D Day Part 1- Airfix Hawker Typhoon MkIb, No. 245 Sqn RAF, 1/72

Previous topic - Next topic

Tomcat

Posle duzeg vremena, nastavljam da obelezavam razne ''godisnjice''. Ovaj put je u pitanju, naravno, godisnjica Dana D iliti Operacije Overlord, koju sam ''obelezio'' Airfix maketom Hawker Typhoon MkIb u 1/72, sa Xtradecal dekalima ''D-Day 70th Anniversary June 1944-2014 Pt 1 RAF Single engine aircraft''. U pitanju je avion koji je pripadao 245om ''Severnorodezijskom'' skvadronu RAF. Navedena jedinica je na početku rata letela na bombarderima Bristol Blenheim, potom na Fairey Battle od januara 1940., da bi u martu iste godine presli na Hawker Hurricane. Iako je 245 Sqn RAF ucestvovao u obezbedjivanju povlacenja iz Dankerka, jedinica je Bitku za Britaniju provela u Severnoj Irskoj, daleko od glavne ''akcije''. Od januara 1943. Godine je započelo prenaoruzavanje Haker Typhoon avionima da bi vec od juna 1943. Godine zapoceli prve akcije u kojima su napadane nemacke komunikacije u Francuskoj. Od samog ranog jutra 6.juna 1944. Godine 245 skvadron je zajedno sa ostalim jeidnicama naoruzanim ovim tipom aviona bio angazovan u napadima na nemacke ciljeve a istog dana oko 7.50 ujutro je izgubila I prvi avion koji je nosio evidencijski broj MN 459. Avion MN 625, koji sam radio, je 8. Juna dodeljen ovoj jedinici kao zamena za prethodni MR-B ev. Broja MN 377 koji je 7. Juna oboren juzno od Kaena. Inace, zanimljivo je da je bas avion MN 625 bio prvi saveznicki avion koji je sleteo na ''privremeni'' aerodrom na francuskom tlu.
Sto se tice same makete, za razliku od moje prethodne Airfix makete, Sea Harries FRS1 koja me nije odusevila, za ovu maketu mogu reci samo lepe reci, puna detalja, lepo se uklapa I osim malo gitovanja na spoju desnog krila satrupom nikakvih drugih problema nije bilo. Farbana je Mr Hobby akrilima odgore a odole Humbrol akrilnom bojom. Moram da napomenem, da sam se, opet za razliku od Sea Harrier, ovaj put suocio sa svim problemima o kojima se ovde pisalo vezano za humbrol akrile, konkretno za boju Hu 106 koja je uzasna I ne bih je nikom preporucio. Kao sto rekoh, dekali su Xtradecal I to je to.













Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

milan78

Instagram-Peacockscaleworx






Tomcat

Hvala svima  ;) P.S. Zaboravih da spomenem da je 245 Sqn RAF bio "specijalizovan" za raketiranje, kao i da sam koristio delimicno Eduard Zoom set  :)
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...