Academy P-38 Lightning, 1/48

Previous topic - Next topic

mcaslav

Evo da oglasim početak novog projekta :)

Kutija i njen sadržaj su uglavnom poznati, a model je zahvalan za punjenje ecerajem, pa će ga biti u izobilju :)



Pravi se P-38L-5LO, 44-25786, onaj koji je imao tu nesreću da nam padne s neba i završi (ono što je od njega ostalo) u depou muzeja vazduhoplovstva...

Svašta se nešto prikupilo...



... pa i ono najbitnije - reference i saveti, za šta se posebno zahvaljujem Gaši i Bambiju.

Pošto je avion prinudno sleteo jer mu je oštećen desni motor, ideja je da konzolu motora potpuno otvorim. 

Kao prvi korak, uzeo sam mere svih panela na oplati motora, skicirao rukom, preneo u računar i nakon nekoliko iteracija dobio konačan dizajn.






Oplata mora da leži tu negde, u neposrednoj blizini motora na popravci... ;)

:cheers
Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

Pedja

Људи ,почиње .купите кокице и завалите се,биће доста акције.....одличан избор, радио сам ову макету и урадио је, али није више код мене, планирам да је радим поново,гледам и уживам.

Kerber

Ajmoooooooooo!
Bravo za izbor teme!
A za ostalo se ne sekiram, bice po propisu! :)

Mikoyan29

Ufff, plastika i hrpa eceraja  :mjetal
MK "Oluj"

Warhawk

Kada ih budeš sekao, preporučujem da ostaviš bar 1mm viška preko ivice zbog doterivanja (većina panela koje sečeš treba i da budu malo ispupčeni, pa treba uračunati i te deformacije)
A kokice su spremne  ;D
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Ćomi

Katastrofa !  :super

Znam da bi trebao sada da opalim neki komentar konstruktivne prirode ali...
Sta ja mogu pametno da kazem kada se naslucuje cista maketarska boles' ?

Puna podrska projektu, da znas da prati mnogo nas koji i ne komentarisu...
Guraj  ;)

Pozz,
Ćomi
No signature.

mcaslav

Za ispravno dimenzionisanje sadržaja konzole motora potreban je - motor.

Momci iz Airesa su odradili fantastičan posao, detalji su neverovatni! Sve pohvale! Da su spakovali i komplet gedora....  ;)




Naravno, jedan deo je pobegao nekuda, drugi se polomio, pa smo morali da ih pravimo u domaćoj radinosti...




Posebno zadvoljstvo - kablovi za svećice...



Na kraju se dobije:





:cheers
Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

Kerber

Vau!
Opako druskane....teraj dalje! :cheers

Skyrider

 :o pa ja ne znam :D ...au odlicno

gasha

Motor vrhunski, obrati pažnju na cockpit, sediste koje se dobija je malo preveliko, ostalo ok. Uradi komplet instrumente posto su original bljak. takodje ožiči iza sedišta radio stanicu i osstale andromoje.

dusko

 :super :super Genijalno ,kako si farbao motor kojim bojama?

mcaslav

Boje Revel, emajl, srebro 90, čelik 91, aluminijum 99, blok i usisna grana u Revel 77 Dust Gray i poklopci glava u MM mat crnu, 1749. Prljanje rađeno vrlo razblaženom spomenutom MM crnom.

@warhawk: 1 mm od ivice, ali na koju stranu? Da li si mislio da panel koji skidam sa aviona ne skinem ceo, nego da ram ostane na avionu ili panel koji stavljam na avion da bude po 1 mm veći? Nisam razumeo savet :(

Ukratko o napretku: radilo se puno na dizajnu eceraja za konzolu motora. Kako izgleda prava stvar vidi se ovde:

http://www.flickr.com/photos/skyhawkpc/9410566346/in/photostream/
http://www.flickr.com/photos/50393882@N00/7066504211

a kako izgleda dizajn...




Za par dana stižu filmovi, a za njima i eceraj. Nadam se da će da se uklopi kako sam zamislio...

:cheers

Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

mcaslav

Eceraj za ovu fazu je završen:





Tu je, naravno, i oplata...




... za koju sam napravio posebne otiske u gipsu.




Ideja je da mi gipsani otisak pomogne da savijem oplatu kako treba i postignem tačan oblik za svaki komad eceraja ponaosob...
U teoriji bi trebalo da radi, videćemo kako će ići kad dođe ne red....


Uzgred, sva meni dostupna literatura kaže da je avion iznutra bojen žutim hromatom (Chromate Yellow) , dok na svim dostupnim slikama konzole motora izgleda kao da je u pitanju unutrašnja zelena (Interior Green)...

Ako neko zna koja od ove dve boje je ona prava, bilo bi lepo da kaže...


:cheers
Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

Miroslav Š.

http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

kapetan

Milina je pratiti ove Časlavove poduhvate!  :super