Panther A 1/35 Dragon

Previous topic - Next topic

Ćomi

Pasovala gusenica djavola...Sve si bio u pravu-pa sam lomio,lepio...
A cev je zalepljena-al se vrti :) zgodno za farbanje...Za sledece slikanje gledacu da je okrenem kako treba.

I ako jos nesto vidis-vise je nego dobrodosla kritika ;)
No signature.

Sijamski_Mrmot

Jbg, mrzim kad sam u pravu, a nekima nekada i smeta sto kritikujem :)

bitno da si uspeo da namestis, nemam vise zamerki, sad polako weathering ! :)

Ćomi

Oduzilo se...Malo sam hteo da ga zaprljam,pa malo blata da dodam,pa ovo pa ono...Zakrmacih ga silno  ;D

Sad sve ovo vuce podlogu pa neke figure...Probao sam sa viskom zamesanog "blata" na stiroduru kako se to uklapa,ovo na slikama nije konacni oblik diorame...

Neke sugestije ?






No signature.

Suhoj

#18
Gornji deo makete ti je super, trebo si ovakvog da ostavis, tad je bio bas wow.
http://i163.photobucket.com/albums/t299/comibgd/Panther%20A/untitled-2.jpg

Blato je lose iz 2 razloga. Prvo, izgleda kao karamela, drugo skroz je glos,.
Ajd da bar nisi na sircene stavio al ovako je stvarno lose  :-\ Sorry al iskreno ti kazem.

E sad...nacini da popravis....prvo, mat lak na to, onda uzmi i pigmentima malo nijansiraj, da ne bude ovako monotono, drugo skini sa tih sircena ako mozes a da ne ostetis maketu ispod,ako ne  nema veze.
A ako si hteo da napravis efekat svezeg blata, trebo si cetkciom da naonis razredjen glos lak cetkicom tako da se ne uhvati ovako skroz po svemu nego da bude opet malo "sarenije".

Jos jednom, nemoj krivo da me shvatis, maketa ti je odlicna, samo ovo na kraju si malo zabrljao.

bungynik

Eh, znas kako... suhoj je u pravu. Samo ja imam jedan predlog kojim ne mozes nesto da pokvaris, ali mozes da probas. Evo pokusavam da nadjem na kompjteru, ali ne mogu, pa cu ti preneti ono sto sam zapamtio. Liku se desilo isto sto i tebi, pa je pokusao da to popravi i evo sta je uradio. Prvo je drajbrasovao tamnijim i svetlijim nijansama braon boje to blato, e a zatim se covek setio sta da radi. Prvo je drajbrasovao mat lakom, pa je onda pomesao lakove u odnosu 3 dela mat i jedan deo sjajni a posebno je zamesao 2 dela mat i jedan deo sjajni te je iskoristio i saten lak. Onda je uzeo siru flat cetkicu i skratio je, ali onako nepravilno malo u cik cak. Znam da je napisao da je otprilike iseckao samo da ne bude ravna. A onda je drajbrasovao sa ove tri mesavine naizmenicno dok nije dobio to sto je htea, a izgleda neverovatno na slikama. Blato je dobilo neklako prirodan odsjaj vlaznosti. Ako ti ne uspe nije strasno, jer ne mozes da upropastis drajbrassovanjem lakovima to sto si odradio. Probaj, a ja ako nadjem clanak postovacu ga. Lik je kaze kasnije uglavnom tako i radio vozila kada je hteo da dobije efekat svezeg blata. Ako koristis akrilne lakove ide brze, ali ako koristis uljane onda ce malo da potraje. mada sam cini mi se video teglicu MM laka!

Pozdrav!

Ćomi

Hvala na komentarima svakako,ne zameram ni kada neko nije u pravu a kamo li kad je svaka na mestu  ;)
Sad cu da vidim sta mi je raditi...elem-olaksavajuca okolnost je sto sada,posle par sati od apliciranja "blato" izgleda semi gloss...pretpostavljam da tako i ostaje pa cu izjutra da nastavim i slikam.
Nemoguce za ispravljanje je blato na sircenima cije sam pogresnosti negde u startu bio svestan  :-\
Ali,bez ono da se vadim- prvi pot sam mesao pigmente i resin za iste,kamencice i travke,pa sam negde i ocekivao da cu gresiti.
Takodje,ideja koju za dioramu imam,donekle opravdava tu "svinjariju ali-to ostavljam kao iznenadjenje i za sebe,i za vas   ;)
No signature.

Sijamski_Mrmot

Ajoj.... :doh  :cry

Jbg, ajd sta je tu je, bicu "surov" kao sto si i trazio ranije od mene.... nema te diorame (a nadam se da se varam i da ces mi dokazati suprotno) koja ce da pokrije ovoliko blata  :hahaha ali svejedno bar imas razlog da DEBELO napadnes polje diorama :)

ajd sad vako :)

Pre svega izrada same makete i farbanje su odlicni, o tome smo vec pricali

e sad, weathering. mislim pre svega, da zaobidjemo kolicinu blata i izgled istog, da si krenuo sa pogresne strane.
Redosled weatheringa treba da bude wash--->drybrush--->blato--->dusting--->pa od svega po malo da se sve "uklopi"
Meni se čini da si ti počeo sa blatom pošto pre svega wash ne vidim na mestima gde bih morao da ga vidim (udubljenja oko srafova na tockovima npr).

Kako da popravis situaciju? huh, uhm... mhm... ajde ja uvek tvrdim da resenja mora biti!
Ovako: probaj makar malo da "odeljes" visak blata sa shurtzena,
Levu gusenicu si pravilno "zatrpao" blatom i na unutra oko tockova a desnu nisi, popravi to malo posto ces sigurno praviti jos blata za dioramu.
pre ostalog popravi izgled drvenih drski na alatu, premazi ih razredjenom tamno braon bojom tako da se ova sveta providi kroz nju pa malo drybrusha....
nisi ofarbao izduvnike na auspusima
obavezno posle toga dobar wash, pa drybrush ce mnoooogo popraviti stvar.
BLATO: huh, najtezi deo, ako vec ne moze da se skine malo onda probaj sledece, washuj i njega razredjenom tamnom braon, drajbrasuj ga nesto svetlijom i na kraju dust-uj jako preko njega pastelama u prahu neke braon nijanse, ubices mu sjaj sigurno, sve malo "poprskaj" semi gloss lakom i bice mnogo bolje (uvek mozes jos posle da dustujes ako bude jace gloss i tako u krug dok ne dobijes  sta zelis u principu igras se dok ne dobijes iz prve slike drugu (naravno u kolicini koju ti zelis)



Naravno pretpostavljam da ces nagaraviti malo vrh cevi topa pastelama u prahu i slicno :)

Nasuprot ostalima ja i dalje mislim da odo ovoga moze da se napravi jako jako dobra maketa/diorama uz neizbeznu cinjenicu da ce to blato malo da "bode oci" ali sad nema nazad!

ajde sad, 5 min "terapije"  :headbang pa na posao! cekam sledeci progress report!

Mirko

Momcha

Ajd prvo detalji koje trebas da prepravis (da alat uradis/ofarbas bolje,plinsku kocnicu da postavis u pravilan polozaj,dry-brushujes...).
Sto se blata tice,ne postoji recept kao sto ti je Mrmot napisao,sta prvo a sta zadnje ide.Ide onako kako je tebi lakse a da na kraju lici na na nesto.
Pre izrade odredjenog vozila ili makete,prvo pogledaj na netu ili po knjigama kako se to vozilo blatnjavilo,ostecivalo itd pa ce ti onda mnogo biti
lakse i kako da ga dovedes u zeljeni izgled.Ukoli je moguce skini blato sa gornjih delova sircena,kutija za alat,uloska za ciscenje cevi.Nijansiraj,
blato po slojevima(gornji svetliji,donji tamniji.Nije poenta "blata" na maketama da bude sjajno,vec verodostojno.Kada radis maketu moras da ima
u vidu da tenk u ovom slucaju,nije vrsalica za blato,pa ga samim tim i ne baca po sebi i po okolini.
Najbolje bi bilo da skines Mig pigmente dvd.Ima ga na netu i da pogledas kako da ovu tehniku savladas.

Ćomi

#23
Ovako.Kao sto sam i u prethodnom obracanju rekao-sve stoji...Alat,izduvi,detalji,to sam svesno ostavio za kraj.Ponelo me blato-sto se i vidi  :P
Sto se tice diorame koju sam imao na umu kao resenje prekomernog blata...Shvatio sam da nemam dovoljno znanja da je izvedem a da lici na nesto  :( ,pa ni necu dalje na tu temu.

Pokusao sam da ispravim sto se moze,uvazavajuci vase komentare pa sam dosao do sledeceg i usput ustanovio koja mo osnovna osobina maketara nedostaje,sto je mozda i stvar karaktera-strpljenje...Sve bih ja to odmah pa eto sta ispadne...Saljem dalji progres,na redu su mat,semi mat,glos lakovi,pa onda detalji,prasina i sl...




Mislim da bar malo bolje izgleda izmatirano,oslobodjeno nekih viskova,zapraseno...
Molim ukoliko mislite da jos nesto treba-slobodno raspalite...

Uz obecanje da ce sledeca maketa biti izradjena u fabricki cistom stanju  :D,
pozdrav svima

Comi
No signature.

Sijamski_Mrmot

MNOOOGO BOLJE sad to izgleda Comi!  :cheers i to bez lažnog popuštanja!

odlicno si skinuo blato sa bokova, mozda maaalo previse pastele preko kupole za moj ukus ali... :)

ajd sad, teraj dalje i ne predaj se nikako! nema "fabricki cistog" tenka koji dobro izgleda na polici veruj mi :) malo prasine i sl. je obavezno :)

kako si krenuo, uz jos malo strpljenja ovo ce da ispadne bolje nego sto sam verovao na pocetku priznajem! sad samo polako i pazljivo sa ostalim weatheringom!

Posle nek neko kaze kako kritike sa MK ne pomazu... :D

pozzz
Mirko

Suhoj


PELE

Bravo! Odlicno si se izborio sa blatom, svaka cast!

Ne radim tenkove i vozila, ali ovo zaista izgleda lepo!


Pozz

bungynik

Ja ne radim makete borbenih vozila, ali evo hteo bih da dam neko svoje zapazanje. Kao neko ko je dosta vremena proveo na pravim borbenim vozilima i povlacio se po svakakvim terenima sa njima, imam iskustvo sa prljavim i blatnjavim tenkovima. To sto si ti na pocetku nabacio blata je nista. Tenk moze da pokupi i mnogo vise blata, a sto se upravo dogodilo nama na putu izmedju Vukovara i Negoslavaca, kada smo upali u toliko duboko blato da su dva tenka legla trbuhom na blato i nisu mogli da se krecu vise, pa smo ih izvlacili ili gurali i snalazili se. Tenkovi sxu toliko bili krcati blata, da kada bi neko napravio maketu po uzoru na njih, verovatno ste bi ga ismejali. Jedan BVP je u uvali uspeo da se kljunom pobode u blato i nabaci celo brdo blata na prednji deo. Inace BVP-i nisu uopste mogli da se krecu po tom blatu samostalno, vec smo ih vukli tenkovima. Tenkovi koji bi isli ispred su bacali velike kolicine blata iza sebe na vozilo koje ih prati, da se vise nije ni videla zelena boja. E sad da sam u tom trenutku mogao da se setim pa da slikam, a imao sam aparat, ovekovecio bih ove scene... ali tad je frka bila oko neceg drugog i ne bi se ni imalo vremena. Pokusacu da nadjem neke slike tenkova koje smo vozili po njivama... blata i g...na za izvoz. Ali najgore je bilo kada je jedan tenk prosao kroz neku uvalu punu izmeta i fekalija. Drzali smo ga 200m od nas i opet je smrdeo kad dune vetar. Jedva smo naterali posadu da ga opere. :hahaha :hahaha :lol :lol A evo pokusacu da dodjem i do fotografija ko0je se nadam da su sacuvane negde u sluzbi bezbednosti. Naime 1992 je porucnik Dzafic Muzafir uspeo da u kasarni 211. OBR popne tenk na tenk. Naime imao je mladog vozaca kome je komandovao  u pokusaju da uparkira tenk u hangar. Kao i usled cega je doslo do toga davozac naglo otbusti kvacilo i krene, te toliko propne prednji deo tenka i pone se do pola da drugi tenk u hangaru nismo uspeli ni istragom da pouzdano utvrdimo. Tenk koji se popeo na onaj ispred njega zaustavio se pod uglom od (ako se dobro secam) 62 stepena i cevkom probio krov hangara. Svi istrazitelji i vestaci koji su dosli tu na lice mesta su tvrdili da to ne bi moglo da se ponovo namerno ucini ni iz 1000 pokusaja. Stvarno cu se potruditi da dodjem do tih fotografija, jer tada je ovo stavljeno pod poverljivo.

Ćomi

Da bi videli da je glava dosta tvrda,iako sam silno zakrmacio sve,resen sam da teram do kraja pa-il pukovnik il...:)
Mozda se sve ovo seli u drugi podforum ali da bi imali kontinuitet...A i ostalo je jos stosta na vozilu uraditi pa..






Sad,imam jedno pitanje,molbu...Kako vidite scena je postavljena tako da se sve spusta ka donjem levom cosku iste.Tu se doci voda.Iza tenka su stene u ciji ce desni ugao doci suvo drvo,posto ce ovo biti neka pozna jesen,mozda i rana zima...

Sad,ova desna strana mi je nekako ispala iz balansa...Sta tu da metem ? Mozda neko ima neku ideju ?

Slike su sa tel,mislim da su dovoljno dobre da uhvatite pravac di teram,svakako ce biti bolje kasnije u izradi...

Hvala u napred;
pozz
No signature.

Starac sa planine

Quote from: bungynik on 05-12-2010, 20:35:07
To sto si ti na pocetku nabacio blata je nista. Tenk moze da pokupi i mnogo vise blata...

Slazem se, mi smo na poligonu par puta imali probleme sa Pragama 30/2 koje su tonule u blato... Ne mogu da nadjem tu fotku iz operacije Barbarosa kada gde vidis motociklistu u blatu od glave do pete, odusevljen ko kuche u liftu, ali evo ti par drugih primera...

http://2.bp.blogspot.com/_MXu96taKq-Y/SzBuaKqXtRI/AAAAAAAADdo/AakcMIms2Ls/s1600-h/548.jpg

http://www.gettyimages.com/detail/3289591/Hulton-Archive

http://www.gettyimages.com/detail/3424011/Hulton-Archive

http://englishrussia.com/index.php/2007/09/17/the-stuck-tank/


Na ovome svetu, mogu da kažem što se dešava, to nije istina...