Airfix 1/72 Focke Wulf Fw190D-9

Previous topic - Next topic

voja

Лепо, лепо Сандмане, право ретро макетарење  :D

Ја сам свог одрадио у време када је ербраш био мисаона именица и да бих надоместио недостатак истог стару четкицу за зубе сам потапао у веома разређени Хумброл, принео макети а онда бих врхом прста длачице на четкици повлачио ка мени и тако прскао фарбу. Тако бих добијао прави мотлинг на трупу макете  ;D

.

Starac sa planine

Quote from: voja on 30-07-2011, 11:56:32
Ја сам свог одрадио у време када је ербраш био мисаона именица и да бих надоместио недостатак истог стару четкицу за зубе сам потапао у веома разређени Хумброл, принео макети а онда бих врхом прста длачице на четкици повлачио ка мени и тако прскао фарбу. Тако бих добијао прави мотлинг на трупу макете  ;D

Tu tehniku i danas primenjuju ilustratori u nedostatku air-brusha... i vrlo lepo izgleda.
Na ovome svetu, mogu da kažem što se dešava, to nije istina...

djnik

Jos malo pa gotovo! Odlicno izgleda!

Nenad Pozega

farbanje jako dobro, fini prelazi... sve mi se svidja, kao i model aviona... i ja planiram da uradim jedan ali 1-48... prosao si u finale!  :cheers

Sandman

Od zadnjeg javljanja odradio sam još wash slikarskim uljanim bojama, kao i tzv. "dot filtering".

"Dot filtering" je tehnika gde se mrljice raznih nijansi slikarskih uljanih boja nasumično "nabacaju" po maketi, a zatim razmažu četkicom u smeru strujanja vazduha i slivanja prljavštine. Time se postiže efekat prljavštine, ali različitih nijansi i intenziteta, i samim tim se razbija monotonija ofarbane kamuflaže...

Danas sam maketu izlakirao sa dve "nijanse" laka - metalne delove krila odozdo sam lakirao polusjajnim lakom sa kap-dve mat laka, dok sam za ostatak makete dodao u ovu mešavinu još mat laka. Time sam postigao onaj, po meni, realniji "metalni polusjaj" - maketa matirana "na mrtvo" po mom mišljenju nekako deluje isto tako - "mrtva"...




Ostaje još par sitnica da se zafarbaju, da se zalepe sitni delovi, skinu maske sa poklopca kabine i još malo prljanja sa pigmentima, tako da će sledeće javljanje biti u "Završenim maketama".

Kerber

bravo !
ko jos da kaze da Airfix makete nisu dobre?!
Uz malo vise truda , dobio si veoma vernu repliku "Dugonose Dore" (Nosate  ;))...
Zavrsavaj i sedi, sad nemoj da omanes sa tockovima i antenama, u subotu cu da delim packe...hahaha.

Goran A.

Bas tako kako rece Bane! Prljanje odlicno.

Sandman

Jeste da sam rekao da će sledeće slike biti u "Završenim maketama", ali obzirom da sam odradio neke sitne delove koji su nedostajali maketi reših da i to okačim pre finalnih slika...

Kružna antena je napravljena od tanke žice, a zatim kuckanjem čekićem o nakovanj stanjena i kasnije gitom malo sređena. Štap antena je napravljena od istanjenog sprua.



Antena ispod krila je napravljena takođe od istanjenog sprua.



Uvlačeći stepenik za ulazak u kabinu je napravljen istom metodom kao i kružna antena - oba dela su malo predimenzionisana jer je poprilično nezgodno napraviti tako mali deo koji se inače kuckanjem čekića "uveća" usled stanjivanja... No, po mom mišljenju ova dva detalja i ovakvi kakvi su, poboljšavaju izgled makete jer je ipak u pitanju stari Airfix kome ti detalji nedostaju!



Pito cev napravljena od microfine medicinske igle 0.35mm, dok je vrh napravljen od istanjenog sprua...



Rešetka motora je drajbrašovana aluminijum bojom, i tek sledi crni wash da malo da dubinu tom delu...



Točkovi su pre nekog vremena zalepljeni, pa evo u kojoj je fazi maketa sada....



Sada je ostalo samo zafarbavanje sitnih detalja, lepljenje spinera sa elisom, podtrupnog rezervoara za gorivo, i blago prljanje i selimo se u "Završene makete"...

Nemsy_29

Ovo uopste nije lose, svidja mi se kako je boja legla. Moram jednu doru pod hitno da nabavim  :)

dusko

Ovo je odlicno jedino na slikama ne vidimm najjasnije efekte dot filtera pa se nadam da cu maketu videti uzivo.

Sandman

Efekti dot filtera su veoma suptilni, i samo blago razbijaju monotoniju ofarbane površine - teško je dočarati to na fotkama.

Maketu završavam za koji dan, a biće izložena na NG Kupu, tako da ako dolaziš, eto prilike da je vidiš uživo...  ;)

dusko

Quote from: Sandman on 21-11-2011, 14:14:55
Efekti dot filtera su veoma suptilni, i samo blago razbijaju monotoniju ofarbane površine - teško je dočarati to na fotkama.

Maketu završavam za koji dan, a biće izložena na NG Kupu, tako da ako dolaziš, eto prilike da je vidiš uživo...  ;)
Vazi dace Bog pa se vidimo. :caooo

drakii

Verovatno imash akrilni techni lepak, zrtvuj jednu spric iglu i zalij neravnine u korenu flapsova, inache se meni svidja ovaj krsh u izvoru, a uz chak malo truda, pa moze da izgleda i veoma lepo , a shto si i ti pokazao, pozdrav iz Nish, od okjorelog Fokevulfiste, sekundusa, posle Kerbera, a i posle mojih omiljenih dvestashezdesetdojkji i josh ponekih

Jadgkommando

Kakvu maketu si uzeo kao osnovu odlichan je, ajde ozdravi pa da ga finishirash.

Pozdrav!