Tiger I ausf.E 1:72 Hasegawa

Previous topic - Next topic

Goran

Pozdrav,

evo kod nas na Otvorenom maketarskom forumu krenuli smo u group build Tiger tenka i njegovih izvedenica, svatko prema svom ukusu.
Ja sam odabrao Tiger I ausf. E, ali ovog puta u mjerilu 1:72. Inače, nisam pristaša tog mjerila, ali eto, našao sam ga u dnu ormara, pa neka i on ugleda svjetlo dana.
Maketa se dobro slaže, u startu je bilo malo zezancije sa pin markovima, ali sve u svemu, zadovoljan sam radom do sada.

Ovako je krenulo:









Na bočnim stranicama su bili vrlo izraženi pin markovi, tu je bilo najviše kitanja:





S obzirom na mjerilo, ima podosta djelova: Maketa spremna za špricanje primera:










MM primer:









Sastavnica nudi dvije sheme bojanja: zelena boja ili klasična trobojna maskirna shema. Ja sam se odlučio za trobojnu shemu, nekako mi je smješna ta zelena... ;D

Momcha

Mislim da hibrid nije imao kutiju za alat na kupoli.To je finalna varijanta
kasnog Tigra sa celicnim tockovima i nisu imali vremena a ni materjala da
ga budze,mada treba pogledati istorijat.Lepo izgleda maketa,okaci fotke kad
ga ofarbas.(mislim da je samo zeleni postojao)

Goran

Da, točno, hibrid nije imao kutiju sa alatom, niti ove bočne stranice koje sam ja stavio. Naziv topica sam brzopleto napisao, čitajući sa kutije, pa sam tako i hibrid upisao.
Sad ovo što se tiče zelene.. Zašto onda sastavnica nudi dvije sheme bojanja? Kažem, ja ću ga bojat u trobojnu shemu.

Otto Skorzeny


mljac, mljac, mljac...

Moj omiljeni tenkic iz WWII.  :D  :D  :D
Bice to super maketica.

rodeo

Ta zelena je najdiskutabilnija boja medju maketarima oklopa. Ja i dalje nisam siguran oko tacne nijanse.
Pravda za Gigu, oranzada za trolove.

Momcha

Ma moze da ga farba trobojno,Tigrovi tako izgledaju ok,ali mislim da
bi hibrit bio jos interesantniji za rad.Okaci fotke kad ofarbas :)
P.S. lepa je i sema farbanja za Grosdojcland,sa karakteristicnom red brown
u secenim varijantama,mozda te i to zainteresuje. ;)

Goran

Nemam tu shemu bojanja. Imaš možda sliku da vidim, možda promjenim mišljenje, još nije kasno.

Momcha


Boki

Bravo momci.
Ostaje nam da se i mi u Nišu organizujemo za ovako nešto  :D .
Pozdrav

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

Stormbringer

Lepo bogami, lepo! Grossdeutschland Tigrovi imaju zutu kao osnovnu i rot-braun kao sekundarnu boju, nanesenu slicno splinter semi, mada ivice nisu u potpunosti prave (malo vijugaju), a prelaz izmedju boja je veoma ostar. Imao sam negde (pokusacu da nadjem) kolor profil za jedno od ovih vozila (mislim da je u pitanju neka istocna prusija ili pomeranija), a secam se i da je u jednom Fine Scale Modeleru (april 2001) Bob Colignon uradio u 1/35 ovakvog tigra. Oprez!!!!, komandirova kupola na tvojoj maketi je rani tip, dok su vozila sa celicnim tockovima imala iskljucivo kasni tip kupolice!!! Ako mozes pokusaj da je zamenis. Takodje sva vozila sa celicnim tockovima su imala Zimmerit. Navodna zelena vozila su veoma rani tipovi i vezuju se za bitke u Tunisu, a ona pak imaju drugacije blatobrane, rani tip tockova tropske filtere... JA LICNO MISLIM da je ta zelena boja samo mit.

Goran

Vidiš, sad sam u dilemi... maketu sam slagao prema sastavnici, nisam gledao fotke i očito da je sastavnica u krivu  ???
Kupolu i kotače sam radio prema sastavnici.. Na spruu istina jesu dvije gornje ploče kupole, ali sam 100% siguran da sam pratio sastavnicu, ali očito greška.
Sada na žalost više ne mogu ispraviti, ali neka. Kao što ti misliš da je zelena boja mit, tako će i moj Tigar ostat ovakav - mitski...
Pogotovo jel mi baš ne leži ovo mjerilo, malo mi je presitno.

Stormbringer

U tom slucaju stvar je resena! Nadamo se da ce vozilo na kraju ispasti lepo!!!

Hammond_Lord

Zarobljeni Tigar koji je stigao na Siciliju jeste bio zelene boje, ali se ispostavilo da je to bila americka boja (neka nijansa olive drab?) kojom su ga Amerikanci prefarbali pre iskrcavanja na Siciliju (otuda i zabuna oko "Zelenog Tigra"), tako da se naslucuje da je ispod nje jedna od nijansi zute boje (Afrika Braun 1942 RAL 8020, itd.) koje su Nemci koristili u Africi.

Goran

Od te zelene sam odustao odmah, nekako mi je to smješno... Kao da netko Ferrari-a oboja u rozo?!
Nego, ja sam sinoć prešpricao maketu osnovnom kamuflažnom bojom. Po prvi puta sam koristio Gunze boje, i oduševile su me. Jesu skupe, ali vrijede svake kune. Moje osobno mišljenje je da je Gunze par stepenica iznad MM-a.

U boju sam dodao par kapi bijele boje, a i primer je bijeli, tako da nije prežuto, mada ćete zbog slika možda misliti da je, ali uživo je ok:









Danas imam u planu napraviti kamuflažu. Ipak sam se odlučio sa klasičnu varijantu kamuflaže.

rodeo

Gorane, sta tacno pise na toj Gunze boji? Vec dugo eksperimentisem da nadjem finu nijansu nemacke zute a ova izgleda autenticno.
Pravda za Gigu, oranzada za trolove.