Pegasus A6M2 Zero 1/48

Previous topic - Next topic

relja

Mnogo mi se sviđa ovaj Pegasus Hobbies - ne volim da se puno bakćem oko kokpita i sitnih detalja, a oni upravo prave makete koje nemaju puno detalja i kod kojih su najbitniji - bojenje i efekti. Uputvo i oznake su veoma šturi, ali zato je tu internet kao izvor referenci....

Zero je skopljen, glavni delovi su zalepljeni. Dobra s stvar kod ovih snap-together modela je što ako ne želite da lepite delove - ne morate, a to zna da bude veoma praktično.

Prvo je bio isprskan sivom, zatim pre-shadeovan, a onda sloj Humbrol 196 - preporuka iz M-Hobby-ja za japansku bućkuriš nijansu (4.5% ovoga, 37% onoga, kap onoga, liz ovoga... ), potom Pronto. Prvi put pokušavam da ram kabine ofarbam u dva sloja, da izgleda da je sa unutrašnje strane obojen u drugu boju. MM akrilna se lakše uklanja čačkalicom sa providne plastike ako odstoji par dana. Ovo je drugi sloj, da popuni mesta koja sam promašio u prvom prolazu.
Ako stignem, dekali će da legnu za vikend.















"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

relja

#1
Legle ćufte, a preko ćufti - Pronto. Sušenje, pa još jedan sloj Pronta, potom tuširanje panela i prljanje.
Na kraju mat lak.

Ram kabine sam prešao još jednom, akrilna se bolje grebe ako se suši duže od dva dana...
















"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

relja

"Tuširanje" linija između panela, doduše samo deo...
Ram poklopca kabine će da bude "greban" čačkalicom, kada se pristojno osuši.
Vrh štapa antene sam prvo bio izbužio tankom burgijom za provlačenje pecaroškog najlona, ali sam nepažnjom uspeo da savijem i odlomim ti parče. Srečom, plastika je dosta jaka, pa sam uspeo da štap iszbušim duž ose i zalepim vrh od igle za švenje, taman da "udenem"najlon.



+





"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

cherny

Super izgleda! Jedino mislim da bi trebalo unutrasnja strana krakova elise da bude mat crna.

ubermagog

Slažem se, stvarno je ispao vrlo dobro  :bravo

Prilično su dobri ti Pegasusi, lepa panelizacija!

relja

#5
Quote from: cherny on 17-10-2010, 15:04:35
Super izgleda! Jedino mislim da bi trebalo unutrasnja strana krakova elise da bude mat crna.

Tačno, to ću na samom kraju (neka tamna jeste, ne znam da li je baš crna). Samo uputstvo je jako šturo, za precizan položaj oznaka sam koristio crteže iz "piratske" literature. Čak ni nijanse boja nisu date nekim standardom niti po proizvođacima - ("Flat Black", "Aluminium", i biseri - "INJ Light Gray", "Metalic Blue-Green" i to je sve - paz' majku mu) .
Maketa još nije gotova, a motor, kapotaž, elisu, kao i poklopac kabine, stajni trap i dodatni rezervoar mogu da skinem kad god hoću, mislim da ih uopšte neću lepiti.

Quote from: Airsuba on 17-10-2010, 15:31:04
Slažem se, stvarno je ispao vrlo dobro  :bravo

Prilično su dobri ti Pegasusi, lepa panelizacija!

Kažem, još nije završen, ostala je donja strana i rep, kao i kapotaž - linije između panela ću nekom sivom temperom, kao kontrast na crnoj pozadini.

Radio sam ovako - nerazblažen tuš duž linija panela, sušenje par minuta, potom raznazivanje vlažnom krpicom, i onda - BRISANJE Pelikanovom gumicom. Pošto je osnova suvi Pronto - lako može da se kontroliše skidanje tuša, pa pa čak može da se bira nijansa po pojednačnom panelu. Gumica može i da se iseče na bilo koji oblik i onda može svugde da "zadje".

I naravno - ostaje ram poklopca kabine. Tu će biti posla

Sve tri njihove makete koje sam radio izgledaju kao igračke dok su na ramu, ali kada se sastave i ofarbaju osnovnom bojom, izgledau kao i svaka druga maketa. Praktična stvar je što delovi ne moraju da se lepe (mada, ja velike delove - trup i krila- obavezno lepim) pa npr stajni trap dođe vrlo koristan kod farbanja...
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

Kerber

Dopada mi se .
Lepo ofarbano, mozda malo prejaka boja za linije panela, al' verovatno nije takva na obicnom dnevnom svetlu.
Samo napred !
To je bio prelep avion, ova maketa mu je "uzela dusu" sto se tice spoljasnjosti, a ti ga dovedi do kraja kako valja i dolikuje .
Polako i sve dolazi na svoje mesto.
pozz!

relja

Zbog tih linija panela i nekih sitnijih brljotina, odlučio sam da malo "iztoniram" pojedine panele, četkicom.
Sve upravljačke površine ću malo da posvetlim (samo malo), a ovaj veliki "poklopac" na krilu ću ipak da malo potamnim, sad je previše svetao. Isto treba i sa donje strane

Ram kabine sam skroz očistio i ponovo prešao samo sivom, ispade da čačkalica lakše uklanja "višak" Humbrol enamel-a nego MM akrile.




"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

Iwtcha

Ovo mi se jako sviđa. Bojanje i washanje je stvarno izvedeno vrlo pedantno i uredno