Airfix 1/76 Type 2597 Chi-Ha

Previous topic - Next topic

Sandman

Ovo je maketa koju sam kupio sasvim slučajno i nenadano.

Zimus sam (verovatno kao i još dobar deo maketara) krenuo pomalo da igram online igricu World of Tanks, i kada su uveli kinesko stablo tenkova, jedan od njih je bio i ovaj - japanski tenk Type 2597 Chi-Ha koga su Kinezi zarobili i otuda se našao u kineskom stablu u igrici.

U svakom slučaju, do makete ne bih ni došao da na ovogodišnjem takmičenju u Mosonmagyarovaru nije bila WoT akcija - ako kupiš bilo koju maketu tenka na tom štandu, dobijaš bonus kod i bonus tenk u igrici  ;D I tako ja lepo kupim Chi-Ha koji mi se opet sa druge strane lepo uklopio u maniju rada na maketama japanskih vozila i aviona ove godine.



Maketa je novopakovana od strane Airfixa, a u pitanju je pročišćeni kalup iz 1974. godine!
Kad sam počeo rad na maketi bio sam fasciniran nivoom detalja i odsustvom "flasha" na delovima iako je kalup poreklom jako star.

Sve se lepo uklapa, a u kutiji je data rana kupola sa topom od 57mm.
Top i oba mitraljeza sam zabušio, a na mitraljezima sam zabušio i perforaciju duž cevi.
Auspuhe sam takođe izdubio nožićem, a ono što nije bilo dato u maketi, a veoma je upečatljiv detalj je far na prednjem delu tenka. Far sam napravio od ostataka izbijača kalupa na ramovima sa delovima. Koristio sam 2 promera rama koje sam izdubio mikroburgijicama, a zatim napravio prstenasti deo oko samog fara od šireg dela tog rama.

Gusenice su gumene i jako lepo se lepe za točkove superlepkom. Desnu gusenicu nisam nategao previše jer sam se bojao da ne pukne pa je ostao razmak između dva kraja te gusenice. Taj nedostatak sam rešio da prekrijem "platnom" koje sam napravio od maramice zamočene u razređeni Microscale Kristal Klear.

Maketa je spremna za prajmerovanje, a zatim sledi farbanje dosta zanimljive i delikatne kamuflaže.














Jovac

Simpatičan tenk . Lepo si ti ovo započeo .

Goran A.

Bas je detaljan. Kada bi jos mogao da uklonis tu antenu, razbusis nosace pa stavis tanju bakarnu zicu.

medico

Quote from: AG02 on 30-07-2013, 19:37:59
Kada bi jos mogao da uklonis tu antenu, razbusis nosace pa stavis tanju bakarnu zicu.

slazem se. Upotrebi elekticnu zicu tako da iskoristis izolaciju za ova zadebljanja a sama zica za antenu  ;)

Sandman

Da, bilo bi realnije da je ta antena tanja, međutim, na par mesta je već pucao ovaj deo, pa ne bih da više čačkam.

Sandman

#5
I Chi-Ha je prajmerovan - mat crni Cosmos sprej...




Sandman

#6
Konačno je i Chi-Ha dočekao svoje prvo farbanje.

Za početak sam naprskao enamel Hu94 polja - ovo je najgornja boja na kamuflaži.
Verovatno je čudno što naprskavam prvo tu boju, ali sam posmatranjem rasporeda kamuflažnih fleka koje se međusobno preklapaju, još ranije došao do zaključka da je ovo najlakši metod za njihovo nanošenje.

Fora je samo u tome da se svaka naprskana boja pre nanošenja naredne boje maskira blutakom.
Uostalom, videćete već redosled farbanja...  ;)




Goran A.

Dobro legla ona krpa, jos se i gusenice naziru.

Sandman

#8
Žuta polja naprskana u prethodnom javljanju sam maskirao "zmijicama" blutaka...



...a zatim sam naprskao sledeću boju kamuflaže koja se nalazi ispod žute - enamel zelena Hu76.





Za par dana, kada se ova zelena dobrano osuši, maskiram zelena polja i prelazim na sledeću boju ispod nje - braon...

Sandman

#9
Zelena polja sam maskirao blutakom....





...a zatim sam naprskao braon polja - enamelka Hu29




Sandman

#10
Braon polja su maskirana novim slojem blutaka...





...pa je zatim naprskana poslednja boja kamuflaže - Hu86





Nakon nekih sat i po pažljivog skidanja maski od blutaka, sitnih popravki prelaza boja na kamuflaži, gusenice i gume na točkovima sam ofarbao u crno, a platno na zadnjem delu tenka u mix par nijansi Tan boje.





Preostali detalji će biti ofarbani nakon lakiranja, dekala, washa...

Sandman

#11
Naprskan Future kao podloga za dekale...




zamorano

Ta šema izgleda varljivo prosto, sad kad vidim koliko ima da se maskira... Mene i ovako na daljinu u'fatila trema ali ti ga delješ bez pardona. :cheers

Pozdrav!

Sandman

U 1/35 bi ovo komotno išlo freehand prskanje, ali u 1/76 ipak mora sa maskiranjem, pogotovo kada su u pitanju Humbrol enamel boje (još uvek im nisam našao recept za prskanje bez štuckanja brasha).

Najmučniji deo maskiranja je iznad točkova i ispod/oko gusenica... pogotovo što se blutak odlepljuje ako ga zakačiš drugim komadom blutaka  :headbang

U svakom slučaju, nadam se da sam ovim "korak po korak" prikazom malo pojasnio način farbanja višebojnih kamuflaža gde boje idu jedna preko druge - kao što vidite, prva boja koju sam prskaoo (najgornja na kamuflaži) je i dalje tu jer je prva bila maskirana... samo razmišljajte na potpuno inverzni način - prvo se farba najgornja boja, a tek na kraju ona najdonja/osnovna...  :)

Sandman

#14
Zalepljeni dekali koji su zatim i zaštićeni novim slojem Future-a...