Fw 190 A-5 Lt. Emil Lang,Eduard 1/48

Previous topic - Next topic

olakazanja

Posle duzeg vremena,odlucio sam da se popnem za "lestvicu" vise i da batalim 72-ke i uzmem neku ozbiljniju 48-cu.Maketa mislim da je svima poznata,Eduardov Weekend Edition Fw 190 A5 Emil Lang.
Uzeo sam ovu maketu zato sto je,za mene,Fw190 najbolji lovac WW2,zato sto ima gomilu detalja i puuuno prostora za samogradnju,resio sam i tu da se oprobam.Sastavljam je bas ovakvu kakva je u kutiji i ono sto uspem sam da napravim od materijala sto me okruzuje.Ova maketa ce posle zavrsetka dobiti svoje postolje,kao malu dioramu i poster koji cu ja crtati klasicnom tehnikom-grafit na papiru,ali o tome kad dodje vreme ;)
Planiram da otvorim motor,da ga maksimalno izdetaljisem kao i detalje oko topova,da nadogradim stajni trap(koliko je to moguce).
Usput crtam i 2 crteza pa nemam bas puno vremena da se posvetim samo ovome,ali kako bude napredovalo tako cu kaciti.
Evo i slika:



Rameni pojasevi,prvi pokusaj,od zice i papirne trake...naravno fale jos i ovi za struk,ali to sledeci put.


U kokpitu sam odradio rucicu za gas,drzac za mape i nesto malo izolacije koje je na farbanju.








Za sada toliko.Ako imate nekih slika,ideja kako nesto moze da se poboljsa,sta jos moze da se ubaci itd.Bio bih vam jako zahvalan,prvi put ovo radim pa mi je svaki savet dobro dosao :cheers

Warhawk

Odličan rad sa pojasevima. Samo napred.
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Kerber

Ma hajde...? ;)
Mozda Svraka i nije bio bas najbolji, ali su mu naslednici (FW Ta152C i H) verovatno zasluzili to mesto...vrh!!
Mislim da mu je ovo instrumenata sto dobijas u kutiji taman, tesko ce da se vidi nesto vise, cak i kod otvorene kabine, jer je sve tako lepo pokriveno onom natstresnicom, i duboko postavljeno...Taj avion je za svoje vreme bio i pravo ergonomsko cudo, sa svime doteranim tako da pilot lepo sedi, malo zavaljen, trpi velika opterecenja bez muke, a sve mu je pod rukom...jedino je vidljivost napred-dole bila ogranicena, sto je i dovodilo do brojnih udesa na pisti, kod parkiranja, uzletanja....Ali, kao borbena masina , za to za sta je pravljen, sigurno je bio u top 5.
Uzeo si jednu od najlepsih i najkompleksnijih sema za FW lovce...bravo za izbor!
Ajde polako , mirna ruka i tepaj ovo!

Miroslav Š.

Obzirom na pokazano do sada pretpostavljam da će ovo biti vrlo zanimljiv rad :cheers Držač mapa i još mape unutra, odličan detalj :super
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

olakazanja

#4
2. deo pojaseva.Ovi su malo komplikovaniji i braon boja je neka slikarska uljana pa nije dobro legla ali ovo je nesto kao probni,cisto da vidim kako to treba da izgleda i da li to mogu da izvedem....Treba da prefarbam kopce u neku aluminijumsku boju,da ih doteram sto se tice dimenzija,dodam savove i jos nesto ako mogu da uguram.Nabavio sam i neko dobro tanko platno,pa cu i to da probam  :cheers







Ćomi

Uf, pojasevi izgledaju odlicno !
Samo cekam sta ces jos na njih da nabudzis pa da pocnem da te mrzim  :P
Bitice ovo zanimljiv build koji cu sa zadovoljstvom pratiti.

Pozz,
Ćomi
No signature.

olakazanja

Hvala vam na podrsci,trudim se da ga opravim sa sto vise detalja  :headbang
Pre svakog eksperimentisanja ide crtanje i dobro proucavanje.Evo ako nekom zatreba u detalje,malo da mu olaksam posao...da ne burla po netu ;)


Nego jel neko moze da mi kaze koji je ovo deo,cemu sluzi i da li je postojao u FW190 A5 ?Hocu da ga napravim i ubacim.




Da li neko ima ideju kako jastuk za sedenje najlakse moze da se uradi i koja je u Revell-u ova braon boja,imam neke nijanse ali nisam siguran da imam tu?

Mikoyan29

Quote from: olakazanja on 01-05-2013, 21:52:19
Hvala vam na podrsci,trudim se da ga opravim sa sto vise detalja  :headbang
Pre svakog eksperimentisanja ide crtanje i dobro proucavanje.Evo ako nekom zatreba u detalje,malo da mu olaksam posao...da ne burla po netu ;)


Nego jel neko moze da mi kaze koji je ovo deo,cemu sluzi i da li je postojao u FW190 A5 ?Hocu da ga napravim i ubacim.




Da li neko ima ideju kako jastuk za sedenje najlakse moze da se uradi i koja je u Revell-u ova braon boja,imam neke nijanse ali nisam siguran da imam tu?

Palica sluzi za podesavanje trenja na palici gasa, i time dozvoljava preciziju kontrolu gasa  :naughty
Samo cepaj, pratim, imam taman D-9 u steku, valjalo bi i to poceti   :mjetal
MK "Oluj"

olakazanja

Evo skica za nosac mitraljeza....Na mitraljezu zica ide u ovaj deo (1) kako sam ja nacrtao ili u ovaj veci,drugi (2) ?


zamorano

Baš si studiozno krenuo, vidim da će da bude inspirativan projekat... :)

Da probam da pomognem oko jastučeta... Viđao sam da takve stvari prave od dvokomponentnog gita (epoxy putty), ali nisam siguran da se isplati kupiti celo pakovanje zbog jednog jastuka. Možda može sa običnim gitom? Ili možeš recimo da uzmeš bilo kakvo parče plastike koje je približno tog oblika (npr. stirensku ploču ili višak deo sa druge makete - a možda i sa te iste :)) pa da ugraviraš skalpelom nabore i ošmirglaš ivice da dobije pravi oblik. Na kraju još pređeš tečnim lepkom da sve "legne" na svoje mesto. Ja sam nešto slično radio ovde http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,14919.0.html.

A što se boje tiče, ja bih tu zamešao neku smeđu sa malo maslinasto zelene, to ćeš jednom da ofarbaš i više ti ne treba. Pa i ako budeš kasnije popravljao boju, umešaš neku sličnu nijansu - ipak je bio rat, ne mora jastuk da bude nov novcijat :). Što znači da može (štaviše, treba) da ima varijacije u boji. Inače, ja u takvim situacijama pamtim koje boje sam mešao i otprilike u kojoj razmeri, posle kada pokušam ponovo uopšte nije teško da dobijem nijansu koja je vrlo blizu toj prvoj... Pogotovo kad mešam samo dve boje, lako se gađa nijansa tako što se dodaje kap po kap dok ne bude dovoljno blizu. Ako kupiš kanticu boje za jastučiće koja ne može ni za šta drugo da se koristi, osušiće ti se pre nego što potrošiš i desetinu ;).

Pozdrav!

olakazanja

Nema sta Zamorano,kad imam ovakvu maketu hocu da probam da izvucem iz nje maksimum.Prvi put eksperimentisem sa nekim stvarima pa ide polako ali zato temeljno.
Hvala na savetima,palo je meni na pamet da utisnem sloj one tanke alu folije i da izlijem malo plastike pa da tako imam spremam idealan deo samo ga malo osmirglam i dodam skalpelom taj efekat ispucale koze.Probao sam sa obicnim voskom iz svece,odlicno izlije ali ne prima dobro boju i lako se deformise i puca.Inace ta braon boja inace ce da mi zatreba kod svih koznih delova(pojasevi,kozna traka koja drzi mape,na kontrolnoj palici,oko rama blizu nisana itd) pa reko da ne mesam da je odma kupim spremnu,ispreturao sam nas DexyCo ali sve neke slicne nijanse,nista konkretno ;)
U svakom slucaju probacu to sa gitom i sa stiren plastikom pa ako uspem,kacim.
Sad su mi interesantni pojasevi od redovnog platna a ne papirne trake ;)

olakazanja

Odradjena palica za kontrolu trenja papucice gasa.Ne znam da li se vidi ali sama palica je uradjena od razvucenog sprua i produbljena u sredini,mislim 0,6 ili 0,7 burgijom,dok sam ram oko nje odradio od plastike sa ambalaze nekog feta sira.Ubacene su i zice na palici gasa,koje su toliko sitne da se ni ne vide,ali kad dodje farbanje istaci cu ih zutom bojom i uradjena priprema za jastuce od plastike....







Probao sam i pojaseve od platna ali sam naisao na problem...Tesko mi ide lepljenje poprecne zice na kopcama koje sluze za regulisanje duzine samog pojasa.Ili pobegne od sredine ili se natovari previse lepka ili se jednostavno deformise bakarna zica.Probacu jos jednom pa ako uspe kacim,a ako ne posluzice i papirni,samo malo doterani :)

olakazanja

Uradjeno jastuce!Ja sam jako zadovoljan izgledom.Problem je jedino to sto je ravno ali nisam imao alat to da doteram,ovo je sve odradjeno rucnim smirglanjem i prljanjem.Mislim da onim mikro brusilicama moze puno bolje da se uradi.Kad kupim alatku,probacu da ubacim jos nesto ;)
Svakako pojasevi idu preko pa i ne treba preterivati...





I priprema za dalje....


olakazanja

#14
Stanjeni zidovi sedista,u originalu je zaista previse debelo.Mozda ih jos malo doteram,samo sad je vec jako sitno pa se bojim da ih ne ostetim.



Ubaceni detalji stajnog trapa bez topova.Jedan par topova bice zamenjen cevima od igli a drugi produbljen,cisto da se vidi da je i to cev u pitanju.



I ubacen lim kao "skrge".Nesto je jos sveze,pa sam lepak zatvara otvor ali kad se temeljno osusi namesticu kako mi odgovara i jos pricvrstiti super lepkom.