Il2-3m Sturmovik TOKO 1/72

Previous topic - Next topic

Dada

Ma, ne treba mi vise nic sa tokove table... Iskoristio sam sa eduardove sve sto mi je trebalo+ revellovi brojevi... lepo sam ih premerio i odgovara velicina...
Samo jos da naletim na dekal za kapotaz...
Ako nista ne nadjem, nema veze, jer ima mnogo slika sturmovika na kojima nema tih "belih elipsi"
Pozz i hvala na savetima

Dada

Quote from: Brodski mali on 18-08-2007, 15:21:45
Da si umesto onolikih svastika kupio i poneku zvezdicu sad bi imao dekale  >:D  :P  ;)  :D  :-*

Kad jos stizes i makete da radis? Svaka cast. Samo napred!

Za makete se uvek nadje malo vremena... makar i pet minuta na dan... ako nista bar sednem za sto i gledam... cesto se na tome i zavrsi...
Pozz

Kerber

Bilaje kod Milana "Decal coat" tekucina...njome na cetkici premazes decal i za 15 min je sve oK...possle toga ide normalno u vodu i lepi se bez prskanja..
Ili, br. 2 - gloss lak u dva sloja...meni je pomogao kad sam stampao na decal papir laserom, crne code...
Probaj...

Dada

#18
Nastavak radova... Polako se priblizavamo kraju...









Prljavko je skoro gotov... Namerno sam ga malko vise isprljao jer ipak je uchestvovao u borbama skroz do Berlina, a kada su rujke krenule u "lov na nemce" nije bilo stajanja...
Ostalo je jos da matiram maketu i jos neke sitnice poput nishana, prljanja guma, tragova raketa na krilima zbog lansiranja...
Hvala na paznji  8) 8) 8)
pozz

dragan_mig31

ovo izgleda super,nisam neki fan na klipne avijacije ali staro izgleda dobro :)

Kerber

posto su im krila bila drvena, imaju i dosta stroke a i sitnih ostecenja, pa udubljenja, zbog "efikasne" izrade...
ima i uljanih fleka, jer su ih trljali svim i svacim, i zafarbavali takodje i pravim farbama, a cesto i onom prvom koja se nadje tu , pri ruci...nije dakle strasno, ako se zamaze....pogotovu odozdo. Takodje, ako znamo da su ih koristili sa zemljanih pisti, aerodromi u uzas-stanju....eto nama radosti u prljanju maketa....

Dada

Quote from: Kerber on 30-08-2007, 15:07:04
posto su im krila bila drvena, imaju i dosta stroke a i sitnih ostecenja, pa udubljenja, zbog "efikasne" izrade...
ima i uljanih fleka, jer su ih trljali svim i svacim, i zafarbavali takodje i pravim farbama, a cesto i onom prvom koja se nadje tu , pri ruci...nije dakle strasno, ako se zamaze....pogotovu odozdo. Takodje, ako znamo da su ih koristili sa zemljanih pisti, aerodromi u uzas-stanju....eto nama radosti u prljanju maketa....

Zar krila nisu bila sa gornje strane oklopljena plocama ??? Chitao sam da su se zrna poslata sa messera samo odbijala od gornjih povrsina krila, dok im je stomak bio jako ranjiv, a pogotovo hladnjak koji se na njemu nalazi jer je bio od obicnog lima, tj bez pancira ?! ?! ?!

Ćomi

Da,da i ja radim na ovom cudu...U 48ci...

Jako ruzno lep avion...

A reci mi,ova belorepa sema farbanja ne treba da ima odozgo i trecu boju ?
No signature.

Vizant

Ja imam onog zimskog eastern expres sto pise na boku "Smrt fasistickim okupatorima" bas je interesantan , al necu jos da pocinjem dok ne zavrsim ove sto sam sad zapoceo..
lepo je ispao nego slikice su mutne jer su mobilnim slikane?

Kerber

Quote from: Dr Raptor on 30-08-2007, 15:36:50
Quote from: Kerber on 30-08-2007, 15:07:04
posto su im krila bila drvena, imaju i dosta stroke a i sitnih ostecenja, pa udubljenja, zbog "efikasne" izrade...
ima i uljanih fleka, jer su ih trljali svim i svacim, i zafarbavali takodje i pravim farbama, a cesto i onom prvom koja se nadje tu , pri ruci...nije dakle strasno, ako se zamaze....pogotovu odozdo. Takodje, ako znamo da su ih koristili sa zemljanih pisti, aerodromi u uzas-stanju....eto nama radosti u prljanju maketa....

Zar krila nisu bila sa gornje strane oklopljena plocama ??? Chitao sam da su se zrna poslata sa messera samo odbijala od gornjih povrsina krila, dok im je stomak bio jako ranjiv, a pogotovo hladnjak koji se na njemu nalazi jer je bio od obicnog lima, tj bez pancira ?! ?! ?!

Krila su bila metalna samo oko centroplana. Odozgo su bili neki limovi, ali ne i pravi oklop. Zrna iz mitraljeza ranih messera, do G-5 varijante su ionako 7,9mm, pa je sigurno da nisu imala efikasan ucinak. Takodje je i delta-drevesina, sloj sperploca lepljen nekim epoksidnim molama, ( jako tezak),  jako izdrzljiv na pogotke, odavao utisak oklopa. To je inace drvena pokrivka trupa i spoljnih delova krila.
Oklop je na ovom cudu ustvari bio nos aviona, zidovi kabine oko pilota i malo iza - oko rezervoara za gorivo. Cak su strelci, kasnije noseni, bili bez oklopa, pa to piloti nisu voleli, i odbijali su kad god mogu, da "voze" dvosed, jer su gubici medju strelcima bili veliki.  Tek je u kasnijim verzijama dvoseda (Strelkoi ili Il-2/M3 verzija) dodato malo limenih ploca oko strelca.
Mi smo, posle rata, da bi produzili vek nasih ilova, poceli da pravimo metalna krila i cele trupove, pa mislim, da je i onaj Iljusa u Muzeju, bas od te vrste. Cak smo to i prodavali zemljama, koje su ih isto koristile...

Hartmann

Lepo, lepo... 8)
Cek' ja da si zavrsim messera, pa da napravimo dvoboj  ;).
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

BigBadWolf


Dada

#27
Da deda mi je pricao da je ispod oklopa rezervoar oblozen nekom vrstom gume koja kada bi zrno proslo ona bi zatvorila rupu...
Bane hvala na tutorialu 8)

@ Vizant, nazalost slicke su hvatane mobilnim pa su lose, kada pozajmim digitalac cu da slikam ponovo pa da okacim

@ Hartmann: Goxy pa necemo da gadjamo glinene golubove... Chek da zavrsim spita, pa da se onda utrkujemo :)
Jos jednom se izvinjavam zbog loseg kvaliteta slika
Pozz i hvala svima

Dada

Quote from: Comi on 30-08-2007, 16:05:27
Da,da i ja radim na ovom cudu...U 48ci...

Jako ruzno lep avion...

A reci mi,ova belorepa sema farbanja ne treba da ima odozgo i trecu boju ?
Koliko sam ja nasao na slikama ima samo ove dve boje... ali nije iskljuceno jer svi sturmovici nakon 42-43 farbani u trobojne sheme...
je radis onaj novi italeri (acurate miniatures)
pozz

Boki

Kakve li slučajnosti, i ja radim na jednom Šturmoviku :D (Zvezda, onaj sa Jemeljanenkovim oznakama - jedva ga napisah,bre ;D ).

Odlično izgleda, mada su slike mutne. Bilo bi super da možeš da ga slikaš digitalcem ;)

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.