M-47 Patton, ZNG-e (HVO), Vukovar '91 (ex-JNA) u 1:35

Previous topic - Next topic

Pedja

Odlično je ispala uniforma,a i brkovi...

Mala digresija,pošto si spomenuo da koristiš Humbrol akrilne boje,kakvo ti je iskustvo sa njima,četkica i prskalica?

Sandman


Patriota

Momci, evo jedan vojnik JNA sa gornjim delom izbledele uniforme M89. Na šlem će da dobije onu dodatnu kamuflažnu mrežu u obliku lišća. Za sugestije i kritike bio bih veoma zahvalan. Završna obrada ista kao i kod majora. Ova figura će da predstavlja vojnika JNA koji na leđima drži pušku i čini ličnu pratnju majora Šljivančanina.


lord sir giga

Ne zaboravi da vojnici u pratnji nikada nenose pusku na ledjima, njihova duznost je da brane lice od napada, takoda im puske moraju uvek biti u rukama.
Obicno su se nosila po dva ili cak tri okvira zalepljena, bilo da je M-70 ili skorpion ili neko automatsko naoruzanje.
Toliko od mene ako se setim jos necega javicu ti.

RILE-NS

Da li je ovaj sto treba da prati majora jos uvek na obuci pa nosi "gusteracu"?

Patriota

Zdravo Rile,

molim te objasni mi šta misliš sa "gušteračom"? Valjalo bi mi ko' za hleb kad bi mi dao neke bitnije detalje.  :cheers

iguanac

Gusteraca je poznata diskriminaciona torba koja razlikuje gustere - svezu vojsku na obuci, od ostalih vojaka. To je ta odvratna torba koja se nosi preko ramena. U nju se stavljaju papuce za kupanje ili pak cetka i imalin...sta ti napakuju. Moze da sluzi kao propusnica za grad - u jednoj od mojih kasarni kada se na kapiji pojavis sa tom torbom, znaci da te podoficir poslao preko puta da mu kupis burek i uplatisa tiket u kladionici. Nikad nije trebala dozvola za izlazak.
U slucaju tvoje figure..hmmmm....sumnjam da bi je regularna vojska nosila s obzirom na predrasude. Kojekakvi rezervisti i paravojske mozda...njima je svakakve opreme oskudevalo.
One day you'll realize there's more to life than culture... There's dirt, and smoke, and good honest sweat!

"Dogod budete čuli na Ljubinom Grobu pucanje naših pušaka, Nijemci neće proći. A kad toga ne bude, znajte da na njemu nema više živih proletera."

https://n-ever-finished-models.blogspot.com/

lord sir giga

Kakva god da je, mislim na ovo za diskriminaciju, ipak je jako korisna u smislu ukoliko se nosi da se u nju natrpa podosta potrebnih stvari.
Municija hrana i ostalo s obzirom da se transportna vreca nenosi na bojnom polju, a ranac je uvek pretrpan kojekakvim stvarima, dobro dodje kao ostava za trofeje, kojih ima svuda.
Nije tako losa stvar, a i nije dzabe u kompletu, samo joj treba pametno naci primenu.
E sad da li bi je nosio vojnik iz pratnje oficira sumnjam, posto bi mu smetala iz razloga posto je slobodnosetajuca.
Tako se meni RAP prilikom trcanja i zaleganja nasao izmedju zemnje i krunskih dragulja, dozivljaj nije bio bas lep.
A ne obicna torbica koja je bila cas napred cas pozadi, a ko za djavola morao sam ne oblaciti na svakoj prokletoj uzbuni ili vezbi bilo u krugu kasarne bilo van, dobro je dosla za nosenje grickalica, soka ili vode i slatkisa, posto nije smelo to da se vidi, a dok skinem borbeni ranac smuci mi se i izgubim volju da ista stavim u usta.
Znaci ako ti hoces ostavi je, mada sumnjam da su vojnici iz pratnje nju nosili, jedino bi mogao da se izvadis da je neskidas da na njoj odradis crveni krst pa da bude kao torbica za prvu pomoc.

Kuči držim fotoknjigu Storm over the Balkans u kojoj ime nekoliko zanimljivih vukovarskih snimaka. (Para)vojnici i poluvojnici na njima imaju svega i svačega na sebi ali sumnjam, da bi se oficir tadašnje JNA baš družio sa njima, tako da bi ja ovog ličnog pratioca uredio kako treba., t.j. bez nekih tričarija.

Josip

Patriota

Zdravo kolege,

kao prvo jedno veliko hvala za sve vas koji mi pomažu oko izrade figurica i detalja. Evo uzeh danas jednu staru figuru iz DRAGON-ovog seta ruskih specijalaca 80-ih. Skinuh mu plastičnu glavu i dodah resinsku glavu i resinski šlem JNA. Odstranio sam čuturicu sa poleđine. Dogitovao sam rupice na šlemu i produžio pantalone do čizama. Nož i torbicu za opremu i municiju sam namerno ostavio. Da li može ovako da prođe? Budite iskreni i dajte predloge. :cheers


Remenje O.K.
Poza O.K.
Bajonet neka bude.

Ja bi nastavio sa radom i postavio ga nasuprot majoru, kao u konverzaciji.

Josip

aca

Ako je ovo vetrovka na njemu a ne bluza trebala bi biti malo duza a ako je bluza na njemu onda je kragna malo tanja.Bar mi se tako cini ako gresim izvinjavam se. :cry

iguanac

sve je relativno ok sem jakne - ona odgovara za M93, ali toga uVukovaru tesko da je bilo. Za M89, tzv "Rumunka"koja je takodje bila privilegija morao bi tanju kragnu (nije bilo krzna), i da steses te dzepove na grudima i pod pojasom, potonji su bili kosi i nisu imali flapsove. E sad, mislim da su bile neke zimske jakne sa kragnom, da li su ih tenkisti nosili ili ko, ali za to nisam siguran.
One day you'll realize there's more to life than culture... There's dirt, and smoke, and good honest sweat!

"Dogod budete čuli na Ljubinom Grobu pucanje naših pušaka, Nijemci neće proći. A kad toga ne bude, znajte da na njemu nema više živih proletera."

https://n-ever-finished-models.blogspot.com/

lord sir giga

Ma ako je vetrovka ima krzno, ne zezajte.
Sto se RAPa tice on ne stoji gde je sad nego iza na opasacu, ispod satorskog krila na borbenom rancu, zakacen za opasac.
E sad to je PS, a kako su ga nosili to je vec nesto drugo.
Radi i mislim da im je ta kozna futrolica, koja je inace sluzila za metkove za pusku stavljali cigarete i upaljac, naravno ovi koji su nosili M-70.
Daj mi sliku te cuturice, posto su i nju nosili, ako nisu nosili borbene ranceve isto zakacenu za opasac.
Inace to nije samo cutura vec ima i pribor za jelo, jako lepo sklopljeno u jednu celinu i izgleda ovako malo.
-http://www.torlak.net/2005/DownloadVV.html
Imas ovde nekoliko snimaka vezano za sljivancanina pa pogledaj sam.

Bartsimpson

#44
Ne zelim nikog da citiram..Ali ako radis vojnika u uniformi M-89..ima tu par zamerki..Prva da obratis paznju na oprtace..Vojnici u Vukovaru su imali obicne kozne opasace i oprtace..Na tvom vojniku oprtaci imaju prosirenje na ramenima sto bi pre odgovaralo NATO oprtacima nago starim koznim koje je nosila JNA.
Sto se tice uniforme...Ako je uniforma M-89 u pitanju..a vojnik ima vetrovku...Mozes mu slobodno skinuti te gornje dzepove jer ih nije bilo na vetrovci...
Vetrovka je imala samo donje dzepove koji su koso postavljeni,...
Ako je u pitanju  uniforma M-89..a vojnik nosi bluzu...Onda ti stvari stoje ovako..Bluza M-89 ima donje dzepove ravnog kroja sa poklopcima odozgore...i imala je dva gornja dzepa na grudima..medjutim ti dzepovi nisu siveni spolja na bluzi..nego su se zatvarali rajfeslusom..Na ledjima nije imala taj shav,koji se vidi na tvom vojniku..znaci moras i njega srediti...Takodje ni kragna ne odgovara uniformi M-89...
Sada mi je kasno da slikam uniformu..Ali ako ti nesto znaci,slikacu je sutra...i postavicu slike... :rtfm