PARAFILM "M"

Previous topic - Next topic

voja

Evo prebacih sa drugog topika o Blue Tac-u da se ne zbunjujemo sa dve razlicite a tako bliske teme :) 

Ima jos jedna dobra fora za maskiranje pri prskanju.
Postoji PARAFILM "M" koji se koristi u laboratorijama, a i na njemu pise LABORATORY FILM, za zaptivanje epruveta i sl.
To je providan film secen na trake sirine oko 5cm i varijabilne duzine, zavisi od pakovanja. Obicno je u pitanju po par desetina metara savijeno u rolnu. Film je dosta cvrst, ali i jako rastegljiv. Dosta je debeo, ali kada se uhvati za krajeve i pocne da se tegli tako se i stanjuje i postaje lepljiv na dodir. Kada se pusti ima tendenciju da se vrati u prvobitno stanje, ali posto je jako rastegljen vrati se svega za nekoliko procenata. Kao kada gumenu hirirsku rukavicu rasteglis i navuces na recimo cashu ona izvrsi zaprivanje iste. Tako i PARAFILM zaptiva epruvete i razne sudove po laboratorijama, nije ga lako cak ni probusiti.
E sada, gde je primena u maketarstvu. Mnogi maketari na zapadu ga koriste za prskanje kamuflaze. Maketa se oboji u recimo braon. Treba da ima zelene kamuflazne fleke. Uzme se PARAFILM, razvuce i stavi na mesto gde treba zastititi braon boju. Maskira se veca povrsina. Potom se jagodicama prstiju PARAFILM povlaci, lagano, ka unutrasnjosti sto na obodu filma stvara valjkastu ivicu koja se uzdize od makete. Kada se maketa prska pod uglom od 90 stepeni ispod te valjkaste ivice dobija se lep pravilan izjednacen prelaz izmedju dve boje. Visinom tj. velicinom tog valjka dobija se veci ili manji prelaz u zavisnosti koja se razmera radi.
Ja sam teglio PARAFILM i od njegovih ravnih ivica (ne tamo gde se sece makazama nego gde je fabricki odsecen) maskirao makete kada bih prskao trake oko trupa aviona ili invazione trake oko krila. Dobija se ravna i ostra ivica. Cak ne nije mrzelo da se zezam sa maskiranjem elise radi prskanja zutih krajeve elisa. PARAFILM se odmah po susenju boje OBAVEZNO skida jer ako duze vreme stoji na nelakiranoj povrsini hoce da ostavi neke lepljive gluposti. To sto ostane lepljivo moze se veoma lako skinuti i povlecenjem prstom, ali ako je maketa ne lakirana a prsti prljavi ostavlja prljav trag za sobom. Ako je maketa lakiranja lako se prljavstina obrise vodom ili alkoholom.
PARAFILM je odlican i za maskiranje providnih delova na maketama aviona. Rastegli se i navuce na kabinu. PARAFILM se skupi i prione na kabinu kao mutav. Uzme se nov skalpel, najbolje onaj sa zaobljenim secivom i lakanim pritiscima izmedju stakla i rama kabine PARAFILM se prosece. Odstrani se sa ramova i kabina moze da se prska bojom iz airbrush-a. Tu treba imati dobru ruku i zivce, inace skalpel moze da sklizne i osteti poklopac kabine.
Kada se PARAFILM skine sa makete ne moze se ponovo koristiti. Postoje pakovanja u maketarske svrhe sa oko pola metra duzine PARAFILMA. Moze se naci i po laboratorijama. Nisam upucen da li PARAFILM moze da se kupi i kod nas u prodavnicama medicinske opreme. Ja sam svoj PARAFILM jednom narucio od Squadron-a a drugi put sam ga dobio iz neke bolnice u Stokholmu.
Ako neko nadje PARAFILM i kod nas neka javi.
PARAFILM "M" mu je medjunarodni naziv i kompletnom duzinom samog filma u plavoj boji velikim slovima je ispisan njegov naziv u bezbroj puta. Ne moze da se promasi.

Zaboravih da napisem da se PARAFILM kada se maksimalno istegli uveca za 5 puta od svoje prvobitne velicine.