SMER Spitfire Mk. Vc 1/72 352 Squadron RAF

Previous topic - Next topic

relja

Maketa započeta prošle godine, početak prikazan na temi
http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,16006.msg145723.html#msg145723
U međuvremenu sam nabavio Balkan Models dekale i odlučio se za mašinu JK 448 W - "Osvetnik 5. ofanzive"
Farba je jedanput skidana, mučio sam se sa Vokes filterom, i ovo je krajnji rezultat














Za kvalitet Balkan Models dekala imam samo reči hvale. Toliko su kvalitetni da je čak malo problem sa izdignutim "linijama panela", pa treba malo više hemije i malo više vremena :) , ali prezadovoljan sam.


Za traku na trupu i spiner sam koristio Humbrol 90, a ne dekale iz kutije ili iz BM seta. Spiner još nije zalepljen, otud ovako "zjapi" jerga drži Bluetack.
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

milan78

Sasvim dobar rad!Volim te sa zvezdama partizanere!!! :cheers Mozda jedino da si malo taj pozitiv ublazio pre farbanja smirglom,mada generalno to je to! :caooo
Instagram-Peacockscaleworx

relja

E, hvala. Ma da, te izdignute linije panela su pravi davež, a ovde su zaista pretereno naglašene. Ako bih ikada ponovo pravio ovu maketu, sve bih to preurezao (kao što sam uradio na Airfixu koji ću, nadam se, uskoro završiti).
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

Kerber

Dobro odradjen Spit!
Mislim da si od one njihove krte plastike izvukao skoro maksimum!
Nekada smo trcali da kupimo ovu staru Heller maketu u nasoj Mehanotehnika kutiji...posle preuzeo Smer.
Paneli mi toliko ne smetaju koliko slabo odradjen ugao krilo-trup, al to nije tvoja, vec greska proizvodjaca...imao sam 2 i znam sta je u kutiji.
Samo tako! Neka ih je sto vise uradjenih, na policama nego u kutijama! Uz to  - dobro uradjenih, kao ovaj!

relja

Spoj krilo-trup je posebna priča na ovoj maketi. Nikako ne volim taj deo na maketama Spitfajera koje imaju linije panela u pozitivu, ali ovo je bio ekstrem.
I vrhovi krila su dati kao posebni delovi (valjda se kalup koristio i za verziju LF Spita sa "potkresanim" krilima), ali su dosta tanji od "glavnog dela" krila, pa ih valja zalepti tačno po sredini preseka, kako bi se razlika u debljini što manje primetila.
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

Jovac

Lepo odradjeno . Imam slabost medju ovim retro maketama .

relja

Hvala. I ja imam istu slabost, samo je malo "oslabila" nakon ovog iskustva  :)

A i ti pokvareni Britanci, dali ovim našima islužene pustinjske krševe za koje ni nakon 70 godina čak ni proizvođači maketa nisu nešto preterano zainteresovani  :)
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

milan78

Imas italerijev,nije los.Neki kukaju da je zeznuta za sklapanje,meni je bio super. :cheers
Instagram-Peacockscaleworx

relja

Koliko ja znam, Italeri u 72 ima samo Vb Trop (sa Vokes i sa Aboukir filterima).
Italeri od skoro nudi i Vc u 48, a ako sam dobro razumeo, to je kalup od Special Hobby-ja.

Kako god, imam ih u šteku... kao i Airfix (obe razmere), od kojih je jedan u 72 "sivoj fazi" nakon urezivanja panela na trupu i nadam se da ću ga uskoro završiti (malo sam preterao sa Spitfajerma...malo mnogo).
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

Pedja

Quote from: relja on 16-07-2014, 14:53:01
(malo sam preterao sa Spitfajerma...malo mnogo).

СА СПИТФАЈЕРОМ НИКАДА НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПРЕТЕРА,НИКАДА ИХ ДОСТА...

relja

Dobro, de,  ta parola uvek visi u vazduhu...  ;D
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

milan78

Italeri je isti kao taj tvoj,mislim da ga je Profa pravio u boji kao taj sto si uradio.Dakle ti filteri ne moraju da se stave opciono idu.Ima i lepe panele.
Instagram-Peacockscaleworx

relja

Quote from: milan78 on 17-07-2014, 16:02:59
Italeri je isti kao taj tvoj,mislim da ga je Profa pravio u boji kao taj sto si uradio.Dakle ti filteri ne moraju da se stave opciono idu.Ima i lepe panele.

Kao što sam ranije napisao, ima razlike: Italerijev je Mk.Vb, tj ima "b" krilo, a ovaj moj je Mk. Vc, tj ima "c" krilo (imam i taj Italerijev).
352 skvadron je u početku koristio i nekoliko Mk.Vb, ali je ubrzo "unifikovan" na samo Mk.Vc.
Dakle, što se makete tiče, nije u pitanju samo vrsta filtera za pesak ispod nosa, već i raspored linja panela na krilima, otvora za izbacivanje čaura, kao i položaja, veličine i oblika izbočine za sanduk od topa 20mm...
U publikaciji "Spitfajer" od Kola i Dimitrijevića postoji uporedni crtež raznih varijanti krila.

Proizvođači maketa mnogo više nude Mk.Vb, nego "naš" Mk.Vc.
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"