1:100 Plastic Soldier Panthers

Previous topic - Next topic

Galland

Kamerad Tomislav iz Zagreba grada mi je poručio farbanje PS Pantera 1:100.
Poslao mi je 5 različitih kolor šema i kod sklapanja je tražio da budu zastupljene sve tri varijante Panthera.
Sve je spremno za početak rada:
-šema sklapanja,
-Revell Contacta Professional lepak za plastiku,
-Art Knife za poslove seckanja i skidanja flesha sa delova modela,
-ilustracija sa PS kutije ispred mene kao inspiracija :) !

Prvo sam poskidao sa rama sve potrebne deliće za varijantu Pantera G,
Pala je mala intervencija moje ručne bušilice, tačnije kod auspuha - fotka ispod....

Prvo sklapam pogonsku grupu tenka, sklapanje ide lako svaka pohvala za Plastic Soldier!
Sve to na fotkama ispod


Sklapanje nastavljam sa gornjim delom pogonske grupe tenka i u hodu pravim oštećenja na prednjem   oklopu koristeći se malom ručnom bušilicom i uz pomoć upaljača grejem plastiku prednjih blatobrana da bi napravio efekat habanja nastalog na ratištu.


Nakon toga koristim Vallejo Sandipaste Texturu i to tako što je nanosim na određena logična mesta na   modelu gde bi blato moglo i da se zadrži.




Proces se ponavlja i kod svih ostalih modela, sa razlikom u varijntama i oštećenjima koje primenjujem ...



...i napokon svi panteri sklopljeni :)

Nakon prajmovanja modela sa Valljeo Surface Primer-om crne boje, nanosim Vallejo AIR Dark Yellow kao osnovnu boju germanskim tenkovima u tom periodu WW2.
I to sada izgleda ovako ....


Maskiranje Pantera
Uz pomoć UHU Patafixa zaštićujem delove modela koje želim da ostanu sa osnovnom bojom oklopa.
Boje koje koristim su standardne kod maskiranja nemačkih tenkova, a to su Vallejo Air Tank Green i Tank Brown. Fotka ispod.

Nanosim prvo braon boju kod tri pantera, a posebno zbog različite kolor šeme pravim mix pola-pola Air Dark Yellow sa MC Iraqui Sand, kojim farbam izdvojenog Pantera, a sve to se lepo vidi ispod :)

U nastavku nakon sušenja nastavljam sa maskiranjem, opet stavljam UHU Patafix na mesta koja želim da zaštitim od novog sloja boje, airbrašujem zelenu i ovog puta na tri pantera dok četvrti maskiram sa sivom, a peti model je već ofarban sa nasumičnim braon i zelenim šarama :)


Posle uklanjanja patafixa ostaju divne kamo šeme :) Fotka ispod...

Izdvajam dva Pantera da bi finiširao njihove posebne maskirne šeme. Za to koristim par čačkalica i već prethodno upotrebljene boje tj Braon, Zelenu i Tamno Žutu :)
Tačkaranje može da počne!


U nastavku farbam gusenice panzera sa MC German Grey bojom i istom farbam sve metalne delove tipa mitraljezi, alati, rezervne delove gusenica itd. Nakon toga drvene delove farbam sa Beige Brown, auspuhe sa Saddle Brown, Air Steel bojom farbam vrhove ašova i čekića i oštećenja na metalnim delovima drugih alata, Gunmetal Grey boju nanosim na mitraljeze drajbrašingom, crnom bojom farbam svu posadu komandnih tenkova i kante za vodu na tenkovima i da sa Ivory farbam unutrašnje delove poklopaca.

I za kraj drugog dela rezultat mog rada je na fotkama ispod :)




U sledećem nastavku sledi prljanje modela i dekaliranje ....
UPDATE 08.10.
Kao što sam i prethodno najavio rad nastavljam sa farbanjem prethodno nanešene teksture blata na Pantere.
Boju koju koristim je MC Flat Earth.





I nakon 15tak minuta prvi sloj boje je nanesen :) fotka ispod....

Gusenice su sledeće, radi kontrasta sa ostatkom modela odlučio sam da ih vošujem sa vrlo razblaženom MC Cavalry Brown bojom, a krajni rezultat je rđaviji izgled.


Ostavio sam da se suši nanet voš na gusenicama i za to vreme nanosim sjajni(gloss) lak na delove Pantera gde će ići dekali.

Opet sada dok se lak suši počinjem sa drajbrašom gusenica i za to koristim Gunmetal Grey boju.....



Posle nanošenja dekala iste ponovo lakiram sjajnim lakom da bi se sjedinili sa površinom modela.
Konačno za ovu fazu šta je urađeno fotke ispod.




U nastavku sledi čipovanje( umereno :) ) i vošovanje!

airsuba

Odlično, sve prosto objašnjeno, pokazano i uslikano  :cheers

Ćomi

Alal vera ! Bas mi prijaju ovakvi postovi  :super
Sve pohvale za trud da sve lepo hronoloski poslikas i pokazes nam  :bravo

Jedva cekam neki sledeci rad !

Pozz,
Ćomi
No signature.

Kerber

Bravo i za modele same i za trud i detaljni opis radova!
Bas me zanima konac dela. Pozz!

Galland

Hvala Hvala Airsuba i Ćomi  :cheers
i sada nastavak  :mjetal

UPDATE 09.10.

Spremio sam parče sunđera i MC German Grey boju da bi uradio umereno čipovanje(efekat oguljene boje na oklopu vozila).




Sledeći korak je vošovanje modela, a za to mi trebaju:
-crna uljana boja
-oker ulajan boja
-tamno braon uljana boja
-mala ćasa
-white spirit(razređivač uljanih boja)

Od svake boje po malo nanosim na obod ćase i sipam do pola razređivač i promešam lagano sve to da bi dobio prljavo braon voš.




  I sada nanosim voš na model koji ima dupli efekat:
-prvi je da popunjava i sitiče reljef na modelu
-drugi je da deluje kao filter koji daje realističnost bojama samog modela







I do sada urađeno na fotkama ispod....






FINAL UPDATE 10.10.

Lagani drajbraš sa miksom uljane bele i oker boje je sledeći korak koji primenjujem i to na isturenije delove Pantera, višak skidam sa razređivačom.


I to kada se sprovede - fotka ispod....

Predzadnji korak je lagani voš po gusenicama panzera i to sa MC Tan-Earth, sve na fotkama ispod...



Poslednji korak je farbanje tenkista, Tom je tražio da budu različite uniforme kao i kamo šeme i to je sprovedeno :)
Konačno sve je lakirano mat lakom(Vallejo Matt Varnish).
Fotke gotovih Pantera ispod.






ENDE  :)



zamorano

Izvanredno! Jel' moguće da je pravljenje maketa tako prosto, priznaj da si nešto izostavio ;)

Jedna ideja možda za sledeći put: nije baš skroz realistično da ima zalepljenu gromadu blata a oko nje da bude čisto, ako bi mu oko blata stavio neke svetlo-smeđe kao osušenu zemlju/blato ili tako nešto... Ili samo jači filter. Ne smeta ni ovako ali možda bi malčice doprinelo da maketa bude još efektnija.

Pozdrav!

Galland

Hvala Zamorano  :) !
Slažem se tvojim komentarom za blato ali opet sa druge strane imao i sam umeren zahtev za prljanje Pantera tako da tu nisam hteo da preterujem.
Pozdrav!