ICM 1/48 Supermarine Spitfire Mk. VIII (UP-F)

Previous topic - Next topic

Sandman

Pošto smo skoro pokrenuli SIG Spitfire, bio bi red da se u ovom podforumu započne malo i sa samim maketama  :)

Pre par meseci u okviru našeg kluba pokrenuli smo interni "group-build" radi razbijanja zimsko-prolećne maketarske letargije - radi se desetak ICM Spitfajera u razmeri 1/48 koje smo međusobno raspodelili, i radili skoro isključivo na našoj radionici. Većinu početnih radova smo radili združenim snagama - svako je radio po neki podsklop na svakoj maketi tako da smo dosta brzo odradili taj deo sa kokpitima i sklapanjem trupa... kasnije smo nastavili kako se kome radi.

Moj primerak predstavlja australijski Mk. VIII (UP-F) iz 79. skvadrona RAAF na kome je leteo poručnik Norman Smithells.



Kamuflaža na ovom avionu je standardna RAF za lovce (Dark Green/Ocean Grey/Medium Sea Grey), s tim što su RAF rondele (i pojedina polja na trupu) prefarbane nekom od boja koje su koristili za RAAF kamuflaže. Obzirom da su fotke ovog aviona malobrojne, ta naknadna boja je nagađalica, te sam rešio da za nju koristim RAAF Foliage Green.

Na par slika koje sam uspeo da pronađem vidi se da je avion bio jako ofucan, tako da će biti materijala za žestoki weathering.

Bele repne površine na slikama deluju kao da su namalane bojom koja se lako skida, tako da ću za ovo koristiti hairspray tehniku.

Maketa se inače sklapa veoma specifično, ne po sastavnici jer ćete tako doći u situaciju da se neki delovi veoma loše uklapaju.
Motor se izostavlja za varijantu ako avion ne prikazujemo otvorenog kapotaža, jer sa svim tim delovima nosni deo jednostavno ne može da se "upakuje"!

Moj primerak je zahtevao nešto dodatnog stirena u spoju trupa sa krilima oko izlazne ivice, kao i na zadnjem spoju polutki trupa i na gornjem poklopcu kapotaža motora.

Na žalost nisam fotkao te početne radove, prosto sam uživao u radu pa se nisam ni zamarao fotkanjem, tako da prve fotke kreću nakon prajmerovanja Mr. Surfacerom.





Zatim sam odradio preshading crnim Surfacerom, kao i farbanje napadnih ivica krila u žutu boju.





Nakon maskiranja žutih napadnih ivica ofarbao sam donje površine trupa i krila, Gunze H335



Spiner je po nekima bio svetlo plav, a po nekima svetlo zelen, ja sam se odlučio za ovu drugu varijantu jer mi se svidela nijansa koju navode - koristio sam Gunze H26.



Stajni trap i felne točkova sam ofarbao u aluminijum, poklopci točkova su u boji donjih površina trupa i krila.





A danas sam naprskao i sivu boju na gornjim površinama - Gunze H75









Sledeće na redu je seckanje maski za gornje površine...

medico

Odlično.  Lepo i pedantno. Jedva čekam nastavak sa DG

Lanmi

Dobro izgleda, vidim ipak si se odlučio za parcijalno prskanje gornje kamuflaže. Zbog problema sa prethodnom maketom ja se nekako kod Britanaca uvek odlučim da ofarbam celu gornju površinu uniformno pa da onda maskiram za dark green.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Sandman

Pa jeste da sam imao identičan problem sa Štukom (gde sam na par polja baš omašio ovu prvu boju), ali ovde sam nakon prskanja detaljno pregledavao slike i upoređivao sa naprskanim poljima. Trudio sam se da proširim ova siva polja koliko je više moguće, kako bi ih kasnije Dark Green pokrila. Žao mi je bilo da sivom skroz pokrijem preshading, jer za razliku od tebe prskam ipak malko deblje slojeve boje. Videćemo, valjda sam ovaj put odradio kako treba...  :-\

Sandman

Lanmijevi današnji postovi sa Spitovima me podsetiše da ne budem lenj da okačim i slike ovog mog Mk. VIII - topik već uhvatio višegodišnju paučinu  ;D

Nakon sivih polja kamuflaže, odradio sam maskiranje i prskanje zelenih polja...







...a zatim sam naneo prefarbana mesta britanskih oznaka australijskom Foliage Green (ovde sam konačno skinuo i maske sa žutih napadnih ivica)











Onda na red došlo bavljenje Hairspray tehnikom za bele površine repa i napadnih ivica krila.
Prvo sam naneo lak za kosu, pa par dana kasnije i belu boju, koju sam raznim četkicama potapanim u vruću vodu skidao belu tamo gde se ljuštila.
Ovde sam imao poprilično muke sa skidanjem bele.
Koristio sam Vallejo belu, koja bi nekom logikom trebala da se lako skida toplom vodom, pogotovo što je podloga lak za kosu koji reaguje sa vodom i "ljuspa" se skidajući i boju iznad sebe.
Međutim, bela se sušila skoro trenutno, te sam bukvalno išao panel po panel - naprskam jedan panel belom i odmah je četkicom skidam tamo gde se ljuštila.

Možda je trebalo da prvo prelakiram gloss lakom maketu, pa tek onda da nanesem lak za kosu, ili da probam neku drugu belu.. ne znam, u svakom slučaju, nije preterano loše ispalo, ali na nekim mestima ljuštenje deluje veštački, jer sam bukvalno šmirglom pravio te ogrebotine...









Taman kad sam se spremao da krenem sa lakiranjem pred dekale, slučajno primetim da sam za ceo jedan panel promašio poziciju rondela i nafarbao ih previše blizu vrhovima krila.  :headbang
Prvo sam mislio da batalim i da ostavim tako, međutim, nije to to, bode oči... i za 2 popodneva laganim maskiranjem premestim rondele na pravilne pozicije...
(što je najgore, gledam sliku gde ide rondela, lepim masku ubeđen da je to to, i tek na kraju skapiram da sam promašio dobrano)





Nakon ovih popravki usledio je gloss lak (Tamiya X22), a ubrzo i dekali, pa ponovo gloss lak preko njih...













I ovo je trenutno stanje makete.. ostali sitni delovi su ofarbani i spremljeni za finalno sklapanje, a maketa je u redu čekanja na wash..nadam se vrlo uskoro :)

Lanmi

Ovo si baš priveo kraju, to je sve gotovo za jedno popodne. Lepo izgleda, koliko ćeš da ga prljaš, predpostavljam da su ih akali skroz.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Sandman

Sudeći po onoj fotografiji, bili su dosta izanđali. Razmišljam još na koji način da simuliram sve te musave ogrebotine i prljanja. Za početak ću da odradim wash pa da vidim onda šta bi bilo najefektnije.

Sandman

Prođe godinu dana od zadnjeg posta, i tek sad nakupih inspiracije da privedem kraju i ovog Spita.

Sve već standardno od hemije za finiš (uljane slikarske boje, MIG pigmenti,...)
Navigaciono svetlo na trbuhu napravljeno od Kristal Kleara - ofarbano sa Tamiya Clear Orange...












































Lykos

Odličan 5, sedi i za kraj školske godine imaš zaključen 5!

milan78

Jako mi je drago kad neko uradi Icm ovako.Nema razlike od mnogo skuplje makete.Ruku na srce nisu to lose makete,samo maketari beze od "krte plastike,losih dekala,flesa...".Super spit. :cheers
Instagram-Peacockscaleworx

Sandman

Ovde je bilo više problematike kako pravilno sklopiti sam trup i nos - obzirom da maketa je predviđena da se radi sa otvorenim motorskim delom.
Ovu maketu smo radili kao grupni klupski projekat pre par godina - imali smo deset ovih ICM Spitova na raspolaganju pa je svako radio neku svoju verziju i označavanje.
U radu smo usvojili taj neki redosled uklapanja delova kako bismo izbegli muke u nosnom delu, i koliko se sećam to je bio jedini problematični deo.. ostatak makete se pristojno uklapa, ima fine detalje, i za ICM nesvojstveno dosta čvršću plastiku (72-ke njihove koje sam radio imale su neku mekanu plastiku).

Ono čime sam ovde najmanje zadovoljan je izgled guljenja bele na napadnim ivicama krila - hairspray tehnika nije najbolje funkcionisala sa belom bojom - morao sam finom šmirglom da je gulim pa ne deluje realistično. Iskreno sad ne mogu da se setim da li sam beše koristio Vallejo, Lifecolor ili Gunze akrilnu, ali poenta je da se nakon tretiranja toplom vodom bela skoro uopšte nije skidala iako je lak za kosu bio relativno sveže nanet (par dana ranije), tako da sam bio primoran da belu naprskavam panel po panel i brzinski da je skidam toplom vodom dok se nije osušila... ali ispade to na kraju i ok, barem na repu...

medico

Srki, ovo je odlično ispalo na kraju...potrajalo je mora se priznati jer ga se secam jos sa vase radionice kojima sam rado prisustvovao. lezi ti ta 48ca ...možda bi trebalo da razmisliš o razmeri :naughty

Pojavom Eduarda ovaj ICM je totalno deplasiran: cenom, dekalima, detaljima i plastikom, kako bilo na kraju se ipak dobija vrlo dobra maketa ! Krta plastika , loši dekali i brdo fleša više nisu tema kod ICM-a  ;)  privodim kraju I153 u 48ci ICM je napravio totalni zaokret: meka plastika , dobri detalji ,odlično uklapanje, dekali odlični skoro da  nemam zamerki.
Odoh malo u off topic ali ozbiljno su navalili sa kvalitetnim maketama, nabavio sam par 48ca a njihove figure u 1/48 od pre 10-12 gogina jos nisu prevaziđenje . U poslednjih par godina guraju 1/32 vrlo ozbiljno, osim toga zajedno sa Eduardom i Zvezdom gađaju pravo u metu :  dobro uklapanje, kvalitetna plastika po sasvim pristojnim cenama  :super

Sandman

Quote from: medico on 07-07-2020, 13:41:42
Srki, ovo je odlično ispalo na kraju...potrajalo je mora se priznati jer ga se secam jos sa vase radionice kojima sam rado prisustvovao. lezi ti ta 48ca ...možda bi trebalo da razmisliš o razmeri :naughty

hvala Aco :) s vremena na vreme mi prija ovako neki izlet u druge razmere, ali glavno ograničenje (pored činjenice da mi je većina kolekcije u 72-ci) je ipak nedostatak prostora - treba sve te veće makete negde posle držati :(

djnik

Odlican je Spitfire, svidjaju mi se svi detalji koje si fotografisao. Eto sad ces da dupliras stek kad dodas i razmeru 1/48 :D

Lanmi

Ne stigoh do sada da ga vidim. Bogami napokon ga završi, ukiselio se.  :) . Sjajno je ispao, dobar vedering, ne preterano ali baš kako bi trebao taj azijski da bude. Zeleni nos, bele napadne ivice i beli rep, totalno je zanimljiv. Fotke standardno kidaju, na par mi se čini da su ove crvene trake koje prekrivaju otvore cevi malo sjajnije, možda je samo zbog fotki.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"