Obaveshtenje u vezi attachmenta!

Previous topic - Next topic

Sandman

Poshtovani chlanovi,

Svi ste vec (bar se ja nadam) prochitali ovih 5-6 topika vezanih za pravila i savete, i samim tim ste upoznati sa potencijalnim problemima sa kojima smo suocheni na forumu tj. serveru na kome se forum nalazi!

Ali evo josh jednom da pomenem - forum je smeshten na free serveru gde na raspolaganju imamo 100MB prostora na disku, i 3GB mesechnog protoka podataka (shto je parametar bitniji po funkcionisanje foruma!). U sluchaju da "probijemo" taj limit od 3GB, forum ce biti stopiran do kraja meseca, a od prvog u sledecem mesecu protok se "resetuje" i idemo od nule za taj sledeci mesec....
Ono shto je jako bitno, a utiche na mesechni protok, je da svako uchitavanje stranica tj. topica koji sadrze attachmente koji su prikacheni DIREKTNO UZ TOPIC se RACHUNAJU u mesechni protok! Attachmenti jesu ogranicheni na 90kB i maximalno ih moze biti 3 po jednom topicu, ali prostom rachunicom cete lako doci do zakljuchka da chesto uchitavanje takvih topica (sa LOKALNIM attachmentima!) konstantno povecava protok podataka i da se lako moze desiti da pre kraja meseca budemo onemoguceni da pristupimo forumu!

Reshenje za ovaj problem postoji, a to je vec pomenuto kachenje slika putem web prostora namenjenom chuvanju istih - Photobucket, Photodump, Webshots i sl. servisi...

Ovim putem zelim da vas obavestim kako da najlakshe savladate kachenje slika na Photobucket servis, i kako da ih u obliku thumbnaila (smanjene slike) prikazete ovde na forumu u vashem postu... a sve to jer sam reshio da se attachmenti na forumu UKINU kako bismo sprechili pojavu gore navedenog problerma :( verujte mi, ovo je teshka odluka, ali mislim da kachenje slika preko Photobucketa nije mnogo komplikovana operacija, a vidim da dobar deo vas vec ovo uspeshno primenjuje, shto bih javno pohvalio, i zahvalio se chlanovima koji vec koriste Photobucket! ;)

Pa, da krenemo... ;)

Nakon otvaranja accounta na Photobucketu (opcija "join now" pri vrhu strane) i logovanja na isti, naci cete se u vashem virtuelnom foto-albumu. Vec tu, u vashem root folderu mozete kachiti fotografije, ali bih radi preglednosti, preporuchio da napravite podfoldere! Primer kako to izgleda na mom accountu mozete videti nakon klika na sledeci link:

http://s11.photobucket.com/albums/a173/srkirad/

Nakon toga udjite u zeljeni podfolder gde zelite da okachite fotografije klikom na isti.

Zatim sledi sam upload fotografija - pri vrhu strane, iznad vashih foldera nalazi se polje gde pishe "Choose an image" i dugmence Browse....klikom na to dugme cete izabrati sliku sa vasheg hard-diska koju zelite da postavite na Photobucket. Ispod tog polja ima mali link "Add more images" - klikom na njega vam se pruza mogucnost da izvrshite upload vishe od jedne slike odjednom - pojavljuje se josh par polja sa dugmicima Browse za vishe slika! Nakon shto se izabrali tj. selektovali slike za upload, ispod svih tih polja nalazi se veliko dugme "Upload it" - klikom na njega se vrshi sam upload slika na Photobucket... Sachekajte par minuta dok se upload ne zavrshi (trajanje upload-a zavisi od velichine i broja slika koje postavljate!) .... nakon toga, u tom podfolderu se pojavljuju thumbnailovi (smanjene slichice) slika koje ste postavili na Photobucket!

Kad ste sve ovo uradili mozemo pristupiti "pripremi" slika za prikaz kao thumbnailove na forumu!
To se radi na sledeci nachin:

Slike koje zelite da prikazete kao thumbnailove na forumu prvo treba "selektovati" tj. chekirati one male kvadratice koji stoje uz svaku sliku tj. ime slike.

Kad ste to uradili, u samom dnu strane se nalazi dugme "Generate HTML and IMAGE code". Nakon shto kliknete na to dugme, pojavi se nova stranica sa vishe ponudjenih HTML kodova - za nash forum, ako zelite thumbnailove konkretno, bitna je opcija "IMG clickable thumbnails for message boards - recommended" - u polju ispod tog texta se nalaze kodovi koji pochinju sa "[ url=http:// " a zavrshavaju se sa "[ /URL ]" .... sve shto je unutar tog "pochetka' i "kraja" predstavlja thumbnail slike koje zelite da prikazete na forumu .... unutar tih kodova cete videti i naziv slike koju ste hteli da prikazete na forumu....

Taj text (izmedju "[ URL=http:// " i "[ /url ]") treba selektovati i uraditi COPY/PASTE na vash topic u koji zelite da ubacite sliku...

Kada na kraju zavrshenog postovanja, kliknete na dugme "Post" i kad otvorite taj isti topic ponovo, trebalo bi (ako ste pazljivo pratili uputstva) da vidite thumbnailove zeljenih slika! Klikom na thumbnail, otvara se novi prozor sa uvecanom - ORIGINALNOM velichinom zeljene slike!

I eto, to bi bilo to... mozda deluje malo komplikovano, ali vec posle par pokushaja videcete da nije nishta strashno... a radi posao! ;)

Pozdrav i srecno thumbnailovanje! ;)
Sandman

Balder

Sto se tice samog thumbnailovanja, code izgleda ovako:



Ovo sam ostavio jer je ovaj HTML code za thumbnailove univerzalan i trebao bi da radi sa bilo gde okacenom slikom...
Napominjem da ne radi bas uvek, verovatno iz restriktovanih razloga.

Dar Mar

Imam malu primedbu na ovaj vid kacenja slika. Znate sta je bilo sa Vitrinom i kako baza narezana kod tebe Sandman-e nije kompletna bas zbog toga sto je sadrzala linkove. Konkretno, ako neko hoce da neku temu sacuva, bilo da je savet ili neka recenzija u pitanju, nece moci da ima kompletan post jer ce umesto slika biti samo linkovi. Setite se skole maketarstva g'osn Mikluseva na sta bi licila kada bi posle svakog njegovog novog poteza umesto slike stajao link  :-[ Razmislite da nadjete neko korektnije resenje!
"Ja sam pošteno radio, izlagao sam se opasnosti da me uhvate i oteraju na robiju!"

Sandman

Quote from: Dar Mar on 11-09-2006, 16:16:57
Imam malu primedbu na ovaj vid kacenja slika. Znate sta je bilo sa Vitrinom i kako baza narezana kod tebe Sandman-e nije kompletna bas zbog toga sto je sadrzala linkove.

to stoji... externo linkovane slike se teze mogu skinuti, ali ne i nemoguce!
u programu koji sam ja koristio za download vitrine, treba samo povecati broj linkova za koliko "shire" treba da ide download... na zalost, to dublje linkovanje povecava trajanje downloada znachajno pa taj proces moze potrajati i po ceo dan chak i sa brzim kablovskim netom :(

Quote
Konkretno, ako neko hoce da neku temu sacuva, bilo da je savet ili neka recenzija u pitanju, nece moci da ima kompletan post jer ce umesto slika biti samo linkovi.

e u vezi ovoga, probaj da sachuvash ceo post kao file\save as\  ...za ime fajla ponudjeno ti je ime posta koje i stoji na forumu ...pa onda izaberesh u polju ispod imena fajla "Web archive, single file (*.mht)" .. to bi trebalo da ti omoguci da snimish ceo zeljeni post u jednom fajlu sa sve slikama!! linkovi unutar sniljene stranice rade, pa samo treba da budesh onlajn da bi ti se otvorile vece slike (ako su u postu koji snimash na disk bili thumbnailovi!)... ako nisu bili thumbnailovi, trebalo bi da su snimljene slike originalne velichine...

ako ti ovo ne radi, probaj da sliku koja se nalazi negde na Photobucketu snimish na svoj disk, tako shto cesh da uradish desni klik na thumbnail (ili samu sliku, zavisno kako je data u postu!) u postu koji te zanima i onda izaberesh "save target as"... time cesh na svoj disk skinuti upravo sliku koju zelish!
jeste da je necesh videti u samom sachuvanom postu, ali mozesh je uchitati viewerom za slike koji koristish (ACDSee, Windows-ov viewer za slike,Photoshop,...)

Quote
Setite se skole maketarstva g'osn Mikluseva na sta bi licila kada bi posle svakog njegovog novog poteza umesto slike stajao link  :-[

to da, ali chak i da su ukljucheni attachmenti, opet ne bi bilo moguce kachiti ih u toliikim kolichinama - bilo bi previshe... a i kad kachish attachmente oni se samo pojavljuju ispod posta a ne unutar texta...po meni ovo je elegantnije reshenje za slike uz\unutar texta... Neshini foto-eseji su inache bili radjeni bash sa thumbnail opcijom sa Photobucketa!  ::)...

Quote
Razmislite da nadjete neko korektnije resenje!

razmishljamo, razmishljamo, ali za sada smo na ovome shto je sada...  :-\
znate kako se kaze... treba prelezati "dechije bolesti"... ;)
za kasnije videcemo...

poz,
S.