Dragon 1/144 German heavy tank Maus & Tiger I early

Previous topic - Next topic

Sandman

Quote from: @ki on 14-08-2007, 21:24:27
srki,super su ti nalegli dekali,pogotovo onaj krst na tigru,meni izgleda kao da je farban cetkicom 0:)

hvala :)
definitivno Microscale MicroSet i MicroSol su majka mara za sredjivanje dekala!

mada bi mozda alternativa za MicroSet (blazi od ova dva) moglo da bude obichno sirce  ::) jer MicroSet ima identichan miris! MicroSol ima drugachiji (blazi) miris meni nepoznat ali zato razmekshava dekale samo tako! ;)

u svakom sluchaju, procedura je sledeca:

- stavi se microset na mesto gde ce ici dekal
- dekal se postavi na maketu
- ponovo se nakapa malo microseta
- dekal ovde pochinje da se malo smezurava - BEZ PANIKE, treba tako!
- kad se dekal ispravi posle izvesnog vremena maramicom se dobro pritisdne preko dekala da bi se finalno zalepio za podlogu

ako je potrebno da se dekal zalepi za neku vecu neravninu, koristi se MicroSol - prvi deo procedure je isti ali se nakon postavljanjde kala na maketu na dekal nakapa microsol umesto microseta.... ovde se vodi rachuan da se dekal ne pomeri jer postaje jaaaaaaako mekan! nakon dobroog sushenja, dekal je ispratio konture neravnina i samo ga treba maramicom pazljivo pritisnuti da bi se finalno fiksirao za podlogu...

eto to je sva mudrost za dekale ;)

Eraser

Eeee to sam bas hteo da vas pitam,meni dekali ne prete konture i panele pa sam hteo da vidim kako vi to sredjujete.

A gde ima da se nabavi taj MicroSet???I jel posotji neka oprobana zamena za njega????

Hammond_Lord

Bravo, Srki, kod tebe se radi punom parom! Odustao bih jos kod razmere 1/72, ali ova 1/144 je ipak....sitna za moje oci... :o Nadam se da ces uskoro zavrsiti weathering, pa da vidimo konacne fotografije uradjenih tenkova!

Sandman

#18
Quote from: Eraser on 14-08-2007, 21:42:07
Eeee to sam bas hteo da vas pitam,meni dekali ne prete konture i panele pa sam hteo da vidim kako vi to sredjujete.

A gde ima da se nabavi taj MicroSet???I jel posotji neka oprobana zamena za njega????

bitno je pre svega da imash GLOSS podlogu kako bi dekali shto bolje legli i kako se ne bi javljao silvering od filma koji prati dekal....

MicroSet sam dobio od Lanmija proshle godine, a MicroSol sam kupio u Moshonu proletos....mada, bilo je neshto od Microscale proizvoda pre par meseci i u radnji M-Hobby! Jedino preostaje ili narudzbina preko neta ili ako se nekako obresh u inostranstvu ili ako neko od stranaca donese neshto od hemije na nasha takmichenja....

zamena za ovo moze biti vec oprobana Gushina tehnika vruce i vrele vode ;) isprobao sam je kad sam lepio dekale na Peterbiltu i ispalo je jako dobro... samo shto "malo" budu vruci prsti posle  :D ;D

evo topica gde smo pisali o ovoj tehnici

http://maketarskikutak.com/index.php?topic=557.0

Sandman

Quote from: Hammond_Lord on 14-08-2007, 21:43:23
Bravo, Srki, kod tebe se radi punom parom! Odustao bih jos kod razmere 1/72, ali ova 1/144 je ipak....sitna za moje oci... :o Nadam se da ces uskoro zavrsiti weathering, pa da vidimo konacne fotografije uradjenih tenkova!

pa i nije ovo bash toliko sitno - ovaj Maus je malo manji od Tigra u 72ci  :D ;D :D >:D

ako nishta drugo, ovde se nisam zezao sa doradama  ;) >:D :D

bice verovatno uskoro zavrshene ove dve makete....

jedino shto me sad zanima je zapravo kada odraditi chipping na pojedinim mestima - pre washa i matiranja ili nakon washa?? ne zaboravite da ispod kamuflaze postoji sloj onog crvenog prajmera koji nameravam da istaknem chippingom.... isprobao bih onu foru sa shmirglanjem laganim kao shto je @ki radio na onom malom zutom Sdkfz.222

Sandman

uradjen je i blagi chipping na oba tenkica...
chipping sam lagano radio vrhom italerijevog nozica koji ima jako oshtar i shpicast vrh, tako da se ispod kamuflaze providi meshavina crvenog prajmera i crne boje.... josh kad padne wash preko toga .... ;)

na kupolama sam preko zagrebanih povrshina laganmo preshao shmirglom kako bih napravio povrshinu gde je gazila posada preiliskom ulaska u kupolu....

Tigar...









Maus....
















Sandman

odradio sam i wash i prelakirao oba "priveska za kljucheve" matt lakom...

wash sam radio uljanom slikarskom bojom Windsor&Newton Burnt Umbra uz dodatak malo MM crne ....sve je jako razredjeno white spiritom.... zapravo, slikarska boja se najbolje razredjuje terpentinom, a ovako ostavlja sitne chestice na dnu posude, no pre svakog nanoshenja washa, chetkicom se isti razmuti....

Tigar















Maus















a danas sam ofarbao i gusenice u meshavinu iste slikrske boje ali sa mnogo vishe crne ....



sad slede drajbrash i prljanje pastelima...

tripko

odlicno je ispalo najvise mi smeta na cevi linija kalupa

Sandman

Quote from: tripko on 22-08-2007, 21:21:58
odlicno je ispalo najvise mi smeta na cevi linija kalupa

hvala :) ...

da, cev na tigru sam skroz zaboravio da oshmirglam josh pre farbanja  :-[ sad me mrzi da se zezam da to ispravljam...  :(

ostaje samo sad da ofarbam alatke po tigru, i detalje tipa auspuh, farovi,.... moram malo da pogledam josh neke referentne slikice za te detalje... i onda posle drajbrash i prljanje pastelima ....

najvishe mi se svidelo shto su dekali koji su bili maalkice deblji (za ovu razmeru!) nakon lakiranja futureom pre washa bili malo vishe iznivelisani sa povrshinom makete, a sada nakon matt laka se na mausu recimo uopshte ne vidi da je to dekal nego kao da je nafarbano! znachi dobar sloj laka preko dekala moze da sredi stvar kod debljih dekala..  ::)

Hartmann

Lepi ti ovi 'privesci'  :).
jedino mi je cudno (ne znam dal' to tako ide kod tenkista), sto wash nisi uradio posle SVIH farbanja? Ovako ce valjda trebati ponovo da radis wash na alatu, kablovima,...
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

Sandman

Quote from: hartmann on 22-08-2007, 22:33:13
Lepi ti ovi 'privesci'  :).
jedino mi je cudno (ne znam dal' to tako ide kod tenkista), sto wash nisi uradio posle SVIH farbanja? Ovako ce valjda trebati ponovo da radis wash na alatu, kablovima,...

hvala :) alat se samo malo drajbrashuje - moze i tako da se simulira rabljenost njihova - a meni je iskreno lakshe da tako odradim taj efekat nego washom  :-\ a pritom preko svega toga shto je ofarbano (i alatke i kablovi) dolazi prljanje pastelima ili pigmentima takod asam taj wash i nije toliko potreban... pogotovo u ovoj razmeri..... mada sam vecheras razmishljao upravo o ovome shto si ti pitao....  ::) mozda skedeci put probam tako, videcu vec :)

pozz

Boki

Uh, kad samo pomislim koliko je ovo malecno?
Nezgodna stvar kod ovako sitnih maketa je što se mnoge "nepravilnosti" ne vide golim okom, tek na fotografiji.
Bravo Srki. Makete su odlične.

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

milanco

svaka ti cast ajde da ih vidimo u zavrsene makete sto pre ;)
"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju