AZ Spitfire Mk.Vb

Previous topic - Next topic

M@rio

Nadam se da ovo mogu ovde da postavim?!
Pozdrav svim ljubiteljima ovog aviona! :pilot Moj omiljeni Britanski lovac svih vremena!
Ovo je stariji kalup AZ-ove makete u razmeri 1:72 (pošto sam video da imaju i neke novije kutije sa boljim odlivcima ovog modela u saradnji sa KP-om)... Detalji na maketi nisu loši ali bi mogli da se lepo dorade što ja nisam imao nameru da radim na ovoj maketi! Sklopio sam je bez nekih problema i trebalo bi da predstavlja avion kojim je leteo George Beurling Oktobra 1942. dok je bio stacioniran na Malti (Takali No249 Sqn). Bilo mi je važno da isprobam farbanje, što je meni i bilo najinteresantnije a vezano je za ovaj avion!!!Verovatno ste već upoznati sa tematikom!? Farbana je sa Model Master enamel bojama u klasičnoj pustinjskoj šemi (dark earth-ANA 617, midd.stone-ANA 615 i RAF azure blu-ANA 609). Onda sam napravio neki miks humbrol plave nijanse (mislim da sam koristio Hu104 i Hu145 ali u kojoj meri ne mogu da se setim, ako negde iskopam postovaću naknadno). Uglavnom kad sam dobio željenu nijansu veoma sam je razredio i onako slobodnom rukom pažljivo preprskao gornje površine makete...U principu bitno mi je bilo da pokušam da dočaram izgled aviona koji je najverovatnije još na nosaču prefarban isto tako nekom razređenom plavom nijansom preko postojeće kamuflažne šeme! E sad koliko sam uspeo ne znam ali meni izgleda sasvim interesantno!Sve u svemu bila je uživancija raditi ovu maketu!!!
Evo malo slika koje su loše ali bolje ne umem...

















To je to za sada, ako oma nekih pitanja ili sugestija tu sam i na raspolaganju sam!

Pozdrav,
Mario
M@rio

Pedja

Odlično si ga uradio, uhvatio si tu opšte nepoznatu nijansu plavo sive, ili bar ono kako ja zamišljam da je izgledala.
Sve u svemu odličan rad.

M@rio

Hvala Peđa,

Potrudio sam se što se tiče farbanja...Možda sam mogao malo više da se potrudim oko nekih drugih stvari ali na polici izgleda ok! :super

Pozdrav,
Mario
M@rio

djos & filip

Svaka ti cast, ovi kalupi nisu bas pesma za rad, ali lepo izgledaju kad se urade.
Sto se tice farbanja, mislim da si postigao efekat u potpunosti.
Nus efekat je da si mi zadao ozbiljan domaci, posto mi je ovo na to do listi.
Veliki pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Warhawk

Slažem se za rezultate uklapanja i bojenja sa prethodnim komentarima.  :super
Većina tih "Maltezera" jeste bila preprskana tankim slojem neke sive (ratovi još traju koje tačno) i ofucana do iznemoglosti
Obe stvari si vrlo uverljivo prikazao.

Koliko vidim s fotografija makete, potkrala ti se jedna greška.
Gledano spreda, krila mi deluju potpuno horizontalno, a imala su ugao (dihedralu) nagore.



Verovatno je do kalupa, ali nije velika zamerka.




'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

M@rio

U pravu si što se tiče dihedrale krila, mogao sam još malo da ih povijem na gore!? Imaju luk na gore ali je definitivno mogao da bude malo veći!
Opasno oko imaš, ni ja nisam to primetio do sad! :pilot :super

Pozdrav,
Mario
M@rio

Warhawk

Da, trebalo je samo malo više nagore.
Nije luk u pitanju, jer krilo nije zakrivljeno gledajući iz ovog ugla, već ravna "ploča" pod uglom u odnosu na savršenu horizontalu.
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

milan78

To ti je npr.problem sa hurricane revellovim u 1/72.Krila idu pod pravim uglom a u stvari idu na gore slicno kao spit.E sad sacovao sam tu kutiju i imam uradjen odavno italeri sa ovim oznakama ali u pesak braon boji.Mene interesuje da ne treba da se kamuflazna polja "provide"ispod te sive-plave boje kojom su prefarbani....inace ostalo mi je ok,lep spit a spit je uvek lep!!!
Instagram-Peacockscaleworx

M@rio

Milane, ja sam uradio da se blago naziru, slike su loše pa se baš i ne vidi! Na nekim spitfajerima iz tog perioda na Malti se kamuflažna polja provide, a opet neki su baš plavo-sive nijanse...Ja sam pokušao da uradim nešto između. Ima jedna dobra publikacija Osprey Aircraft Of The Aces No.83-Malta Spitfire Aces i tu ima skoro sve lepo objašnjeno naravno sa sve autentičnim (do duše crno belim) slikama i prelepim ilustracijama raznih malteških Spitfajera! Ako je nemaš probaj da je skineš sa neta!?
Inače Hawker Hurricane avioni i jesu imali krila skoro pod pravim uglom u odnosu na trup, tako da Revell i nije mnogo pogrešio, proveri slike po internetu?!

M@rio

milan78

Eh onoliko prav ugao nije...poredivsi sa ostalim maketama.
Instagram-Peacockscaleworx