Fiat Abarth 124 Rally_restauracija

Previous topic - Next topic

Sandman

#15
probaj da od komada sprua (rama plastike koji drzi delove od maketa) oblikujesh na potrebnu velichinu, i samo superlepkom zalepish za vrata, obzirom da su metalna...

ogledalo jedino da farbash sa nekom chrome silver bojom (shto je moguce vishe da bude "hromirana") ili mozda da zalepish neku nalepnicu koja ima tako visok sjaj (nekada je bio u kompletu Muflon samolepljivih papira u boji i tabak "hromiranog")

Goran A.

Ogledalo moze od samolepljive aluminijumske folije.

braca23

Eeeee, hvala puno! Veceras  sam probao i uspeo da dobijem potreban oblik od sprua. Ostalo je da ga ofarbam spolja i u zoni ogledala. Necu da gnjavim sa fotografijama, videce se na nekom od kasnijh prikaza.

Hvala puno na savetima!  :cheers

braca23

#18
Naredni korak, kada su u pitanju radovi na telu modela, bio je pranje nitro razredjivacem, pa zatim prajmer. Prajmer je "Cosmos" mat-beli lak u spreju. Postupak ja prilicno uobicajen za sve sprejeve, koliko sam mogao da primetim ... prvi tanak sloj, pa posle 15 min drugi sloj. Jako je vazno kod ovog spreja da prvi sloj bude tanak, jer u suprotnom popuca, smezura se i samo otpadne sa metala  :o. Ja sam i drugi sloj naneo tanko, posto svejedno planiram da smirglom 2000 popravim tamo gde je to potrebno, pa jos jedan prajmer, pa jos jedno smirgalnje, a tek posle toga finalizacija.

 

Pored "limarije bavio sam se i plasticnim delovima koji su na originalnom modelu mat-crni. Tacnije prednja i zadnja hauba su na pravom 124 Abarth (1:1) bili od staklo-plastike, kako bi se dodatno olaksalo vozilo, a mat-crna boja potice od potrebe da se eliminise odsjaj farova vozila koje dolazi u suprotnom pravcu. To je za ovaj automobil bilo zancajno, jer je rec o rally verziji, a na reliju su se cesto vozile nocne etape. Inace na originalnom modelu su postojale i druge slicne modifikacije u odnosu na putnicku verziju, vrata su bila izradjena od aluminijuma, a iz istih razloga nije bilo ni klasicnih branika.
Za plasticne delove sam koristio Body mat-crni akrilni sprej kao prajmer, a posle doterivanja smirglom, Body mat crni sprej za automobilske branike. Moram reci da sam zadovoljan rezultatom koji daje sprej za branike jer daje utisak industrijske mat-abrazivne plastike.

 

... napredak do sada ... kao da pocinje da se nazire silueta  :) ... sledi mi ostatak posla do finalnog sloja crvene boje

Pozdrav svima!

braca23

#19
Prvi sloj prajmera je popravljen smirglom finoce 2000, i sve je spremno za drugi sloj. U medjuvremenu sam napravio od sprua i kartona postolje na koje mogu da postavim model u horizontalan polozaj, sto je kod modela automobila posebno vazno da bi se sasija dobro ofarbala sa bokova i frontova.

 

E, tada je nastupio blagi pakao ... >:D

 

... kada sam naneo drugi sloj prajmera sve je izgledalo ok dok nije poceo da se susi, a onda kao sto se moze videti na fotkama nicim izazvano lepa bela mat boja pocinje da se ljusti sama od sebe.  :headbang :headbang :headbang Obzirom da sam drugi sloj naneo identicno kao i prvi, jedino mogu da pretpostavim da je rec o mozda losoj seriji spreja (istekao rok ili tako vec nesto).  ??? Bilo kako bilo, sipao sam u ciniju nitro razredjivaca i oprostio se od mat belog prajemra ... pretpostavljem da u ovoj prici mora biti i elemenata  klasicne drame.  :)

braca23

Posto sam vec dosta vremena upucao na pripremu sasije za farbanje, odlucio sam da malo ubrzam postupak - u prevodu idemo na "varvarsku" varijantu. Kupio sam klasicnu osnovnu antikorozivnu boju za metal (naravno u sivoj boji). Razredio sam "po zelji" i lepo sipao u Air Brush. Prosto milina ... boja dobro prijanja, AB dobro radi i superiska.

 

Zadovoljan sam rezultatom, tako da cu sacekati koji dan da budem siguran da je boja suva, i onda nastavljam gde sam stao ... popravljam vodenom smirglom, i bice spremno za farbanje. U svakom slucaju ne odustajem od onog prvog nacina, probacu ponovo na sledecem modelu. :caooo

komoras

upravo sam to hteo da ti preporučim, čitajući post sa prajmer problemom
najbolje je da koristiš neki prajmer na nitro bazi
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

braca23

Kada smo vec kod toga, da li prajmovanje moze da se radi sa bojom na uljanoj bazi, i kako bi se taj prajmer ponasao na dalje? Inace da li se praktikuje ili se izbegava kombinovanje nitro i uljanih slojeva?

modellius

nitro/uljani slojevi može samo u kombinaciji prvo nitro posle uljani i nemaš problema ali obrnuto nitre podiže uljanu u 95% slučajeva. što se farbanja na metal tiče, kod mene se najbolje pokazao Gunze Mr. Metal Primer, ja ga koristim na svim maketama gde ima iole metala, bilo da je u pitanju eceraj ili alu cev kod vozila i do sada se pokazao kao perfektan proizvod, nanosim ga air brush - em, prvo njega na metal pa tek onda osnovna ( prajmer ) i onda može da se farba do mile volja sa bilo čime.....
Michael Wittmann   s.SS-Pz.Abt. 101       138 kills
Maketarski Savez Srbije http://www.mss.in.rs/

braca23

Jel nabavljas to cudo kod nas ili preko neta?

modellius

ja sam ga uzeo na berzi u madjarskoj, ali imaš preko neta da naručiš bez problema
Michael Wittmann   s.SS-Pz.Abt. 101       138 kills
Maketarski Savez Srbije http://www.mss.in.rs/

braca23

Vec par dana sam se mucio pokusavajuci da dobijem zadovoljavajuci mat-crni efekat na poklopcima motora, prtljaznika i hard-top krovu. Ranije sam vec objasnio zasto su ovi delovi fabricki farbani u tu boju. Na fotografiji se vidi kako ta boja izgleda na prirodnoj svetlosti.



Primeticete da je nesto vise mat nego na fotografiji uzora sa pocetka topika. Delovalo je kao jednostavan zadatak, madjutim ... Prvi sloj koji sam naneo posle prajmera, ja bio mat-crni sprej za raparaciju branika, koji mi je dao interesantan efekat abrazivne plasticne povrsine. Mozda bi i to bilo dovoljno da ta povrsina nije imala odsjaj veci nego sto je potrebno. Iz nekog razloga jedno dva mat crna spreja koja sam kupio kako bih njima presao preko tog sloja se nisu ponasali mat, vec su mu dali jos veci odsjaj.  ???

 

Problem sam resio tek kada sam aktivirao Air Brush i u njega sipao Revell crnu mat5 boju. E to je stvarno mat! :god Zadovoljan sam krajnjim efektom : odsjaja nema, a kroz mat crnu boju probija hrapavi efekat koji je dao sprej za branike ... skroz ok.

Bar nekoliko delova koji su potpuno gotovi, to je uvek dobar osecaj. :mjetal

Srdjan

Ja mislim da bi cosmos crni mat zavrsio posao opusteno, ali dobro, resen problem.  :)


Sandman

Akrilna Gunze H12 ima slichan "odsjaj" - u pitanju je mat farba ali nije bash ono "mrtvo" mat, nego ipak ima minimalni sjaj koji u razmeri daje efekat kao ova crna na gornjoj slici!

braca23

Hm ... upamticu to za GunzeH12, pa ako budem imao vremena i volje, mozda se jos jednom vratim na ove delove.
Hvala na savetu!  :cheers