Top 1/35 prakticno samogradnja

Previous topic - Next topic

husky

Posto sam pratio kako kolega Alentijev sa lakocom radi svoje makete od kartona i drveta resio sam da se i ja oprobam u nekoj vrsti samogradnje ali sa plastikom, zicom i metalom.
Odavno mi je zelja da sastavim top u razmeri 1/35 pa sam pokusao da od onoga sto imam na raspolaganju, a to su neke ploce stirena, zica, delovi upaljaca (pokazali su se neverovatno korisnim u ovom projektu, ali ne samo za paljenje cigareta u pauzi maketarenja), metalni limovi raznih profila...

Sam grudobran topa je ploca koja je zaostala od neke makete koju definitivno odavno nemam pa mi nije bilo zao da je zrtvujem.
Na njemu je izbusena rupa promera nesto veceg od precnika cevi.
Cev je zapravo vucna ruda iz nekog seta Ground personala obrusena i probusena da se naprave usta cevi.
Nosac cele konstrukcije je plasticna kutija za alat sa nekog davno zaboravljenog tenka...



Sama cev je dobila aluminijumski nastavak iz cilindra upaljaca, doradjen da posluzi u tu svrhu, a sa zadnje strane mesingani cilindar, prakticno kao pocetak topovske cevi.
Da bih dobio onaj karakteristican kockasti deo na bazi cevi, koristio sam stirenske plocice neke platne kartice.







Nakon toga sam od kalajne zice napravio oprugu koja je nasla mesto iznad cevi kao nekakav amortizer koji se kod vecine topova tu i nalazi, a sa svake strane su plasticni cilindri, opet iz nepunjivih upaljaca.



Malo probe na "suvo"...



Tockovi topa bice tockovi traktora iz Italerijevog Ground crew seta, a zadnji stabilizatori tj, rude za vucu sam napravio od sprua neke makete.



Sad vec dobija izgled toga sto zelim da napravim...



Rude za vucu dobile su i aluminijumske cautre na koje ce biti namontirana kuka i osigurac za vucu, opet delovi upaljaca.
Probao sam da iskoristim jos neke delove upaljaca da napravim mehanizam za kontrolu elevacije cevi, tj. podesavanje cevi po horizontalnoj i vertikalnoj ravni, koje svaki top ima.
Na kraju sam sve spojio opet na suvo da vidim kako izgleda i dodao jednog vojnika koji ce biti deo posade topa.





Municija je dizna upaljaca, ali to nece ostati nakonacnoj verziji jer cu dobiti od prijatelja resinsku i plasticnu municiju za tenkove adekvatnog "kalibra" da ne odskace od ostatka vinjetice.



Od istog prijatelja sam dobio tri nemacka vojnika koja cu preraditi u vojnike JNA sa uniformama M77 pa sad sve to izgleda ovako...



Posle igranja sa raznim rucicama, polugama i tockicima topic je dobio manje vise zeljeni izgled.







Jos uvek je malo toga zalepljeno, sve se drzi na pinovima zica, ali od veceras pocinjem konacno sklapanje i farbanje ove moje maketice i njene posade.  :deadhorse

Sijamski_Mrmot

Kao što već rekoh prethodnih dana dok sam pratio ovo... "Ludo, burazere... ludo"  :doh

Dobro su Irenine švabe našle neku upotrebu da se ne ubajate u kutiji.... :D

Ajde dok se vratim s mora ovo da bude na vinjetici nekoj pa samo da dodamo municiju...  ;D

zopp
Mirko

ubermagog

Izgleda vrlo dobro i realno  :)
kad ga fino ofarbaš biće češkanja po glavi kad ga vide ljudi uz pitanje "koji je ovo beše model?"

Fale ti neke 'budže' ili 'raonici' na kraju ruda da bi se top ukopao prilikom pucanja, inače ode u rikverc kod prve granate  ;)
To ti nije problem da odradiš od par komadića stirena.
Ako imaš višak nekog alata stavi i to, kao i dva dugačka razvučena 'sprua' da izigravaju onaj crveno-beli daljinomer...  :)

Takođe što se tiče 'realističnosti' fali ti još jedan detalj - nišanska sprava i rupa na oklopu kroz koju se nišani!

husky

Da, sve cu to doraditi, i jos po koju sitnicu na oklopu, nisanske sprave, raonike i mehanizam za opaljenje.
Svidja mi se ova tandzara, pa nek ide zivot!  :)

husky

Jos malo pa je gotov moj topic!
Stigle su i granate!

Postavljene nisanske sprave, ostaje da se postave na krakove lafeti koje sam vec uradio, stap-daljinar, mozda neki dodatni alat i da se lepo zaprlja kao korisceno orudje!

Za sad izgleda ovako:









Kad zavrsim top, ostaje mi i podloga za njega sa posadom.

Ako sam nesto propustio da dodam, primam kritike!

Sijamski_Mrmot

Uuu al su legle granatice :)

Rekoh ti da su ko savrsene za to, dobro sto si me sacekao da ti dam. Stavi i poneku praznu iz kompleta pogotovo sto radis scenu sa figurama, da bude realnije. Sad sam se setio da mozda cak negde imam i sanduk za granate :) samo nisam siguran da li je za taj kalibar ili za panthera onda je preveliki. Pogledacu kasnije pa ti javljam

husky

Vazi!  :cheers
Ako nemas sanduk, napravicu ga ja od firnira!

Nedelja je divan dan za maketarenje!  :mjetal

Sijamski_Mrmot

Nedelja dan za maketarenje? ma da, svakako... to je dan kad smo svi porodično kući a ja nemam "otvoren" sto već koristim kompjuterski sto u dnevnoj sobi...  :lol

Evo, prekopao sam rezervu, imam kutiju sa sve tri granate samo je kalibar malo veći od onog što sam ti već dao, stavio sam ti na sliku i stare od PzIV i ove nove da uporediš... daću ti i ove sa sve kutijom ako misliš da više odgovaraju, svakako su bolji kvalitet odlivka a jednu takvu kutiju sam već koristio na svojim scenama...



Javni da li odgovara :)
Mirko

husky

Valja!
Valja!

Daj, pa da zavrsavam to topce!

:cheers

Sijamski_Mrmot

veceras radim III smenu, ponecu ti pa skoci da ti dam..

husky