Triglav Model - OT-M60PB 1/35

Previous topic - Next topic

Ziggy

Evo konacno mi je stigla u ruke maketa OT-M60PB u 1/35 mjerilu proizvodjaca Triglav Model iz Slovenije koja kupljena pre par meseci pa da napravim jednu kratku inbox recenziju tj moje zapazanje.

Da krenemo od kutije, kutija ko kutija je OK, napravljena od tvrdjeg kartona ali ono sto bode oci je BOX art odstampan na obicnom A4 papiru I zalepljen preko kutije selotepom I zaheftan klamericom, mislim da bi box art trebalo da se odstampa direktno na poklopcu kutije, pogotovo sto je maketa" Limited Edition".

Druga stvar koja mi je zasmetala su instrukcije I opis vozila koje su odstampane takodje na A4 formatu papira u crno beloj formi I zbog velicine su morale da budu dva puta presavijene kako bi stale u kutiju, moglo se to odstampati na malo manjem formatu I bilo bi dovoljno da se presaviju  na pola da lepo stanu u kutiju. . Idealnija bi bila neka PDF varijanta sastavnice koja moze da se skine s interneta I odstampa po potrebi ili da se dobije na CD s nekim fotkama za reference. Prozivodjac je ocigledno vodio racuna kako da smanji troskove sto se odrazilo na kvalitet pakovanja kutije pa I samih dijelova makete koji su upakovani u tanke najlonske kesice.

Sada malo o samoj maketi.  U kutiji se dobije nekoliko vecih kesica resinskih I Photo Etch dijelova, koji su opet upakovani u manje kesice, a neki I nisu, takodje neke kesice su oznacene brojevima a neke nisu. Resinski odlivci nisu bas sjajni, s ovom maketom ce se dobro namuciti I iskusni maketari, ima mnogo ciscenja resina I krpljenja. Osnovno telo makete je iz dva dela, gornji I donji deo, gornji deo u podnozju je prilicno neravan sto se vidi na fotkama, na mojoj maketi konkretno, jedan dio na zadnjem tocku je otkinut I proizvodjac ga je zamjenio drvenim, mozda cacakalica ili neki slican proizvod.  Takodje je jedna bocna strana malo deformisana, bice tu hirurgije I peglanja da lijepo uklopi. Prednji deo makete, gornja kosina gde se nalazi valobran je takodje puknuta I lepljenja I tako poslana kupcu, sto je jos jedan minus za proizvodjaca, ovo bi trebalo da je skart tj odlivak s greskom  I da se prodaje kao takav a ne ovako da se zargonski receno"uvaljuje" kupcu! Na fotkama se vidi odsjaj lepila kojim je je taj puknuti deo lepljen. Generalno ceo resin djeluje kao short run maketa. Takodje su na maketi upadljivi ostaci RTV gume od kalupa u koji je liven resin. Na fotkama se mogu vidjeti I rupice u gornjem delu makete, nisam siguran da li su namerno ostavljene ili su nastale prilikom levanja resina, nisam proucavao uputstvo. Dobra stvar je sto uz maketu dolaze metalne Master Club gusjenice"link by link".  Od dekala se dobiju jedino generisani JNA serijski brojevi I to je to bez ikakvih drugih oznaka. Uz maketu dolaze I dvije vece Photo Etch ploce, manja je normalne debljine dok je velika prilicno debela I bice dosta tesko raditi s njom, tj savijati je, vjerovatno je debela zbog efekta razmere. Takodje uz maketu dolazi I PE 12,7 M2 Browning od RB Models, nesto zica, konop I jedna resinska figura u stojecem polozaju. Nisam siguran da li fali dijelova u maketi I da li su svi resinski dijelovi OK, to cu znati kad krenem s ovim projektom.

Sve u svemu, Triglav Model nije profesionalna kompanija tako da sve ove negativne stvari im se ne moraju previse zameriti te da ce ih shvatiti kao dobornamernu kritiku da bi u buducnosti poradili na boljem kvalitetu. Mozda je maketa malo skupa za kvalitet koji trenutno nudi  ali tako je kako je, licno mislim da kvalitet ne opravdava cenu I da ce buduci modeli ove kompanije biti kvalitetniji I pristupacniji I generalno bolji od trenutnih u svakom pogledu, od pakovanja, stampe, resinskih odlivaka...itd.

Na kraju, bit ce ovo veliki izazov koji ce zahtevati dosta vremena, paznje I strpljenja da se od ove makete uradi kvalitetna zavrsena maketa.

Fotke na linku ispod.

http://s166.photobucket.com/user/ziggy1976/slideshow/Moje%20Maketarske%20Zalihe/Oklopnjaci%20135/Triglav%20Model%20OT-M60PB
Mercenaries never die, they just go to hell to regroup!