Airfix 1/72 Focke Wulf Fw190D-9

Previous topic - Next topic

Sandman

Poshto je MiG-21 na tabeli "asova" u indexu zavrshenih maketa pocheo da odmiche Focke Wulfu 190, reshih da malo popravim skor :D



Shala mala... maketu sam pocheo da radim za "Airfix Ahoy!" groupbuild na ARC forumu, pa postavljam slike i kod nas... verujem da ce ova maketa neke starije maketare baciti malo u nostalgiju ;)

Delovi su rasporedjeni na 2 rama svetlosive plastike + prozirni ram sa poklopcem kabine... flasha ima tu i tamo ali dosta malo za ovakve raritete...



Poshto sam jednu opciju dekala dao Gushi pre par godina, ostala mi je varijanta da radim avion kojim je leteo Oskar Romm marta 1945, shto ce biti jako zanimljivo za farbanje, jer prema instrukcijama Baneta Kerbera farbanje je sledece:

- gornji deo trupa je RLM81
- bokovi i donji deo trupa su RLM76
- gornje povrshine krila su kamuflaza RLM82/83
- donji delovi krila su u boji aluminijuma sa napadnom ivicom (tj. dobar deo prednje ivice krila) u RLM75, dok su zakrilca u RLM76
- mottling na bokovima trupa je najverovatnije RLM81 + RLM02

Sve u svemu, jako zanimljiv primerak...

Poshto je ovaj groupbuild na ARC-u ogranichen na out-of-box rad, necu nishta detaljisati kokpit, vec samo eventualno dodati pojaseve na sedishtu od Tamiya trake - kabina ce biti zatvorena tako da se ionako nishta nece videti posle unutra...

Za pochetak sam zalepio "kadicu" kokpita za desnu polutku trupa i isprskao ceo kokpit akrilnom Gunze H416 (RLM66)...



Za sad toliko...

Jadgkommando

Ahhh ne! Opet Nemacki avioni i Focke Wulfovi niko da radi nesto "normalno"... (SHALA)

Fw-190 Rules :rtfm
To je jako matora maketa ali ima svoju draz ja sam veliki broj Airfix
maketa uradio davno sa svojih 10-12 god.
I sada nekada pozelim da uradim neki stari Airfix jer imaju specifican shmek
kao npr. Spitfire MkI (koji je po meni bolji nego ovaj neew tool).

Samo napred!  ;)

Nemsy_29

Quote from: Sandman on 27-01-2011, 20:12:56
Poshto je MiG-21 na tabeli "asova" u indexu zavrshenih maketa pocheo da odmiche Focke Wulfu 190, reshih da malo popravim skor :D

Ovo je izazov, uskoro dopunjujem Mk sa jos jednim MiGom 21  :naughty

Sandman

U pauzama drugih projekata u radu na brzinu napravih pojaseve za sedishte i zafarbah ih nekom kremkastom meshavinom.

(A i danas je na forumu izgleda dan za pojaseve za sedishta u samogradnji :D)

Nisam se mnogo trudio da precizno zafarbam kopche za vezivanje ili da ih pravim od zice, obzirom da ce nakon zatvaranja kabine sve to biti manje vidljivo, a i da je ceo projekat "out-of-box" (u pravilima za Airfix kampanju na ARC-u pishe da je pozeljno shto manje dorada) :)


Sandman

Nastavak radova na Fw....

Donji deo krila kao i poklopac motora sa mitraljezima su zalepljeni, ali tek sledi shmirglanje tih spojeva i gitovanje gde zatreba...


Profa

Dobri stari Airfix... Uživanje u nostalgiji :zvizduc
Bogu fala što sam Lala! :)

Goran A.

Ovu maketu ce izvuci detaljno farbanje i vedering. Ne znam kakav je bio taj koji nameravas sa radis ali kad se istakne svaki panel, ivica, fleka curenja i ostalo, moze da izgleda vise nego odlicno iako nema nikakve detalje. Imao sam prilike da vidim jedan Ta-152, stari Revellov koji ne bezi mnogo od ove Dore. Lepo obojen, ofucan sa merom i bez ikakvih dorada ostavio je odlican utisak.

Sandman

Ima svega par fotki Romovog aviona, tako da se ne vidi bash detaljno nivo weatheringa... videcu josh koliko cu da ga ostarevam na kraju, za sada se samo trudim da shmirglanjem i gitovanjem ne oshtetim previshe linija panela jer su u pozitivu.

Sandman

Gornje polutke krila zalepljene, svi spojevi zagitovani Surfejserom, a zatim chishceno Gunze thinerom...

Ostaje josh par spojeva da se sredi pa idemo dalje...


PELE


Sandman

Zalepljeni horizontalci i svi spojevi manje-vishe sredjeni...



Dorezana linija panela gde se otvara kapotaz motora, kao i sharke kapotaza...



Dorezane linije panela koje nisu postojale i tamo gde je gitovano...



Izduvne cevi sam zabushio mikroburgijama i skalpelom...



Zalepljen usisni deo filtera sa desne strane, a cevi mitraljeza su zabushene, dok sam zasekao i ovaj mali usis desno ispred mitraljeza!



Sklopljen je i nosni deo motora, kao i podtrupni rezervoar...


Bojan Ue

Bas lepo napreduje Dora.  :super dopadaju mi se ovi detalji i dorade... Sad vec razmisljam o kamuflazi i zamisljam je polako, bice zanimljiva.  :think

djnik

Odlicno si odradio ove sitne detalje. Jedva cekam nastavak.

Sandman

Zalepljen je i kapotaz, ostaje samo josh spiner sa elisom.

Spojevi koje sam doradjivao su preprskani surfejserom kako bih imao uvid u njihovo stanje - sasvim zadovoljavajuce ;)



Poklopac kabine je sa desne strane bio deformisan u delu gde se spaja sa samim kokpitom - imao je oblik blage sinusoide, pa sam reshio da te donje delove rama odsechem i izravnam turpijom, dok sam nove ramove napravio od komada stirena direktno na ivicama kokpita.

Pritom, poklopac kabine je sa desne strane imao "shrafuru" - posledica livenja - sa spoljnje strane sam uspeo da ispoliram to staklo, medjutim sa unutrashnje je nemoguce prici polir krpicama pa sam ga ostavio tako kako jeste...



Evo kako izgledaju novi donji ramovi poklopca kabine...



Staklo je ovde samo postavljeno radi probe, kada ga budem zalepio Kristal Klear-om, trebalo bi da shupljine izmedju stakla i rama budu popunjene, jer ce staklo tada biti i pritisnuto malo na dole...



Sledi farbanje ostatka unutrashnjosti kabine, maskiranje poklopca kabine i zatvaranje kokpita njime...

Goran A.

Poklopac kabine stvarno nije nizasta. Verovatno se ne primecuje toliko koliko na slikama.