo pokusaj da SAMO MALO naglasim ivice na trupu (sto je zahtevalo dodatno prljanje radi ujednacavanja) =  neopravdano prljava maketa, ko da je tenk a ne avion  :cry
Ne izgleda lose ali sledeci put NEMA PRLJANJA!!!  ;D

Slike nisu bas reprezentativne....bas je mnoooogo prljav.
Svi delovi su tu jos samo da postavim zatege. Probacu da lemilicom ugrejem tanku bakarnu  zicu pa da zategnem. Trebalo bi da ostane zategnuto kad se ohladi. U stvari treba da iz sijalice uzmem tanku celicnu zicu da napravim jos nekoliko prstencica za koje cu da pricvrstim zagete...nadam se da uskoro zavrsavam

Warhawk

Interesantna tehnika za poklopce točkova  :super
Mislim da su ih tako i u stvarnosti pravili.

Odlična samogradnja, svaka čast na detaljima!
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

misa

Iako ne volim samogradnje, sviđa mi se MS monoplan. Nadam se da uživaš u radovima.

Pozdrav,
Miša :)

Profa

Što se prljanja tiče... :lol je bila moja reakcija na opis, ali tako je kako je :zvizduc Sledeći put pripazi, mada mi nije jasno kako nisi uspeo da skineš pastele vodom ili sredstvom za pranje prozora :think
Postoji mnogo jednostavniji metod za zatezanje bakarnih i inih žica, koji sam ja koristio dok nisam pronašao elastomer: uzmeš parče žice i zategneš ga sa dvoje klešta dok ne osetiš da će pući. Tada lepo i lagano samo pustiš, i to je to... Posle istina sledi odmeravanje potrebne dužine mm po mm, ali Bože moj...
BTW, popucaće ti gomila žica dok ne provališ kada je vreme da pustiš, ali sve je stvar vežbe ;)
Evo primera kako to izgleda:

Ja sam koristio tanke čelične žice, u narodu poznatije kao licne
Bogu fala što sam Lala! :)

menestenasli

Prvi put sam ispunio papirne kupe gitom, ali se posle susenja valjda git skupio i dobio sam deformisane delove. Ni sad nisu  idealni ali svaki tocak ima po jednu dobru stranu koja ce da ide upolje, pa ce biti ok  ;D

Samogradnje su mi veoma interesantne i planiram da ubuduce paralelno radim po jednu maketu iz kutije i jednu samogradnju i to sve dok ne budem potpuno zadovoljan rezultatom. Vec skupljam planove i slike za AT-AT i za ajkulu (NATO: tajfun)    :)

Pasteli nisu hteli da se skinu nikako  :headbang, a trljao sam vlaznim stapicem za usi sve dok nisam lak skinuo, ali nisam probao deterdzentom za sudove. Sledeci put cu prvo da pitam   :)


menestenasli

MS tip N ima na poklopcu motora znak kompanije, krug u kome se nalaze slova M i S jedno preko drugog

Sto se boja tice ima varijanti od bele preko crvene do crne sa mesinganim slovima. koja je prava pojma nemam, a napravio sam nesto kao sto je poslednja pomenuta kombinacija.
Uzeo sam zicu 0.08mm, isekao i savio gde treba, pricvrstio za foliju pomocu laka, presao jednom crnom i uradio drajbras srebrnom. Drajbras je mogao i bolje jer sam ostavio nesto vlazniju cetkicu da ne bih morao uopste da pritiskam, da se slucajno ne bi zica odlepila. Isekao sam foliju i evo rezultata. Jos samo da postavim na odgovarajuce mesto. Brine me kako ce znak da podnese prilagodjavanje krivoj podlozi :-\ i moram da odlucim da li da lepim lakom ili superlepkom :think.

zamorano

Vidim da su svi ostali bez reči, ali ja moram da se oglasim :).

Pod jedan: stvarno preteruješ! :god.

Koji trik si primenio za savijanje licni, ja probao da pravim šnale za kaiševe koje su mnogo prostije pa ništa nisam uradio? I kako ga uopšte vidiš toliko sitno :).

E, ako treba da zakrivljuješ deo, možda bi mogao da probaš malo da ga valjaš - ili samo pritisneš nekim okruglim predmetom (flomasterom, npr?), kao oklagijom. To pali za ecovane delove - ovde je situacija mnogo komplikovanija, ali možda bi uspelo. Verovatno bi moralo ozbiljno da se pazi.