MiG-29C Zvezda 1:72 Damgarten

Previous topic - Next topic

nebojsas

Pozdrav svima,

Iako sam već 2-3 godine član, do sada nisam objavljivao fotografije aviona uglavnom zbog nedostatka vremena. Medjutim posle izrade ove makete rešio sam da objavim slike iz sledećeg razloga. Migovi-29C koji su bili stacioirani u Damgartenu pred raspad SSSR-a su bili ofarbani u atipičnu šemu, meni jako interesantnu. Na žalost, na internetu ima par slika, ali nedovoljno da bi se mogla utvrditi prava šema i još bitnije boje. Elem, imajući u vidu da sam u istraživanju i analiziranju boja pregeldao sve što sam našao na netu i proveo sigurno isto vremena kao i na izradi makete, želeo sam da drugima olakšam posao (ako im se svidi moj izbor boja).

Znači, ukoliko nekoga zanima da radi ovakvu šemu, boje su Hambrol 102 (svetlija zelena) i Revel maslinasto zelena iz kompleta 32340. Dekali su Begemot. Voš je valjeho tamno sivi a lak je valjeho polusjajan.

Slike su napravljene pri različitom svetlu tako da možete da vidite i kako variraju nijanse bolje i zašto sam se toliko napatio  :) Stavio sam i slike pravog avion pa procenite sami koliko sam pogodio boje.

Kritike, komentari, pitanja, su dobrodošli  :)

Slike pravog aviona





Maketa




















nebojsas

Nešto mi nije poruka ispala kako treba  >:( Čitao sam sva uputstva za postavljanje slika ali nikako ovo sa tambneilovima ne ide  :( Nadam se da vam ne smeta ovako.

milan78

Kad stanes na sliku u photobucketu opciju Img copy pa paste u text.
Instagram-Peacockscaleworx

nebojsas

Hvala Milane!!!  :super Sad si me motivisao da okačim još slika  :)

zobo

Migonja je ispao lepo.Ali mogao si jos malo sive da dodas u zelenu.Sve u svemu dobra maketa. :super :super

nebojsas

Hvala Zorane.

Da, nije da nisam probao ali nešto nisam bio zadovoljan tim miksom. Probao sam da mešam sa Hambrol 127 ali mi nešto nije bila kombinacija. Ostalo je još da obojim dielektrike sa strane, i to mi se čini sa slika da ni mogla biti HU 128. Unutrašnjost poklopaca točkova je isto teško proceniti sa ovih slika ali mi ne deluje da bi trebalo da budu svetlo sivi. Možda ih prefarbam ovom revel maslinasto zelenom.

 

M@rio

Lep migonja, svaka čast!

Meni boje deluju OK! Možda nos malo tamniji, ja sam koristio Hu 140+malo Hu 33 (10:1) i isti mix sam koristio i za dielektrike. Bilo bi lepo da mu i prednje točkove ofarbaš kao što su na slikama sa ovim belim obodima, ali i ovako jako lepo izgleda! :pilot

Pozdrav,

Mario

M@rio

nebojsas

Hvala Mario,

Pa da, za nos je moguće to što kažeš, ali dielektrici su na slikama svetlije sivi. Nećeš verovati ali sam baš danas kada sam kačio slike razmišljao da stavim i taj beli krug na točkovima iglom ili čačkalicom  ;) Inače sam pomno pratio tvoj mig-29 i čini mi se da su ti slike sa početka bolje bile neko na kraju. Mislim da bi trebalo da ga uslikaš pri dnevnom svetlu.

Sneni

Jako lijep rad, sviđa mi se. Volim ovu šemu, podsjeća me na moju prvu maketu koja je bila baš MiG-29C u ovo šemi :)
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

Pedja

Moram priznati da mi je ovo pravo  osveženje i da  se od Mig varuijanti,pogotovu 21 i 29 već oseća zasićenje. Ovo je pravo osveženje,izgleda kao MiG -3 u nekoj od svojih kamuflaža. Mnogo mi se dopada.

zivorad

#10
Svaka čast za izbor kamuflaže , obožavam egzotiku a čini mi se i da si prilično dobro pogodio boje  :god :god :god
Što se tiče same makete imam par primedbi  ...
Pošto si već radio maketu konkretnog aviona mogao si da malo više obratiš pažnju na detalje.
Prvo što mi je "upalo u oči" je poklopac kabine - čini mi se da nije lepo legao, da na pojedinim mestima postoji šupljina izmedju njega i trupa, nedostaje ona (žućkastobraonkasta) traka oko rama i nekako mi je providan (kao da nisi farbao unutrašnju stranu) ili možda grešim ?
Druga primedba se odnosi na naoružanje - na slikama pravog aviona lepo se vide nosači , unutrašnji za r-27 i spoljašnji za r-73 ( r-60 ) konfiguraciju koju si ti uradio našao sam samo na slikama Ukra(j)inskih migonja ne i ovih iz Ribnitz-Damgartena.
Na kraju imam primedbu i na nosnu nogu stajnog trapa -na slikama se vidi da dotični avion ima blatobran(na nosnoj nozi) kod tebe na maketi ga nema, kao ni belog okvira gume.
Sve su ovo sitnice ali nekako mi narušavaju opšti utisak.
U svakom slučaju dobro uradjena maketa  :bravo :bravo :bravo

Sneni

Meni se baš sviđa izbor naoružanja na maketi :) Postoje profili koji prikazuju baš tu kombinaciju, ne znam ima li fotografija, ali negdje sam čitao da je ta jedinica u Damgarten bila jedina koja je koristila 29-ke kao lovce-bombardere (zbog toga su imali ove kamuflaže), pa ako je to istina, ovo naoružanje mu sasvim odgovara.
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

nebojsas

#12
Hvala Pedja, tom logikom sam se i ja vodio. Nekako sam imao želju da uradim dobru 29-ku sada kada su Zvezda i Trampeter izbacili dobre makete posle nekih 20 i više godina, a onda sam ukapirao da je mnogo ljudi došlo na istu ideju. Lepo si zapazio i da podseća na MiG-3 po kamuflaži, i njega sam analizirao za izbor boja. Zapravo sam ubedjen da je to trebalo da budu RLM80 i 81 (jer su bili stacionirani u Nemačkoj) ali sam onda naišao na sjajan članak gde se vidi jako velika reazlika u nijansama ove dve boje čak i kod Nemaca tokom drugog svetskog rata (zavisno od proizvodjača). Isti razlog je i oko naoružanja što je Živorad lepo primetio.

Živorade, svaka čast na zapažanjima. Drago mi je da si primetio te detalje i sve si u pravu. Nemam opravdanje, samo obrazloženje :)

Poklopac kabine nije legao jer nisam bio siguran (i još uvek nisam) da li ću ga ostaviti otvoren ili zatvoren. Imam želju da bude deo diorame, sa merdevinama i otvorenom kabinom, ali želje su jedno a vreme i obaveze drugo :) Takodje ga nisam farbao iznutra, već spolja svetlo sivom a onda i ovom zelenom koj je užasna. Nekako je retka, mislim guste konzistencije ali kao da u samoj smesi nema dovoljno boje, ne znam kako da objasnim. Morao sam u više puta da prskam da ne bi bilo "providno" ali se na suncu očigledno vidi. Kad sam farbao mislio sam da će biti zatvoren poklopac pa da ne farbam iznutra, ali sad kad si primetio moram da ispravim grešku :)

Blatobran je slučajno otpao kad ga je moja ćerka pogodila balonom, a sačekao sam sa vraćanjem jer razmišljam da mu uradim i ove bele krugove na prednjim točkovima pa onda vratim.

Što se naoružanja tiče, ideja mi nije bila da radim konkretno taj sa slike, već generalno taj avion. E sad, sjajno si primetio to za Ukrajince, i ja sam istraživanjem došao do istog zaključka. Ipak to znači da ih je verzija 9.13 koristila. Po onome što sam našao na netu dve eskadrile ofarbane u ove šeme su imale prvenstvenu namenu za napad na zemaljske ciljeve. Imajući u vidu to imao sam sužen izbor: bombe FAB-500 ili ove lansere nevodjenih raketa. Mada, vodio sam računa da ih ne uparim sa Arčerom već sa Afidom koji je više stavljan za samoodbranu ;) Smor mi je bilo da stavljam već 100 puta vidjenu kombinaciju V-V raketa, tako da odatle ovaj izbor. Neka bude umetnička sloboda zasnovana na pravoj nameni ove eskadrile  ;)

Drago mi je zbog zamerki, jer mislim da samo tako i korz diskusiju možemo jedni druge da unapredimo a i razmenimo mišljenja oko ideja koje su nas vodile. Činjenica je da imam malo slobodnog vremena pa me nekad mrzi da urdim nešto sitno na maketi, ali te onda ovakve tritike trgnu kažeš sebi:"Pa jeste, u pravu je čovek. Kud si toliko vremena utrošio na sve to, uradi još tih par sitnica da bude kompletno".

Hvala i pozdrav.


nebojsas

Hvala na dopuni Sneni, videh tvoj odgovor pošto sam postavio post. Potvrdio si ono što sam i ja našao na netu.

dragan_mig31

Quote from: Sneni on 03-10-2016, 22:26:06
Meni se baš sviđa izbor naoružanja na maketi :) Postoje profili koji prikazuju baš tu kombinaciju, ne znam ima li fotografija, ali negdje sam čitao da je ta jedinica u Damgarten bila jedina koja je koristila 29-ke kao lovce-bombardere (zbog toga su imali ove kamuflaže), pa ako je to istina, ovo naoružanje mu sasvim odgovara.

To jeste tacno.U ovoj shemi postojali su jedan 9.13 broj 44 i jedan 9.12 broj 21.Neka nekonvencionalna shema koja je ofarbana na licu mesta.

Evo vam jedan link gde se vide masine iz svih jedinica u toj bazi

http://www.16va.be/galeries_vvs/mig-29/imgcol/index.html