M-47 Patton, ZNG-e (HVO), Vukovar '91 (ex-JNA) u 1:35

Previous topic - Next topic

Patriota

Kao što sam naslov kaže. M-47 Patton, hrvatska varijanta, zarobljenog i prelakiranog tenka JNA, na teritoriji Vukovara '91 godine. Naravno u kamuflažnom izdanju i napušten nakon neuspelog "kontranapada".
Maketa je Revell-ova. O kvalitetu da mnogo i ne pričam. Zna se šta je Revell, drugorazredna firma u oblasti maketa. Pokušaću maksimum da izvedem, ali bez prikazivanja motora, pošto su detalji više nego prosti.  :uaaa




dragos

Pa,to nije valjalo ni 50ih,a kamoli 1991.Hvale dosta Italeri,za revell nisam ni znao,mozda je i prepak.I ovaj sam hteo da radim ali si me pretekao.Radis ovaj sa fotografije,sta je ono desno na fotki,neki feribot?Ako ga ofarbas sareno,posvetli ga malo,da dreci!

drazen

Ta slika HV Pattona (Leopard 1) je iz Dubrovnika.

Patriota

E konačno da i ja znam odakle je ta slika.  :super

Šta misliš, neće valjda ništa škoditi ako napravim taj tenk sa kamuflažom kao Vukovarsku varijantu ?  :think

Ili da ga uradim sa Dubrovačkog ratišta, pa bi onda odmah mogao onaj M-18 Hellcat pored njega da stane sa JNA vojnicima u njemu, a ?

iguanac

Druzr, ako neces da radis what if, ne radi M47 iz Vukovara jer ih tamo nije bilo. A ako ces Dubrovnik, ako se ja secam tenkovi HVO su se tamo pojavili po probijanju obruca...
One day you'll realize there's more to life than culture... There's dirt, and smoke, and good honest sweat!

"Dogod budete čuli na Ljubinom Grobu pucanje naših pušaka, Nijemci neće proći. A kad toga ne bude, znajte da na njemu nema više živih proletera."

https://n-ever-finished-models.blogspot.com/

Trutek

Kao prvo lijep pozdrav.

Ovu sliku koju si stavio je slikana u Rijeci prije ukrcaja za Dubrovnik, i ta slika ti je slikana 1992. ili 1993. tako da ti pod 1991. nemoze proci.

I nebih se slozio u jednoj konstataciji. A to da je Revell drugorazredna firma u maketama. Onda ocito ili ne gledas sto rade od novih maketa ili ne volis Revell, jer Revell definitivno nije drugorazredna firma.

Lijep pozdrav.

Trutek

Patriota

#6
Zdravo Trutek,

hvala ti mnogo na informaciji o Patton-u. Već sam pomislio da nije Dubrovnik, pošto sam u Rijeci bio kao dete, tako da mi je ta luka donekle poznata. Ali šta ima veze.

Šta se tiče Revell-a, ne bi da se prepiremo ovde, ali u Nemačkoj nije baš omiljen među ozbiljnim maketarima. Većina njihovih maketa su "re-pack" starih firmi i kalupa. Njihov Leopard 2A5 KFOR npr., toliko hvaljen i nagoveštavan, je potonuo u negativnim kritikama tamošnjih foruma i maketara. Njihovi migovi 29 u 1/72 i 1/32 su čista katastrofa i nemaju pojma bez nekakve ozbiljnije prerade i dorade. Trumpeter je za njih pojam i po. Ali kao što rekoh, nećemo da se prepiremo, svako ima drugačiji ukus, mišljenje ali i finansijske mogućnosti šta se maketa tiče.   :cheers

Šta se samog projekta i tenka tiče, moraću izgleda ipak da odradim čistu JNA varijantu iz kasnih 60-ih. Suviše je malo tačnih podatak o hrvatskim M-47 varijantama, pa da ne ulazim u avanture bez potrebe.  ;)

zaki

Malo je tih Patona bilo u operativnoj upotrebi početkom rata 90tih. Čuo sam priču da su ti primerci u bivšoj JNA uglavnom služili kao stacionarna vatrena tačka ili su imali ulogu da budu izvezeni na aerodrumsku pistu i tako blokiraju njeno korišćenje. Imao sam priliku da pogledam sam motor i transmisiju i bio sam fasciniran. Motor je bio benzinski sa dva velika karburatora koja su bukvalno gutala enormne količine goriva. Pokretanje motora koliko se sećam vršeno je sa posebnim dvotaknim motorom.

drazen

@trutek: Nisam bio 100% siguran da li je Rijeka ili Dubrovnik, nekada davno sam čitao o tom tenku ako se ne varam na OMF-u. Hvala i smoje strane oko razjašnjenja ;)
@patriota: evo jedne fotke HVO Pattona (znači iz BiH)

Ovo je slikano posle ratnih sukoba prilikom odvoženja istog u "staro gvožđe" :D
@zaki: Slažem se, vrlo rijetko korišten tokom 90ih. Mislim da mu je potrošnja bila otprilike 700litara na 100km  :deadhorse

Patriota

Uf, ovaj Patton je domaćinski dobio po nosu. Kad pogledam desnu stranu kupole, mora da su bila teška vremena iza njega.

Ipak ću da odradim JNA "SMB", znate po fazonu klasično je fantastično.  ;D

kamaz

Mislim da je Revell dosta puta radio Matchbox-eve kopije (Revellovi tenkovi u 1/32 su više manje svi ex-Matchbox). A kako Matchbox radi ogavne die-cast autiće, ni tenkovi nisu daleko.

Sve-u-svemu, znaimljiv projekt. :mjetal

Sretno!

Patriota

Eve ga, eve ga, konačno završeni radovi oko lepljenja, gitovanja i šmirglanja.  :deadhorse



Spojeve na tenku sam ošmirglao, na glavnim tačkama dodira velikih rukohvata sam dodao malo gita zbog imitacije kružnog vara koji je naknadno malo brušen. Dodao sam antene itd. Znam da sad ovo sve izgleda mnogo grubo, ali iz iskustva mogu reći, da nakon jednog ili dva sloja primera sve ima da bude kao bonbona.  ;D
Ja i dalje ostajem pri čvrstom mišljenju da je Revell jedan od najvećih krševa šta se tiče maketa. Malčice su odmakli od ESCI i LEE-a, ali ne predaleko.   :uaaa

Patriota

Evo, i ovaj tenk je dobio ono šta je zaslužio. Boju naravno !  ;D


Patriota

Zdravo momci,

evo i ja sam jutros bio malo vredan. Ovaj Patton, iz sastava ZNG-a, dobio je jak "chipping", pošto je najverovatnije izvučen/otet iz starih vojnih skladišta TO ili sl. i u to vreme već bio poprilično ofucan i istrošen. Slede još detalji oko gareži, tj. izgorelog tenka, "washing", prljanje prašinom, sekirice, ašovi itd. Razmišljam da odradim i jednog izgorelog pripadnika ZNG-a, kao i do pola izgorelu zastavu Hrvatske.




Suhoj

Nemoj chiping raditi sundjerom (predpostavljam da tako radis jer ovako izgleda kad se radi time)
Radi tankom cetkicom, zahteva mnogo vremena ali je rezultat mnogo bolji.
Ili radi tako sto ces smirglom malo po malo grebati osnovnu boju (sto naravno zahteva da ispod njega bude sloj ili crne ili tamno sive ili boj rdje i sl.)

Izgorelog vojnik ne mozes uraditi od obicne figurice za to bi trebao naci rezinsku, videh negde da ima set u 35 gde ima mrtvi Nemac koji je je vec u fazi raspadanja pa se vide i kosti i sve, to bi bila dobra osnovna za izgorelog vojnika.
Zastava polu izgorela je nerelna stvar jer ako bi ju zakacio plamen ta bi izgorela do kraja, a i to isto je vrlo tesko napraviti da izgleda realno.

Ako mene pitas ili ga ostavi ovakvog ili uradi unistenog a figuricu i zastavu preskoci, sasvim suvisna stvar koja moze samo da ti spusti nivo kvaliteta makete.