Focke Wulf Ta-183 "Hückebein" (PM model-1/72)

Previous topic - Next topic

Skyrider

Evo mene posle dužeg vremena  :)
Bio sam prilično zauzet proteklih meseci, ali mi se i nije preterano radilo, pa je to uticalo na moju produktivnost.
Dakle, u proteklih 6 meseci radio sam na Fw-183, još jednom Luftwaffe 46' projektu. ;D Počeo sam sa radom na njemu pred završetak projekta Flitzer. Međutim, stvari su se iskomplikovale, vremena za maketarenje a i volje je nestalo pa se ovaj projekat baaaaš odužio. Sredinom Januara trebalo je samo još lakirati maketu ali tu se stalo sa radom. Maketa je lakirana u Aprilu i bilo je potrebno još samo sklepati prednji točak s kojim je bilo problema. Posao od 10 minuta- dva ipo meseca  8) Al' bolje ikad nego nikad. I evo ga, konačno je završen  ;)
Maketa, sama po sebi, je prilično siromašna. Sastoji se od svega 15-tak delova. Cela maketa je morala da se išmirgla, jer je plastika bilo skroz neravna, usled lošeg livenja. Svaki deo je morao da se gituje, a čak ni polutke trupa nisu bile simetrične, što je verovatno i bio najveći problem. Dalje je trebalo probušiti trup ispred usistnika za vazduh (što sam odradio prilično aljkavo, al propravke nije bilo), sve panele ponovo prerezati, staviti prajmer, ponovo gitovati, pa urezivati pa prajmovati :D ...Da bilo je dosta posla oko ''limarije'' ali je nisam ljubitelj maketa koje se same sklapaju, pa se ni ne žalim. Najveći problem bio je kokpit koji nije bio spakovan u odvojenu kesicu i u transprotu je totalno izgreban... Razmišljao sam o vakumiranju, al' sam odustao od toga na kraju.. Bilo je i samogradnje, jer kokpita nije bilo, pa sam ja ubacio komandnu tablu, ožičio kućište stajnog trapa i od medicinske igle napravio hidraulične zatvarače poklopaca stajnog trapa. Stajni trap je jako loše izliven, zbog čega maketa i jeste ovako raskrečena, ali šta je, tu je. Na kraju je sve to lepo ispalo :)
Šema farbanja je naravno what-if kao i cela maketa uostalom. Oduvek sam želeo da probam neku atraktivnu luftwaffe šemu sa dosta žute, kao na mašinama sa istočnog fronta. I rekoh, što da ne. Malo mašte iz filmova sa svastikama u belim krugovima i identičnom splinter šemom kao kod Flitzera. Farbano je air-brushom, Humbrolovim uljanim bojama (osim akrilne bele). Praktično sam farbao 2 puta jer sam bio brzoplet pa sam upadao u sve veće probleme sa farbanjem, ali na kraju sam sve sredio kako-tako. Podloga za dekale pronto, dekali su skupljeni iz viškova jer su PM dekali jako loši, a i jako ih je malo. Na nekim dekalima se pojavio silvering, a na nekim ne, pa ne znam šta je u pitanju, ali nije strašno. Odrađen je moj standardan wash tempera-voda i Humbrolov mat lak. U svakom slučaju, maketa je bila zahtevna i zabavna za rad, ali trebalo je to mnogo ranije završiti. Na kraju, i nije ispalo loše, zar ne ?!  ;D
Sledeći projekat bi trebalo da bude Bf. 109E u kampanji '' 75. godišnjica bitke za Britaniju''. Do tada pozdrav, Sky 8)




djos & filip

Simpatican je do bola  :)

Odlicno je ispao jer ipak PM nije bas reprezentativan primerak, ali se tvoj trud definitivno isplatio.

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Mislim, da je ovaj jajoplan bio uzor onom sovjetskom Lavočkinu15, koji je konkurirao MiGu 15.

Jovac

Trud se isplatio . Lep rad , sviđa mi se .

Mikoyan29

Super! Dobro je pa nisi radio rivete!  :hahaha  :super
MK "Oluj"

Skyrider

Hvala drugari, rivete neki drugi put (kad naučim da rivetiram) ;D

maestro


Janjic

凸(¬‿¬)凸

AcaDinic

What If priča. Ja sam ga radio pre par godina u nekoj drugoj šemi ali ova je mnogo bolje odrađen. Sviđa mi se.  :super