Hobby Boss 1/72 P-51B Mustang - "Trening za Mrmota?"

Previous topic - Next topic

Sijamski_Mrmot

Pozdrav svima,

Dok se malecki F-86 1/144 malo hladi razmiljam ja o tome na koji način da sebe malo "natreniram" na rad sa avionima posle 7+ godina guseničarenja i pred mene se postavilo prosto pitanje:

- Kako odraditi neki mali avion a da ne bude previse komplikovan, bude dovoljno zanimljiv a ujedno pruži priliku da se provežba većina tehnika potrebnih za maketarenje aviona?

Surfovao sam par dana po netu, pregledao katalog Mhobby-ja i otkrio ove "easy build kit" hobby boss maketice, na stranim forumima ih prilično hvale kao "opuštajuće".
E sad, tražio sam dve varijante, ili P-47D kako bih se zabavio u pokušaju da uradim avion u kampanji 100 god vazduhoplovstva i provežbao izradu "metalnih" aviona ili nešto gde bih provežbao chipping i slično... Kako P-47D nema na lageru izbor je pao na ovo:





Meni ne baš najzanimljiviji model WWII propelerca ali sam ga izabrao zbog šeme bojenja, lokacije gde je raubovan tj korišćen jer će biti potreban izvestan chipping pa ću i to provežbati...

Ceo komplet izgleda ovako:



O daaaa, dobro ste videli na ovoj slici... ipak nisam izdržao i upropastio sam sebi "easy build" ideju ss početka cele priče tako što sam pazario i ovo:



I sad, znam da eduardov eceraj se baš i ne uklapa u celu priču a i nije baš za ovu maketu ali nisam se odupro želji da kad već hoću da vežbam, da provežbam onda i eceraj...

Što reče Lanmi na jednoj temi "ovaj hobi uopšte ne trpi duže pauze i posle se lako gubi osećaj..."

Ja em slabo maketarim poslednjih godinu i po od kako se porodica uvećala za jednog člana  :super em pošten avion nisam uradio od 2003 ja mislim...

Eto uvoda u moj pokušaj da "promenim malo vode u kojima plivam tj mrdam na gusenicama...uuups  :doh opet ja gusenice, mislio sam propeler"  :lol

Ujutru čim dodjem kući iz III smene ga napadam pa prve slike možete očekivati već sutra tokom dana.

U planu mi je da pokušam da mu nabacim što više eceraja u kabinu pošto je ista bukvalno prazna, pokušaću, ako se ukaže dovolno mesta da napravim i bočne panele od stirena kao i da, nekako, zamenim cevi mitraljeza medicinskim iglama...

toliko za prvo javljanje
Mrm mRm

ubermagog

imam ja ovo, nije loše i može lepo da se dotera a naročito kabina jer je odvojena - samo obrati pažnju na ugao krila, često su u kutiji ravna kao daska pa to treba nakriviti i naštelovati (ali ne i preterati u tome)

Sijamski_Mrmot

Quote from: Airsuba on 22-12-2011, 21:57:10
imam ja ovo, nije loše i može lepo da se dotera a naročito kabina jer je odvojena - samo obrati pažnju na ugao krila, često su u kutiji ravna kao daska pa to treba nakriviti i naštelovati (ali ne i preterati u tome)

Ima ovde dosta obraćanje pažnje :)  Pa ipak mislim da sam uzeo solidnu stvar za navežbavanje a pri tome i relativno jeftinu pa i ako zeznem...

Malo mi smeta što su dali u kutiji npr dva poklopca kabine, dve antene iza kabine i sl. a bez ikakvog uputstva kako i kada upotrebiti šta. OK podrazumeva se da ću ja da nagooglam podatke ali za nekog početnika koji ne bi znao ni šta da traži... Sa druge strane, dali su lep asortiman naoružanja, mislim da ja neću ići na varijantu sa raketlama već ću staviti bombice, nekako mi lepša ta ideja :)

Hteo sam ja prvo F4F3 sa istom ovom idejom i ecerajem ali je kod njega kabina potpuno izlivena u fuselage i bilo bi gotovo nemoguće nabaciti nešto od eceraja osim table i pojaseva. Sa ove table ću moći (barem po prvom utisku) da nabacim dosta toga i na stajni trap i u samu kabinu a dali su i dodatke za rezervoar sa gorivom pa ako i njih uspem da upasujem.... žao mi je samo što baš MORA da ide birdcage poklopac kabine jer je malo mutniji od bubble koji je isto u kutiji a i kroz njega će se manje videti enterijer. Na ovoj maketi nije moguće otvoriti kabinu bez ozbiljnog hirurškog zahvata a ipak bih da ovo ograničim na easy build u neku ruku :D


Sandman

Quote from: Sijamski_Mrmot on 22-12-2011, 22:03:22
žao mi je samo što baš MORA da ide birdcage poklopac kabine jer je malo mutniji od bubble koji je isto u kutiji

Eto još jedne stavke koju možeš da isprobaš na ovoj maketi - poliranje poklopca kabine!  :naughty

Uz malo specijalizovane maketarske polir paste (ako ti je dostupna) ili paste za zube i par krpica za poliranje možeš dosta osvežiti izgled poklopca kabine i učiniti ga manje mutnim.

Sijamski_Mrmot

Quote from: Sandman on 22-12-2011, 22:19:46


Uz malo  paste za zube i par krpica za poliranje možeš dosta osvežiti izgled poklopca kabine i učiniti ga manje mutnim.

ajde ovo preciziraj :) šta su tačno krpice za poliranje tj gde nabaviti? :) Pastu naravno imam :)

Goran A.

Ako nisi vec primetio, taj snep tajt fazon za krila i trup moze da napravi probleme. Pocesto nece da nalegnu kako valja a postoji realna sansa da se ne mogu vise skinuti. Odseci pinove i zalepi ih kao na plasticnoj maketi.

Sandman

Quote from: Sijamski_Mrmot on 22-12-2011, 22:22:04
ajde ovo preciziraj :) šta su tačno krpice za poliranje tj gde nabaviti? :) Pastu naravno imam :)

Gunze recimo proizvodi specijalne "micromesh krpice" tj veoma fine mrežice koje služe poliranju - postoje u više gradacija, i ponašaju se kao neka vrsta veoma fine šmirgle. Njih koristim nakon par krupnijih gradacija vodene šmirgle (600-800-1000-1200-1500), a nakon njih stavljam polir pastu Gunze polishing compound i običnom pamučnom krpicom ispoliram staklo.

Jeste da se pretežno oslanjam na Gunze proizvode i hemiju, jer su jednostavno napravili dosta veoma korisnih i praktičnih proizvoda, ali isto ovo što sam napisao možeš postići finim vodenim šmirglama i na kraju pastom za zube i pamučnom krpicom.

Najbolje je da recimo uzmeš prozirni deo neke CD kutije koji je dosta pohaban i deluje mutnjikavo, i da na njemu isprobaš ovaj redosled šmirglanja - videćeš da nije teško i da sve što deluje nepopravljivo u prvih par koraka (nakon najgrublje šmirgle) kasnije dođe na svoje mesto. Šmirglaj obavezno uz dodatak vode i to kružnim pokretima kako bi izbegao stvaranje riseva na plastici...

husky

Bez' bre tamo, ja taj trenutno radim malo veci...
Nemoj da ga cetkaris, molim te!

  :naughty:hahaha

Sijamski_Mrmot

Quote from: husky on 23-12-2011, 00:35:49
Bez' bre tamo, ja taj trenutno radim malo veci...
Nemoj da ga cetkaris, molim te!

  :naughty:hahaha

ako uspem da se organizujem isprskacu ga kod tebe, ako ne... četka pa malanje...

Lanmi

Mirko, ne mlati se sa ecerajem ako nećes da sečeš poklopac kabine. HB je poznat po izuzetno debelim prozirnim delovima, ništa živo se neće videti unutra. Sačuvaj eceraj za akademijevog.

Iz istog razloga sam i ja uzeo da radim HB, da se izvučem iz letargije. Svedi dorade na minimum, pa natrag na početak: gitovanje, šmirgalanje, lakiranje, dekali, urežeš neki panel, isprobaš nešto novo.

Cepaj, pa kači slike.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Sijamski_Mrmot

Lanmi, uvideo sam to i sam ali malo prekasno. e sad...

svejedno sam ga kupio za provezbavanje tako da eceraj ide sigurno, sigurno necu raditi jos jednu B varijantu pošto mi je iskreno malo ružna, C ili D možda. uzeo sam B zbog toga što mogu da provežbam čiping aviona (radio sam ja to sve na tenkovima ali svakako nije baš isto...)

Sekao bih ja kabinu ali mislim da neću imai čime? Kod tenkova mi to nikad nije bilo potrebno pa da budem iskren nisam siguran ni kako ali ću svakako malo googlati :D

e sad, ako neko ima viška jednu kabinu koja može otvorena, rado ću probati da je upasujem :)

Ah da, na slikama se vidi i Decalfix koji sam nabavio i sa time treba da se igram pošto kod tenkova sve to runkcioniše po princupu gloss-dekal-gloss i gotovo :)

Prelazak na novu granu ovog našeg hobija je baš interesantan, toliko novog za probati i uvežbati da se osećam skoro kao na početku bavljenja... kao malo dete hahahaha :D npr evo sad jedva čekam kraj smene pa da stignem kući i krenem da budžim taj eceraj...

jel to normalno?  :think :think

Mirko

Sandman

Quote from: Sijamski_Mrmot on 23-12-2011, 07:00:42
sigurno necu raditi jos jednu B varijantu pošto mi je iskreno malo ružna, C ili D možda.

C verzija je vizuelno ista kao i B - tek od D verzije se pojavljuje "bubble" poklopac kabine  ;)

Quote
Sekao bih ja kabinu ali mislim da neću imai čime?

To bi moglo da se uradi recimo žiletom ili da iglom za šivenje malo po malo praviš "kanal" na spoju gde se poklopac otvara pa kad se kanal produbi da se lakše preseče nožićem ili žiletom. No, mislim da je bolje da se ne zamaraš za sada sa ovakvim egzibicijama - bolje za početak odradi ovako kako je dato dok ne uđeš u fazon.

Quote
Ah da, na slikama se vidi i Decalfix koji sam nabavio i sa time treba da se igram pošto kod tenkova sve to runkcioniše po princupu gloss-dekal-gloss i gotovo :)

Dobro, i ovde ti ide isti princip: gloss podloga -> dekali -> gloss zaštitni sloj pa onda wash, weathering i sve ostalo...

Srećan rad, samo bez žurbe  ;)

Sijamski_Mrmot

Evo, došao ja kući i lepo neispavan uzeo da ga deljem :D nestrpljenje šta ćete, a i da iskoristim vreme dok je Lazar u vrtiću...

Ja nastavio po tenkovski, prvo tanak prajmer sprejem na oba sprua


A onda prelazak u avijatičarske vode, iskopao sam iz špajza davno zaboravljeni pronto i okupao poklopac kabine:


E onda sam se bacio na eceraj. Moram da pohvalim Hobby Boss na ovom polju barem u slučaju ovog aviona (kod nekih enterijer maltene i ne postoji) pošto sam se u prvom pregledu makete prevario, ovde je instrument tabla data sa izlivenim instrumentima! Dryfit pre ikakvih radova:


Druga pohvala sledi na račun toga da je eduard eceraj za academy-jevu maketu legao po narodski "kao na nošu", instrument tabla, deo na naslonu sedišta sve je kao da je za ovu maketu pravljen eceraj.. e sad, nemam pojma da li je academy npr tačan ali ovo se uklapa prilično dobro.

Malo sam problema imao prilikom budzenja pedala, prvo sam isekao plastične livene (koje uopšte nisu loše ali malo podebele...) a zatim nekako namontirao ecovane, ovde sam malo imao problema kako i na šta da zalepim iste pa sam to rešio tako što sam ostavio po patrljak starih (ionako se ništa neće videti kroz zatvorenu kabinu...). Leva mi je malo ispala ukrivo a desna je "bila super" sve do slikanja kad je resila da se odlepi i malo ode i ona u stranu... ovo sam vec ispravio smo nisam slikao sveže slike...

na kraju sam primetio da sam "početnički" loše protumačio eduardovu šemu za eceraj i nisam uopšte odsekao deo eceraja gde naleže foto dekal sa instrumentima već sam fotodekal prelepio preko pa sad sve malo "štrči"  :doh i nisam zalepio dva sitna dela na kopče od pojaseva, što se već da ispraviti u sledećoj turi (imao sam prekid radova pošto mi se Lazar prehladio pa su me zvali iz vrtića i tako... no more modeling untill monday...  :headbang )

Evo dokle sam stigao do sada.






Pretpostavljam da sam se malo preračunao što prvo nisam farbao sedište i ostalo ali i to se da rediti tankom četkicom i strpljenjem (nadam se  ::))

Pozdrav,
Mirko

husky

Vakuformisacemo kabinu od celuloida, a ako ne uspe imam ja u steku dva uradjena mustanga B i C u 1/72 pa cemo ih malo kanibalisati...sto da ne!
I onako nisu za policu!

husky

Inace kokpit je bio u boji Interior green, a kod prvih varijanti A-36 i P-51A/B/C bilo je i unitrasnjih delova u boji Zinkhromate Yellow, obrati paznju na to.
Tvoj primerak nije nosio po tri bazuke ispod krila vec bombe ili rezervoare.
Malkolm hood, ona ispuspcena kabina je postojala na kasnijim modelima B/C varijante, a vrlo cesto kod Britanaca na njihovim primercima.