Smithsonian

Previous topic - Next topic

®Evolutionary

Bese to vec davne 2004, kada sam pred svoj povratak na stari kontinent posetio Smithsonian Air & Space Museum u Washingtonu.

Novi aneks ove institucije, Udvar-Hazy centar, pored aerodrome Dulles, bio je upravo otvoren i poceo da nudi posetiocima pristup neverovatnoj kolekciji letelica, do tada nevidjenoj, zbog ogranicenog prostora u glavnoj zgradi muzeja kod National Mall-a. Ulaznica muzeja obezbedjivala je i prevoz autobusom od jednog do drugog centra.

Za svakog vazduhoplovnog entuzijastu, inzenjera, ili osobu sa interesom za istoriju i tehnologiju ovakva poseta se priblizava iskustvu koje pretpostavljam da poklonici religije imaju prilikom hodocasca.

Osim masina koje su namerno ostavljene u ne-restaurisanom stanju (poput P-38 na primer) , sve ostale izgledaju kao da samo treba  da zapuste motor i polete - a neke bi sigurno to i mogle.

Evo kolekcije slika koje sam tom prilikom napravio. Pocecemo od glavne zgrade muzeja, a onda prelazimo u tada novootvoreni hangar Udvar-Hazy. Uzivajte...






















Pozdrav od Šekija
--------------------

®Evolutionary

Stizemo u hangarski deo izlozbe, gde se posle impozantnog ulaznog dela otvara pogled na leteleice koje smo svi gledali u knjigama i po dokumentarcima, sastavljali od plastike i crtali po sveskama.

Neki ce mozda prepoznati i lica, 11 godina podmladjena magijom stare fotografije...






















Pozdrav od Šekija
--------------------

®Evolutionary

Jos nekoliko slika Ar-234, jedinog u svetu koliko mi je poznato, pa onda nastavljamo dalje...



















Pozdrav od Šekija
--------------------

®Evolutionary

B-29; poznat po svojoj "mirovnoj" misiji nad Japanom... I onda jos neke lepe i retke masine
























Pozdrav od Šekija
--------------------

®Evolutionary

Pozdrav od Šekija
--------------------

®Evolutionary

U vreme moje posete, u posebnom svemirkom hangaru stajalo je "atmosfersko vozilo" Enterprise - prvi Shuttle sagradjen za testiranje u atmosferi. U medjuvremenu Smithsonian ga je na izlozbi zamenio operativnim Shuttlom Discovery, kojie je isao na misije u svemir....











Evo i vijetnamskih neprijatelja, kako poziraju zajedno, kao na premijeri nekog holivudskog filma...



Da zavrsim sa jos nekoliko legendarnih aviona.



















... i jos mnogo, mnogo toga da se vidi i dozivi...

Toliko od mene.
Pozdrav od Šekija
--------------------

Dejan68

Bravo kolega :bravo na predivnim slikama, čime si bar malo pokazao po svemu čuveni muzej :super

Iako sam ateista ipak mogu da razumem osecanja vernika u Meki ili Vatikanu, kada prvi put ugledaju Cabu ili Sv. Petra.
Bio sam u BG i u mnogim muzejima po Nemackoj ali u poredzenju sa prikazanim to je bilo kao Lurd prema Vatikanu.

boom.boom

"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"

YU-DFY

LEPO. Hvala za ovu foto reportazu. 

barbarossa


djos & filip

Hvala puno na slikama!

pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

relja

Svaka čast i hvala na reportaži!
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

jasmind

To treba dozivjeti, bio sam u istom također davne 2005 godine. Meni je kod tih muzeja u DCu fascinantna cinjenica da se nigdje ne placa ulaz i da drzava sve finansira. U nasim balkanskim zemljama muzeji vjecito u problemima...