Burgije

Previous topic - Next topic

smorko

Drage kolege maketari,

Tesko je priznati da si ispao glup, ali mozda cete vi zbog ovoga ispasti pametniji... Kupio sam svojevremeno set HSS burgija za masinsku obradu (one sa raznobojnim prstenovima od 0,3mm do 1,3 mm) u lokalnoj prodavnici elektronike (necu ime da im pomenem) za jedno 1000 dindzi.  Polomim par njih (moja krivica potpuno) i reko ajd da vidim na netu koliko bi bilo da kupim samo te dve koje sam slomio... Elem isti taj set, na Aliexpressu sa sve postarinom kosta 2,90$...  Firma se zove Drillpro, prave setove od 0,1mm pa navise i jako su kvalitetne za te pare, plus je osovina debela (kao za dremel) pa se moze koristiti i u ruci ako busite plastiku (ne treba vam drzac).

Budite pametniji od mene (nije tesko)  :doh
There are only 10 types of people in the world, those who understand binary and those who don't.

guster

Imao sam iskustva sa tim burgijicama, dosta su lomljive, ako malo omasis ugao, one najtanje pucaju.
Sto se tice ostalog, savrsene, ali ocito nisu predvidjene za rucno burgijanje  ;D.

Dragan

#2
U teoriji maketari kazu da burgije tanje od 0,3 mm ne mogu da se koriste "iz ruke", vec samo pomocu mini stubne busilice. Ja sam busio iz ruke i sa 0,2 mm (to je najtanja koju imam) i jos je nisam polomio. Upravo ono sto guster kaze - ne smes da omasis ugao, ali ne smes ni da pritiskas. Takodje ne smes da drzis i predmet i busilicu u rukama - predmet koji busis mora da stoji nepomicno na stolu.
Da ne zaboravim: za tako tanke burgije ne koristim maketarsku elektricnu busilicu vec onu nalik na obicnu patent-olovku koju drzim i vrtim prstima.
Burgije sam kupovao na pancevackom buvljaku (jednu tezgu drzi neki Rus koji ima odlican rezni alat), a ove najtanje kupovao sam u prodavnici medicinske opreme, prvenstveno one koja ima zubarski alat.

Dragan

Quote from: Dragan on 05-07-2017, 12:07:32
U teoriji maketari kazu da burgije tanje od 0,3 mm ne mogu da se koriste "iz ruke", vec samo pomocu mini stubne busilice. Ja sam busio iz ruke i sa 0,2 mm (to je najtanja koju imam) i jos je nisam polomio. Upravo ono sto guster kaze - ne smes da omasis ugao, ali ne smes ni da pritiskas. Takodje ne smes da drzis i predmet i busilicu u rukama - predmet koji busis mora da stoji nepomicno na stolu.
Da ne zaboravim: za tako tanke burgije ne koristim maketarsku elektricnu busilicu vec onu nalik na obicnu patent-olovku koju drzim i vrtim prstima.
Burgije sam kupovao na pancevackom buvljaku (jednu tezgu drzi neki Rus koji ima odlican rezni alat), a ove najtanje kupovao sam u prodavnici medicinske opreme, prvenstveno u onoj koja ima zubarski alat.

zamorano

Ja sam kupovao ove, 0,3 i 0,4mm:

https://www.aliexpress.com/item/10pcs-0-3mm-PCB-Print-Circuit-Board-Drill-Bits-Carbide-Micro-Drill-Bits-CNC-PCB-Dremel/1735864984.html

https://www.aliexpress.com/item/10pcs-0-4mm-PCB-Print-Circuit-Board-Drill-Bits-Carbide-Micro-Drill-Bits-CNC-PCB-Dremel/1735883890.html

Nisam ih nešto previše drndao - pravio rupe za PE delove (a, sa druge strane, naučio sam da pazim) ali bušio iz ruke i zasada nisam imao lomova. Svaka od kutija je bila EUR 4,20, možda su ovo neke bolje burgije zato što su skuplje ali ne verujem (uporedi, jesu i tvoje tungsten carbide? Verovatno da, mada u Kini nije ni svaki tungsten isti :))... Ali nisu baš toliko osetljive, u svakom slučaju mi se čine mnogo izdržljivije od onih što je prodavao čiča ispred NBG buvljaka.

Pozdrav!

SASA

Subotom na buvljaku u Bubanj Potoku ima tih burgijica.Kupovao sam ih ranije,cena 20-30din/komad.Lepo su sluzile.