Italeri 1/72 JS-2 Stalin (classic)

Previous topic - Next topic

Sandman

juche isprskah maketu u Humbrol 195 - to je saten tamno zelena baoja, ali jako lichi na neku tamniju nijansu nashe SMB, tako da mislim da bi ova boja posvetljena sa belom mogla da se koristi za farbanje maketa nasheg oklopa ;)

samu maketu nisam prskao unformno zeleno, nego sam koncentrisao mlaz boje ka sredini "panela" tj. vratanaca i vecih povrshina, tako da se po coshkovima i dalje malo prozire crna podloga tako da sam stvorio neki prividni 3D efekat.... mislim da je bash dobro ispalo na kraju... ;)













ovih dana sledi podloga od Future-a za dekale pa onda preko njih ponovo zashtitni sloj Future-a, a onda se bacam na wash...  ;)

tripko

srki uzmi sada tu osnovnu pomesaj sa HU150 i preprskaj sredine panela i bice ok, inace mnogo mnogo je tamna ta zelena

Sandman

Quote from: tripko on 16-06-2007, 19:30:43
srki uzmi sada tu osnovnu pomesaj sa HU150 i preprskaj sredine panela i bice ok, inace mnogo mnogo je tamna ta zelena

hmmm.... ne znam bash... nekako mi se mnogo razlikuju u tonalitetu - 195-ica ima dosta cyana u sebi, a 150 opetima mnogo vishe zute u sebi....

ova hu195 jeste tamna ali je uzivo svetlije nego ovo na slikama, jer ova bela podloga udara kontrast a i malo su slike doterivane u Photoshopu....  :-\ videcu josh....

tripko

u 195 dodas kap dve 150 i eto ti nesto svetlije zelene od osnovne

Sandman

jucherashnji radovi...

dekali zalepljeni na svoje mesto i sve prelakirano gloss lakom...

na kraju sam se ipak odluchio da moj JS-2 ima ovakve oznake - bez obzira shto nisam nigde nashao nijednu sliku gde JS-2 ima zute brojeve na sebi, lepo mi izgleda ovakva kombinacija ;)

pritom, ovi brojevi su ukombinovani sa natpisom "Smrt fashistima" (ili tako nekako), + natpis na telu tenka "Do Berlina" shto su bile jako cheste pojave na ruskim tenkovima....

a gardijske oznake na kupoli su iz razloga shto je ovaj model tenka i korishcen u sastavu tih jedinica...a pritom bash mocno deluju ;)

zahvaljujem se Neshi ovom prilikom za dekale koje mi je poiklonio - zaista je ovo sad lutkica od tenka :)








T34

Lijepo!!! Posebno mi se decali sviđaju - poruke su vječne :D
Jedva čekam konačan rezultat! Nisam ni ja vidio žute oznake - a kada već nosi grb garde oni su uglavnom imali  formacijski ustroj koji je povlačio troznamenkasti taktički broj - ali to su sitnice...
Meni stiže par tridesetčetvorki - a nakon njih kako ovde kažemo "mogu umrit" :D ...
Bravo Srđane jedva čekam vidit ga gotovog!!!

EEj nemoj ga matirati - polumat je završni za Sovjete!

Aki

lepo izgledaju ti dekali na tenku,dobro su se uklopili.
meni je ubedljivo najjaci natpis na KV 1,na kupoli mu pise "БЕЙ ФАШИСТОВ" - TUCI FAŠISTE

T34

Nema do klasika "Za našu Rodinu" i  "Za crvenu Ukrajinu" itd...
...srećom ( u 1:35) nije ih problem ručno napisati...Zanimljivo kako su se ratnih godina tolerirali i caristički heroji a bome i vjerski motivi uz revolucionarne i rodoljubne...
Nisam probao nikada pisati ručno u 1:72, ne znam na šta bi ličilo...
Sorry na malom OT.

Sandman

hvala na savetima.... vervatno cu staviti koju kap MM Sand boje (jaaaako svetla krem boja), a prskacu onda semigloss lakom...

vec danas sam hteo da radim wash, medjutim nekako mi josh maaaalkice deluje lepljivo na dodir.. pusticu ga do sutra da se osushi dobrano... ovih dana je vrucina ali sa dosta povecanom vlaznosti vazduha pa se mozda i zbog toga sporije sushi lak  :-\

nego, dajte sad koji savet u vezi washa - s obzirom da je maketa sada lakirana MM gloss lakom, koji wash korisititi? da li da uzmem "akrilni" sa pigmentima crkvenim razmucenim u alkoholu, ili da idem na varijantu slikarske uljane burnt umbra sa razredjivachem?  ::) :-\

poshto preko toga treba da ide onda taj tzv. filter sa semigloss lakom i malo sand boje....?

i shta je sad najbolje za gusenice za wash - neka braon nijansa ili.....? trenutno su gusenice crne....

T34

Čekaj kakav je gloss lak - akrilni ili enamel - wash mora da bude obrnut!!! Inače će "progristi" lak! I obavezno ako nisi zaštiti decale lakom također!
Za wash je najbolja tamno smeđa nijansa - ne crna, osim možda mjestimice!
A ja bi gusjenice ovako - kažeš crne su - wash u smeđu ili neku boju zemlje da su uvuče u članke, drybrush sa Steel bojom - unutrašnje klinove, te detalje na vanjskoj strani članaka koji su u kontaktu sa zemljom (gledaj fotografije) a onda jako rijetko bojom bež ili bež + žuta i smeđa i niskim tlakom zapraši kompletno podvozje!

Sandman

Quote from: T34 on 19-06-2007, 19:39:53
Čekaj kakav je gloss lak - akrilni ili enamel - wash mora da bude obrnut!!! Inače će "progristi" lak! I obavezno ako nisi zaštiti decale lakom također!

dekali su zashticeni gloss lakom - Model Master uljani...

nishta, onda cu wash kao i na Tigru - crkveni pigmenti sa alkoholom pa lagano ;)
samo moram da vidim koje nijanse imam - problem sa ovim crkvenim pigmentim aje samo shto ih nema u mnogo nijanai, inache su jao fini za rad :(

Quote
Za wash je najbolja tamno smeđa nijansa - ne crna, osim možda mjestimice!

da li crnom uraditi wash oko reshetki motora na zadnjem delu tela tenka ili to samo suvim pigmentima naprashiti na samom kraju?

Quote
A ja bi gusjenice ovako - kažeš crne su - wash u smeđu ili neku boju zemlje da su uvuče u članke, drybrush sa Steel bojom - unutrašnje klinove, te detalje na vanjskoj strani članaka koji su u kontaktu sa zemljom (gledaj fotografije) a onda jako rijetko bojom bež ili bež + žuta i smeđa i niskim tlakom zapraši kompletno podvozje!

da da... ovo ima smisla! a ovo na kraju bez bojom - to moze i pigmentima  da se naprashi na kraju svega?
ne koristim erbrash za efekat prashine - nekako mi je lakshe to pigmentima da uradim i imam vecu kontrolu shta radim...  :-\

T34

Naravno - kako ti je lakše, ja osobno radim AB-om...
Gusjenice su jedini dio vozila koji se ne boja i na njima se samo izmjenjuju različite nijanse hrđe - i boja okoliša u kom se tenk kreće...
Rešetke izoliraj krep trekom i obojaj mat crno ( to su one dvije prije auspuha, ne i one za hlađenje uz zadnju oklopnu ploču ) a onda ih drybrushaj bojom vozila da se istaknu te washaj malo i s bojom hrđe - tako san ja na Staljinovom "velikom" bratu u 1:35...

milanco

Super izgleda tenkic koju si zelenu koristio
"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

Sandman

Quote from: milanco on 19-06-2007, 20:32:06
Super izgleda tenkic koju si zelenu koristio

hvala :)

zelena je Humbrol 195 - satin boja.... za ruski oklop po meni ko salivena... malo je tamnija,a li uz koju kap bele ili neke sveeetlo sive ili svetlije zelene moze se svashta neshto uraditi  ::) ;)

Sandman

#44
poslednjh par dana rada na ovoj maketi bih mogao opisati kao sinusoidu mog raspolozenja - od radnog poleta do totalno razocharavajuceg uzasa, pa nazad do ushicenja....  ::)

no, hajde od pochetka da krenem sa opisom svojih muka prethodnih par dana...

na red je doshao wash.... s obzirom da je podloga bila uljani gloss lak, reshio sam da wash radim na akrilnoj bazi - crkveni pigmenti rastvoreni u medicinskom alkoholu...

koristio sam sledece nijanse pigmenata....



i od njih smeshao sledece nijanse za wash....



krenuo sam sa washom lagano po ivicama, coshkovima i udubljenjima na maketi, ali sam i ovaj put napravio greshku koja se moze iskazati kao "josh malo, josh malo, josh saaaamo maaaalo...PREVISHE!".... da rezimiram... nakon washa cela maketa je imala previshe braonila na sebi..... posle dana pauze sam alkoholom skinuo oigmente tamo gde ih je bilo baaash mnogo, medjutim tu sam napravio josh jednu greshku - uchinilo mi se da je OK, i da ne mogu vishe da skidam pigmente jer je na pojedinim mestima pocheo i lak da se guli .... i onda sam semigloss lakom isprskao celu maketu..... i zapechatio pigmente na maketi.... vishe ih nije bilo moguce skinuti.... a rezulatat me je bacio u stanje ochaja!  :(

slike su malo tamne zbog osvetljenja, ali se moze videti preterano braonilo na tenku kkoji treba da bude zelene boje!









ovde se lepo vidi koji je stepen pigmentiranja dostigao ovaj tenkic....da sam ga kupao u blatu bio bi manje braon!  :D





gusenice sam prvo preshao tamnijim rastvorom oigmenata a zatim i onim svetljim koji ima boju slichnu rdji....



medjutim, danas sam se bacio na popravku....

sve velike povrshine sem coshkova sam drajbrashovao osnovnom zelenom (Hu195), i rezultat je bio sasvim OK... zatim sam posle sat-dva zamutio matt lak sa 2-3 kapi Model Master Sand boje i po prvi put u zivotu primenio tzv. filter tehniku za posvetljavanje kamuflaze.... ne znam da li je efekat bash zaista realan, ali meni se jako svidja kako je ispalo na kraju!

ostatak "washa" je vidljiv po coshkovima i udubljenjima, dok je osnovna zelena izbledjena filterom sada slichan nashoj SMB koju mozete videti na pojedinim exponatima ispred Vojnog muzeja na Kalemegdanu...











sledi farbanje fara, alatki, mitraljeza, zatim finalni drajbrash za isticanje ispupchenih detalja i ivica, kao i mozda suptilno prljanje pigmentima (mada....) ....

imate li neke savete za gusenice kako ih malo josh doterati po pitanju boje - njima inache sleduje drajbrash steel bojom....

na kraju danashnjeg dana sam ipak zadovoljan jer sam sebi dokazao da nije sve uvek nepovratno izgubljeno i upropashteno nepaznjom! ;)