Yak-130D (Amodel 1/72)

Previous topic - Next topic

zamorano

Bogu hvala i ja da stavim nešto novo... Posle par repriznih i bajatih maketa (ali ne bojte se, biće ih još), snabdeo sam se foto-aparatom i evo konačno jednog "under construction" posta. Za početak, Jak-130D, trenažer sa zlom naravi :). Ovaj:



Avion inače zajedno razvijaju Jak i Aermacchi, a negde sam video da se u priču uključio i Boeing, ali samo vezano za prodaju (ma šta to značilo, moguće da "ima kombinaciju" sa američkim ministarstvom odbrane >:D)... Ne znam da li je nekom još uvek prodat, izgleda da ne - ali u redu stoje Alžir, Grčka, Čile, Ujedinjeni arapski emirati, Slovačka (koja inače proizvodi motore za mašinu)... Italijane i ruse (naravno) ne računam. Verzija D je borbeno-trenažni prototip i izgleda prilično interesantno, sa ratničkim bojama i naoružan do zuba kojekakvim raketnim lanserima i raznoraznim drugim džidžama.

Maketa je Amodel, u short-run tehnologiji bez nekih ekstra dodataka - tj. samo plastika (dobro, i dekali, još ćemo da vidimo da li su vredni pomena 8)). Nisu se čak mnogo ni štedeli, dali su ful komplet naoružanja. Izrada nije baš naročito kvalitetna ali meni deluje korektno, iako nemam mnogo iskustva sa takvim maketama. Pomalo je grubo odlivena, srećom na način koji omogućava popravke: ivice su hrapave, ali ne i površine tako da se to da rešiti. Linije panela su malčice nepravilnog oblika, ne previše tako da mislim (nadam se) da to na gotovom modelu neće biti upadljivo. Ne vidi se osim ako se dobro ne zagledate. Sve ostalo je dovoljno dobro da može da se dotera. Inače je plastika dosta meka (može rukom da se savija i oblikuje), tako da šmirgla dvestotka skida milimetarske slojeve bez problema, ne treba turpija uopšte ;).



Naravno, maketi u startu treba pristupiti na pravi način, tj. biti spreman za puno gitovanja i šmirglanja. I treba dobro paziti da nešto ne legne ukrivo ili asimetrično. Međutim, nemam utisak da je potrebna nešto veća veština nego za sklapanje recimo Revell-a, sličan je posao samo što ga ima mnogo više. Na Revell-u treba tu i tamo ponešto da se popravi i zagituje. Ovde treba skoro bukvalno svaki deo - ja sam se u početku stoički pomirio sa time, ali se ispostavilo da je u stvari vrlo zanimljivo jer je krajnji ishod više zasluga autora a manje proizvođača.

Sad, ja nemam nešto mnogo referenci za ovu mašinu, a kada sam počinjao da je radim (ima tome par godina) nisam imao skoro ništa. Tako da sam na prvom koraku napravio promašaj po pitanju boje kabine (znam, više se ne koristi... A "pametno ja", kupio MM authentic za ruske kabine i udri :)). Provalio sam tek kada je bilo kasno. Inače, kabina izgleda prilično pusto, dva sedišta, komandne palice i - najgore - prazni zidovi. Dati su dekali za instrument table koji su preveliki pa ne naležu dobro (to sam provalio tek kada sam ih montirao). Poklopac kabine je debeo i zahtevao je malo poliranja ali je prilično proziran tako da se vidi sve što ima (ili u mom slučaju, nema) u kabini. Sećam se da su nasloni za glavu na sedištima bili različito odliveni, to je moralo da se poravna nožem kako bi izgledalo isto. Nisam bio nešto raspoložen da se dalje petljam sa kabinom pošto nisam bio (a i dalje nisam) siguran kako će stvar na kraju da ispadne... I ovako imam traume od ukrajinskih dekala :).









Trup se sastoji iz gornje i donje polovine u kojima su odliveni i izduvnici. Što znači ogroman šav na unutrašnjoj strani izduvnika koji može da se gituje tek kada se spoji ceo trup. Mislim da turbo-elisa u izduvniku mora da se stavi unutra pre spajanja trupa, tako da to otežava stvar. A ta elisa je posebna priča, jer ni ona nije odgovarajuće veličine, tj. manja je od prostora koji treba da popuni. Srećom, dovoljno je duboko u izduvniku tako da se ne vidi... U svakom slučaju, od farbanja pre sklapanja tu nema ništa.

Usisnici se, srećom, sklapaju pre nego što se montiraju u trup - što je dobro pošto i oni imaju ogroman šav unutra koji valja gitovati i šmirglati u minimum tri prolaza. Njihova montaža u trup na prvi pogled deluje rizično jer se protežu kroz ceo trup, a ulaze i u kutije za točkove i tu se vide spolja (pretpostavljam da je isto i na pravom avionu). Treba ih pažljivo oblikovati (tj. turpijati i šmirglati, a šta bi) da bi legli tačno kako treba jer u suprotnom će usisnici biti asimetrični, a to nikako ne bi izgledalo lepo.









E da, kutija prednjeg točka ima rupu na zadnjem delu. To sam provalio tek sad kada sam slikao... Nekako mi je delovalo kao da je namerno tako napravljeno pošto je to odliveno zajedno sa donjim delom kabine. Nemam blage veze kako je na originalu, ali nešto ne verujem da je ovako.

Što se krila tiče, i sa njima treba paziti, jer umeju da legnu suviše visoko ili nisko na tom delu gde je spoj (znači, rame dobije stepenik na gore ili dole). Zbog toga mora da se seče ležište na trupu da bi se krilo pomerilo po vertikali. Srećom, to ležište je uže od dela koji unutra ulazi tako da na kraju nije veliki problem... Ja sam ovde, kad se već bavim hirurgijom, rešio i da žiletom isečem i spustim elerone i pretkrilca. Mislim da tako izgleda zanimljivije. Usput sam i njih i krila prilično ošmirglao da izgledaju tanje, bar na ivicama. Mislim da su horizontalni stabilizatori maalčice asimetrični, ali možda mi se čini - a kad ja posle iks sati gledanja nisam 100% siguran, onda valjda neće biti upadljivo.








Dosta posla, ali vredi. Stvar definitivno liči na ono na šta treba da liči. Idemo dalje - ima tu još dosta da se polira i da se popune još neke rupe i šavovi. Onda da udarim konačno osnovnu boju, pa... ide gitovanje i šmirglanje, šta drugo.

PELE

Uuuuuuuu, strava! :o :o. Ajde daj jos slika.

Pozdrav! :D ;)

oddball

Јаооо, Заморано, пуно среће ти желим са овом макетом! Видео сам је у радњи и знам ушта си се упустио. Ја сам се премишљао да ли да је узмем и ипак сам облучио да не пазарим. Изгледало ми је превише за мој ниво знања, ја сам још увек на Токо Штурмовицима. Пратићу твој рад јер ме баш занима како ће на крају испасти, а теби је сасвим добро кренуло.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

Goran A.

Zanimljiv izbor aviona! Da razbijemo monotoniju i da se malo odmaknemo od vec nekih maketa koje su maltene postale sandardne na ovom forumu. Nadam se da ce izgledati kao ovaj na fotografiji. Koliko vidim izborices se sa problemima i to uspesno.

GBU-10

Jako lep avion,jos kad ga zavrsis bice ekstra,samo napred druze.

Dada

Hehe, nabildovani Super Galeb :D :D :D Mnogo mi se svidja pticica. On i Mig AT su mnogo simpa masinice. Ajd privodi to lagano kraju, zanima me kako ce ispasti.

Shakal

Ufff... Jedan od (meni) lepsih aviona. Nema sumnje da ce biti odlicno uradjen.

Miljan

Bas sam se pitao da li ce iko ikada sa ovog foruma da uradi ovu maketu?Inache mnogo mi je lep taj avion i imam ga u planu.Lepo teku radovu.Pratim dalje.
Pozdrav i samo napred

zamorano

Evo je sledeća "iteracija" :)... Malo se rastežem ali napreduje.



Još sam malo poravnao i ispolirao na mestima koja su se videla da ne valjaju, a zatim je palo pranje četkicom i pastom za zube da isteram prljavštinu iz panela. Posle par dana sušenja, prvi sloj erbrašem. Kao osnovnu boju sam uzeo neku staru koju ne koristim mnogo (Hu.165, valjda) koja se malo "slegla" od stajanja pa je ispalo neravnomerno - ali nema veze, biće još šmirglanja i poliranja u narednim epizodama. Nisam smeo da udarim baš debeo sloj boje pa sam slučajno dobio interesantan takoreći koncept tigraste kamuflaže na repu ;). Mislim da bi mu legla samo tako.

Paneli su ispali dosta dobro, ali ne svi, neki su malo krivudavi. Ipak je bolje nego što sam očekivao:



Sledeća stvar koju ću pokušati da namestim je spoj kabine sa trupom. Interesantno, da je u pitanju neka Tamiya ili Hasegawa, ne bih se oko toga trudio (iako mi to redovno loše ispadne). Ovde sam valjda uhvatio zalet :).



Elem, šta mi je plan: prvo ću da eliminišem ovaj lepak koji tako ružno deluje na spoju, tj. ima da urežem liniju da bude čista. Onda ću da probam da je ublažim - krećem od Mr. Surfacer 1000 pa ću dalje da improvizujem. Ako je neko već radio nešto ovako, molio bih ga da podeli iskustva :).

Ovaj ispupčeni trapezni deo ispred kabine (šta god da je) je odliven ukoso, trebalo bi da ide na sredinu. No dobro, pomerićemo ga :D... Inače, ostao je još poneki šav tu i tamo, imam nameru bar da probam da popravim sve što uočim... Aha, sad sam ukapirao odakle mi inspiracija: čak i ako nešto zeznem biće na kraju bolje nego što je izgledalo kad sam otvorio kutiju ;D




Sandman

samo gruvaj - za ovakve radove treba svakako skinuti kapu ;)

u pravu si za inspiraciju - s obzirom na ulozeni trud svakako ce bolje izgledati nego je bilo na pochetku kad si otvorio kutiju ;)

inache, preporuchujem ti da umesto boje koju si sad naneo koristish Surfejser poshto si spomenuo da ga imash - granulacija 1000 je bash namenjena prajmerovanju makete kako bi se videle eventualne greshke u radovima, a ako je potrebno doshmirglavati nije frka jer je surfejser samo vrsta gita koji je nanet u tankom sloju na plastiku i fino se izbrusi i popuni neravnine ;)

za onaj spoj ispod poklopca kabine mozesh tako - nanesi malo surfejsera da se izravna, oshmirglaj da bude ravno a onda tankim nozicem/iglom urezi liniju spoja sa trupom... samo polako i bez zurbe!

kakvu kamuflazu planirash na ovoj maketi? demo avion ili neku pravu kamuflazu?

zamorano

#10
Quote from: Sandman on 13-08-2008, 20:21:14
inache, preporuchujem ti da umesto boje koju si sad naneo koristish Surfejser poshto si spomenuo da ga imash - granulacija 1000 je bash namenjena prajmerovanju makete kako bi se videle eventualne greshke u radovima, a ako je potrebno doshmirglavati nije frka jer je surfejser samo vrsta gita koji je nanet u tankom sloju na plastiku i fino se izbrusi i popuni neravnine ;)

E, vidiš o tome sam odavno razmišljao... Imam utisak (a ne znam da li sam u pravu?) da bi Mr. Surfacer valjalo nanositi erbrašem inače će da zapuši panele (mada bi ovde dobro došlo malo da ih ublaži). Za erbraš, a možda čak i za četkicu, moram da ga razredim nečim - u stvari, zato i nisam pokušavao, ne znam čime bih ga razredio. Negde sam čuo da izopropil alkohol to radi, ali njega nisam još uspeo da pronađem (mada sam video par recepata ovde na forumu, možda bi moglo da se proba). A ne da mi se da nešto eksperimentišem jer ako zagitujem erbraš, neće biti dobro ;D.

Quote from: Sandman on 13-08-2008, 20:21:14
za onaj spoj ispod poklopca kabine mozesh tako - nanesi malo surfejsera da se izravna, oshmirglaj da bude ravno a onda tankim nozicem/iglom urezi liniju spoja sa trupom... samo polako i bez zurbe!

Uradio sam nešto po tom pitanju, evo fotografija. U stvari uradio sam i više, samo ne stigoh da uslikam sve. Prvo, čišćenje lepka...



... a zatim i Mr.S-ovanje svih delova koji su ostali neravni.



BTW, ako nekog zanima više detalja, na photobucket-u ima malo više slika, nisam ih ovde ubacivao jer su slične ovima:

http://s304.photobucket.com/albums/nn169/ivan_zamorano/Amodel%20Yak-130D%201-72/

Quote from: Sandman on 13-08-2008, 20:21:14
kakvu kamuflazu planirash na ovoj maketi? demo avion ili neku pravu kamuflazu?

Najprostija varijanta, radiću "out of the box" šemu - ovu sa kutije... Ako me izdaju ukrajinski dekali onda se možda i predomislim :). Koliko sam uspeo da saznam, još uvek nijedan aparat nije pušten u regularnu upotrebu - štaviše, nisam siguran ni kako će taj produkcijski model izgledati jer su bila bar tri različita prototipa. A i inače nisam neki talent za ŠBKB ("what-if" ;)) varijante, mada ne treba mnogo mašte da se za ovu mašinu smisle kojekakve interesantne kombinacije...

Sandman

Quote from: zamorano on 14-08-2008, 17:45:23
E, vidiš o tome sam odavno razmišljao... Imam utisak (a ne znam da li sam u pravu?) da bi Mr. Surfacer valjalo nanositi erbrašem inače će da zapuši panele (mada bi ovde dobro došlo malo da ih ublaži). Za erbraš, a možda čak i za četkicu, moram da ga razredim nečim - u stvari, zato i nisam pokušavao, ne znam čime bih ga razredio. Negde sam čuo da izopropil alkohol to radi, ali njega nisam još uspeo da pronađem (mada sam video par recepata ovde na forumu, možda bi moglo da se proba). A ne da mi se da nešto eksperimentišem jer ako zagitujem erbraš, neće biti dobro ;D.

Surfejser razredi sa nitro razredjivachem!

Bez problema prolazi i kroz Aztekove dizne, ne znam koji ti erbrash imash, ali 1000-ka je sasvim ok za prskanje - samo malo razredi sa nitrom i lagano prskaj - probaj prvo na nekoj plastici ili staroj maketi da vidish kako ti ide.... u principu surfejser se zahvaljujuci nitru jako brzo sushi - ali nemoj da te zavara sjaj - Surf.1000 ima vishe sjajan finish kako sam do sada primetio....

u svakom sluchaju, ovako nanet surfejser ce da ti da uniforman izgled makete (boju) pa cesh lako videti gde su eventualne greshke i gde treba gitovati josh ili bilo shta drugo popravljati... a za popunjavanje panela je bolje lagano ga nanositi chachkalicom ili nekom starom chetkicom direktno u liniju panela.... posle samo sa shtapicem za ushi zamochenim u skidach laka za nokte bez acetona (chini mi se da je onaj bez acetona) poskidash vishak surfejsera oko linije.... pitaj u parfimeriji za taaj skidach laka za nokte - on zapravo verovatno ima neke agresivne hemije kao shto je aceton ali u jaaaaako maloj kolichini koja ne nagriza plastiku (stiropor recimo jaaaako malo nagriza!) a i ako nemash to posao ce ti odraditi najobichnija fina shmirgla (800/1000/1500/2000)....

ajd pa chekamo sledece slike ;)

zamorano

Aahaa, nitro!... Svaka čast, ta informacija mi je falila k'o 'lebac, ali baš... Bio sam jedno vreme skroz batalio surfejser (za divno čudo posle par godina stajanja i dalje je skroz u upotrebljivom stanju, čak mu ne smeta pukotina na onom plastičnom poklopcu koji ide ispod metalnog... Nju sam zapušavao - naravno - Mr. Surfejserom ;D).

Po svemu sudeći je odlična stvar, ali nikako nisam uspevao da dobijem ono što mi treba. Jeste malčice i on agresivan, kad se nanese deblji sloj ume da se ulegne plastika ispod njega ako je meka (mislim da mi se to desilo i ovde). Tako da će ovo da bude prava stvar.

Hvala, baš ću da probam (biće za vikend ružno vreme, jedva čekam :D).

oddball

Шта се дешава са овим чедом? Није ваљда завршио у канти?
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

zamorano

Aaa, njet, što bi rekli naši ;)... Malo se išlo u prijateljsku neradnu posetu Grčkoj. Sad samo da raspetljam obaveze koje su čekale da se vratim pa se bacam na posao. Stay tuned (što bi rekli oni drugi).