1/72 Revell F16A (Export) 1/72 Italeri MiG29 (Export)

Previous topic - Next topic

Nidza79






Evo jos tri slike, iskreno ovu dvojicu najvise volim od svih mojih maketa.

F16A predstavlja prvo koriscenje "aftermarket" dekala od strane mene. On je bio Revell F16 MLU s shemom za "50 god NATO-a", ipak se moze lako nozem dovesti nazad na A standard (otsecite "bird slicerse" i mozda jos nesto ne secam se). Dekali su od belgijske firme "Daco" koja usko saradjuje sa Revell Germany. Radjen je za vreme zadnje olimpijade, ja i ortak smo ga radili preko dana a uvece besomucno pijancili tako da se velikog dela radnog procesa uopste i ne secam. Znam da smo pred kraj i izgubili sastavnicu pa smo mu namestili tockove uz pomoc "walkaround"-a Steve Bamforda. Maketa je korektno uradjena sem sto prelaz izmedju kljuna i bele nije maglovit sto nismo mogli postici cetkom, i sto su tockovi malo cudnih dimenzija pa avion stoji u polozaju kao da je pilot tek povukao palicu ka sebi. Za razliku od Italeri F16A/B u 1/72 ova maketa ima delice za D'assault Carapace sto Belgijske aparate izdvaja od drugih. Ova shema je koriscena za aeromiting u Kleine Brogel-u povodom 20 godina od dolaska F16A u Belgijsko RV a nedugo potom je vracen u "normalan" izgled.


MiG29 datira od prosle godine kad vec uveliko samostalno radim. On je treci pokusaj da napravim valjan MiG29 i posto mi se vise smucilo repliciranje domace "18109", odlucio sam se za nesto radikalno drugacije. Ideju sam dobio preko vise poznanika Iranaca koji su pokusavali da urade maketu sa superscale dekalima ili nekim slicnim bljuvotinama sto je rezultiralo kvalitetnim maketama (jer su svi bolji maketari od mene) ali skroz netacnim. Ja tako resim da probam isto to posto sam znao da mogu tacno da repliciram izgled aviona i da ce to kod njih umanjiti utisak da je maketu radio neko s vrlo bazicnim vestinama.

Izduvnici i prsten oko njih su radjeni s humbrol gunmetal ali su razlicitom kolicinom "cetkanja" dovedeni do razlicitog sjaja.


Nidza79

Hvala  ;D

F16A u zadnjem gornjem cosku repa ima malecku belgijsku zastavicu i to su jedine nacionalne oznake na njemu. S donje strane ima kandze.

Kod mojih maketa veliki je problem sto nisu pogodne da se s njima vitla okolo. Jedan od najbitnijih razloga je sto ja nemam niti umem da koristim mini busilicu pa sve antenice i sitnice koje zahtevaju samostalno busenje rupe su skracene za deo koji bi trebao da udje u rupu i zalepljene minimalnom kolicinom lepka a potom sam koristio gravitaciju da ih usmerim kako treba. Skoro sam imao neprijatan slucaj da sam samo otvorio vitrinu a da je P39 Airacobra izgubio od vibracije 3 od cetiri mitraljeza i vrata koja sam napravio da mogu da se otvore i zatvore. Isto na fotografiji F16A mozes da vidis da su sve antenice sa malih krila vec otpale i izgubile se jer su jako sicusne i krhke. Trenutno sam sve te probleme (sem F16) reshio i nameravam da to ostane tako tako da nisam uveren da cu ih dodatno slikati skoro.  :-\ :'(

Srdjan



Druze za takve stvari ti i ne treba busilica.  ;) Posao zavrsavaju igla i upaljac ( bar se ja tako snalazim). Odredis kolika rupica od prilike treba da bude, za grejes iglu i provuces kroz plastiku. Ukoliko otvor nije dovoljno sirok, mozes ili uzeti vecu iglu ili kruznim pokretima (dok je vrela igla u plastici) prosiriti otvor. Posle samo ostatak plastike nastale topljenjem odklonis skalperom ili smrglicom, vidi vec sta ti je lakse.
Meni je ova tehnika za sad sasvim dobra.  ;)

Eto toliko.

E da, i avioni su ti superiska.  :D