Fiat Abarth 124 Rally_restauracija

Previous topic - Next topic

braca23

Pozdrav svima!

Pokusacu da prikazem jednu restauraciju/doradu modela korak po korak, kako budem napredovao. Kako je moje polje interesovanja suzeno na modele italijanskih proizvodjaca automobila (tacnije Fiat Abarth brend), poceo sam izradom i restauracijama modela u razmeri kako bih formirao svoj Abarth muzej u razmeri ... to mogu da isfinansiram u ovom zivotu. :)
Model koji cu ovde prikazati je Bburago-v Fiat 124 Abarth Rally 0137 u razmeri 1/24, inace redak model na ovim prostorima. Model ce mi predstavljati dobro polaziste za doradu, jer planiram da postignem legendarni 124 Stradale izgled. Fotografija ispod pretstavlja ilustraciju onoga sto zelim da postignem, a rec je o modelu proizvodjaca Sun Star 1/18.



Obzirom da je rec o Bburag-u, model je die-cast, i naravno bio je u losem stanju kada sam dosao do njega ( ipak tako je jeftiniji  ::)). Prvo sto sam radio bile su prepravke na karoseriji, najvise u zoni roll bara. Na originalu nije bilo predvidjeno skinaje hard-top krova, pa su postojala ojacanja izmedju soferke i roll bara. To sam uklonio da bi imalo sta da se vidi kada se skine krov.



Hvala na podrsci! Cisto da mi ne bude dosadno, onaj ciji je model bio ranije je otkinuo prednju haubu i naravno izgubio. Stoga morao sam da pribegnem izradi, tacnije preradi jedne rezervne od Porsche-a 911 (takodje Bburago). Ispostavilo se da dosta dobro pase  :super, ili sam ja samo pocetnik niskih kriterijuma.


lord sir giga

Ja sam na prvi pogled mislio da ces od ovog na slici da radis restauraciju, pa se zapitah jel ovaj normalan, al kad malo bolje procitah tekst onda shvatih da je ovo krajnji rezultat.
Samo napred cekamo slike restauracije.

braca23

#2
Tu je negde bila gotova faza grubih limarskih radova. Doslo je vreme za skidanje stare boje. Ako se ne varam u rubrici Mala Skola Maketarstva, sam citao da se sa metalnih modela boja najbolje skida nitro razredjivacem. Poslusao sam i isplatilo se. U neku ciniju sam nalio razredjivaca toliko da mogu da potopim karoseriju u njega. To se tako kilselilo jedno cetiri sata (na terasi naravno). Posle toga sve je islo samo od sebe, grubljom cetkicom sam ocitio boju, i rezultat je vidljiv.



Predstoje mi finiji limarski radovi, koje planiram da obavim pre bilo kakvog farbanja ... nastavljam za koji dan ... pozdrav svima!

nesha

I ja sa zanimanjem pratim nastavak radova,iako automomobili nisu moje polje intresovanja, ovo je sjajna tema. Ne zaboravi samo da dodas one 'sisice' na prednju haubu.
@gigo, covek nije normalan , to je ocigledno- od nicega pravi nesto, ja mu skidam kapu  :god

divvac

mislim da bi ovo vrlo lako moglo da se nazove:
Kako napraviti od igracke maketu? :D
moja Prva turska

komoras

biće zanimljivo pratiti ovaj projekat  :)
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

braca23

#6
Pozdrav svima ponovo i hvala na interesovanju za ovaj mali projekat! :)

Ok, proslo je dosta vremena od poslednjeg posta iz vise razloga. Prvi : ograniceno raspolozivo vreme da se bavim svojim hobijem, u prevodu "mora od necega da se zivi", a drugi : zaglavio sam u najavljene limarske radove na telu modela, sto ako postujete proceduru prokleto dugo traje. Ako rezultat bude dobar, onda ta muka i nije tako strasna :).
U svakom slucaju procedura posle skidanja stare boje izgleda ovako:
- uklanjanje svih grubih nesavrsenosti nastalih u procesu livenja modela (die-cast model), uglavnom se svodi na rad finom turpijom i eventualno Einhel-ovim setom za poliranje i graviranje
- smirglanje vidljivih povrsina spljasnjosti modela smirglom finoce 800
- smirglanje vidljivih povrsina spljasnjosti modela vodenom smirglom finoce 2000

U tom momentu model izgleda nekako ovako



Vise sija nego pre, zar ne?  :D Sada je telo modela spremno za farbanje.

Naredni posao koji planiram da uradim bice resavanje nosenja novog poklopca motora. Da podsetim rec je o doradi jer je stari poklopac izgubljen, ali sva sreca sacuvan je nosac haube.




ubermagog

#7
jel mu prskaš neki prajmer ili tečni git pre farbanja ili da vidiš jel sve ok?

edit - videh na drugoj temi da pitaš za prajmer, pa da ti skrenem pažnju na ovaj koji se dobro kasnije obrađuje i šmirgla, baci pogled na temu http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,9718.0.html (ne bih znao gde ga trenutno ima u Beogradu)

Sandman

Deluje odlichno ispolirano, sija se bolje nego escajg :D

Mislim da ne bi bilo loshe da mu drmnesh neki prajmer pre boje, jer je u pitanju metalna podloga, a ako farbash maketarskim bojama, bolje je da imaju makar mikronski hrapavu povrshinu za hvatanje - ovako, naprskane na ispolirani metal ce se mozda ljushtiti.

Svidja mi se kako si za sada ovo odradio, podseca na radove u emisijama tipa "West Coast Customs"... samo u razmeri :)

Goran A.

Hepi kolor i udri! Maketarske boje ce se ljustiti i to lako.

braca23

E, drugari hvala na interesovanju i savetima!  :D Mnogo je dobar osecaj da nekoga zanima ono sto radis, voleo bih da mi i dalje upucujete sugestije, pogotovo sto sam pocetnik u ovim stvarima. Hvala jos jednom, ovde je stvarno odlicna ekipa ljudi.  8)

Da, definitivno cu ici ne prajmovanje i smirglanje pre farbanja. Moram da odlucim na koju varijantu da idem. Happy Color je jedna opcija, i vidim da daje adekvatne rezultate, Prisma Color je druga. Cini mi se da i ova druga funkcionise dobro. Pretpostavljam da cu ici sa onim sto pronadjem u farbari.

@ Airsuba: hvala za link ... veoma inpirativan rad ... trenutno imam u planu jos tri die-cast restauracije, posto kapiram da mi je to najekonomicnij nacin prikupljanja iskustva, pa jedno tri plasticna kita (italeri i tamya) i onda idem u prvi projekat samogradnje.

Pozdrav svima
:cheers

braca23

#11
Prednja hauba je pricvrscena za nosac i montirana ... funkcionise. Krov, tkz. Hard-Top i poklopac prtljaznika su takodje pripremljeni za farbanje.

 


braca23

#12
Trenutno nemam mogucnosti da modele farbam u zatvorenom prostoru, pa dok napolju temperatura ne ode malo u plus, koristim vreme za sve neophodne pripreme i prepravke na delovima koji ce biti farbani. Jedna od modifikacija koju nameravam da uradim su gumeni odbojnici (umesto branika), koji su montirani samo na ABARTH verziju modela Fiat 124.

   

Na obicnoj verziji Fiat 124 Sport Spider, su bili montirani regularni hromirani branici. Inace kad smo vec kod ove prve fotografije, ako neko ima ideju kako elegantno i uredno da resim problem rozetne fara (hromirani ram koji nije bio predvidjen na Bburagovom originalu), bio bih vise nego zahvalan na predlogu.

Sto se tice Bburaga, na mestu tih odbojnika su bili predvidjeni plasticni "patrljci" koji sluze da se resi sklop modela, ali i kao nosaci za dodatne farove. Obzirom da ne pravim verziju za reli, na ovom modelu ti farovi nisu potrebni, znaci resicu taj detalj kao na uglednom primeru.



Pored odbojnika, u ovim hlanim danima sam od radova jos obavio popravku ostecenja na podu vozila i pripremu istog za farbanje. Toliko za sada ... pozdrav svima, i umalo da zaboravim SRECNA NOVA 2011. godina! :)

braca23

#13
Na originalnom Bburagov-om odlivku su zatvoreni usisnici za vazduh ispod migavaca. Posto sam zeleo da taj detalj bude kao na uglednom primeru, pristupio sam otvaranju tih rupa, medjutim na jednoj sam duze zadrzao busilicu i skinuo vise metala nego sto je potrebno  :doh. Svaki put kada bih pogledao u tom pravcu, ta greska bi mi bola oci. Neko vreme sam mozgao kako da popravim taj manjak materijala  ???. Pokusavao sam sa Revell-ovim Plasto-om, medjutim kako mu ime kaze taj proizvod je efikasan na plasticnim delovima, a u mom slucaju bas i nije davao dovoljno dobar rezultat.
Ovih dana sam svom malisanu popravljao lampice za jelku, koje je pokidao, i tada mi je kliknulo da bih mogao na isti nacin da popravim i manjak metala na mom modelu. Koristio sam svima dobro poznatu alatku - lemilicu i kalaj. Dakle na mestu gde mi je falilo metala natopio sam malo kalaja i to sam kasnije popravio malom turpijom za metal i finom smirglom, kako bi mi se ivice uklopile u okolne linije. Odmah da se ogradim, mozda je neko vec dosao na istu ideju pre mene ili pisao o ovom metodu ... onda se izvinjavam sto sam oduzio. Nisam dugo u ovome pa ne znam o cemu se sve pisalo i diskutovalo. U svakom slucaju, ostalo je jos malo da popravim ivice i problem je resen  :mjetal.





Drugi detalj koji sam resavao je poklopac za dolivanje goriva. Bburago je naravno i taj detalj odbacio kao suvisan, ali ja sam odlucio da ga na mom modelu bude. U ovoj situaciji se potvrdilo da je dobro imati odredjeni fond rezervnih delova sa rastur-modela. Kada bi moj vec pomenuti sincic propisno izlomio neki model do neupotrebljivosti, ja ne propustam priliku da sa njega poskidam delove koji mi mogu posluziti u ovakvim restauracijama. U tom svom steku sam pronasao delic koji oblikom dosta lici na pomenuti poklopac, a da stvar bude jos bolja "hromiran" je kao na originalu  :super! Mnogo je dobro kada ustedis vreme, a resis problem.


 


Ovde cu jos samo iskoristiti priliku da pitam za savet ... da li neko ima ideju kako da napravim retrovizor (pogledati na vrhu strane fotografiju uglednog modela), a da to izgleda sto blize originalu?

Hvala unapred za savete i pozdrav svima!

braca23

Da li neko moze da me posavetuje kako i od cega bi bilo najbolje da napravim repliku retrovizora, kao na modelu sa fotografije?



Problam mi je naravno sam oblik retrovizora (obzirom da je ovako zaobljen), za ogledalo bih se vec snasao nekako.

Hvala unapred! :)