Biografije vojvoda Jugoslovenske vojske u otadzbini

Previous topic - Next topic

rodeo

Prosli vikend sam nabavio ovu knjizicu od oko 140 strana, autor je Branko M Jevtic, covek koji je uradio i monografiju o oznakama JVuO (bilo je reci o tome na forumu) Postoji jos jedan naslov koji je deo ove trilogije a to je "Naoruzanje JVuO"

Za sada par reci o biorafijama vojvoda. Tekstovi su interesantni i lako citljivi mada sam se ponegde osecao uskracen za neke podatke. Date su biografije 30 vojvoda i to 11 iz Srbije, 6 iz Bosne, 5 iz Dalmacije, 4 iz Crne Gore i po jedan iz Slovenije, Starog Rasa, Vrhovne komande i staba Vojvode Ilije Bircanina. Date su neke osnovne informacije o tome kako se postaje Vojvoda, na sta obavezuje ta titula kao i par reci o cetnickom kodeksu i nacinu ratovanja.

Moj utisak je da je autor sakupio dovoljnu kolicinu dokumentarne gradje i pojedinacno predstavio ove ljude bez puno pristrasnosti pa tako imamo vojvode Maneta Rokvica (Dalmacija) i Milutina Jankovica (Srbija) cija se delatnost poredi sa cistom pljackom i hajducijom (Jankovic je cak osudjen na smrt i ubijen od cetnickog prekog suda za zlocine prema narodu dok je Rokvic predat nemcima gde ga je snasla ista sudbina.)

Pored ovakvih primera imamo i tzv. "salonske vojvode" (Novak i Ivanisevic) ali i izuzetne organizatore, politicare i vojne komandante na terenu (Kalabic, Racic, Keserovic)

Knjigu preporucujem svima koje zanima istorija JvUO.
Pravda za Gigu, oranzada za trolove.

Miroslav Š.

Gde može da se nabavi ova knjiga kao i pomenuta za oznake i naoružanje?
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

airsuba

Obično ima u onoj Borbinoj knjižari pored Doma sindikata.

rodeo

Ja sam moj primerak kupio na Trgu Slavija kod ulicnih prodavaca. Cena je 1000 rsd.
Pravda za Gigu, oranzada za trolove.