Dornier Do-J II Militar Wal BMW VI 5.5, Huma 1/72

Previous topic - Next topic

anki

Jos jedna domaca poslastica u kolekciji 1941-45. Sada smo na 38 i vec na stolu sledeci.

Dakle u pitanju je prastara Humina maketa ali prakticno jedina ako zelite da upotrebite zmaj i motorsku gondolu iz kutije i odradite minimalne konverzije potrebne za neki od nasih aparata. Naime A-Model nove makete ni jedna ne odgovara jer je u pitanju vezija I sa drugacijim krilom poput naseg Wal 200 ali ni jedna kutija nema potrebnu motorsku gondolu starog tipa za BMW VI tako da 200 otpada. U Huminoj verziji prakticno iz kutije moze da se odradi 257. Inace ovaj aparat je  pripadao 1 hidroplanska komanda, 3 grupa, 26 eskadrila. 6. april ga je zatekao na dislokaciji eskadrile u kanalu Jadrtovac kod otoka Krapanj. Medjutim dislokacija je vrlo brzo otkrivena i 257 je stradao vec u prvom napadu italijana. Mitraljezi su potom skinuti sa njega i privremeno su sluzili kao protivavionska odbrana prezivelih aviona. Inace , osim par preleta, Wal-ovi nisu borbeno dejstvovali u aprilskom ratu a niko nije ni pokusao da ih preleti u Grcku iako su bili znatno sposobniji za to recimo od He-8 i SIM XIV.

Maketa nabavljena na E-baju pukom srecom. Naime ove makete su dosta retke i na aukcijama dostizu sumanute vrednosti i cekao sam ga par godina. I onda sasvim slucajno zbog greske u kucanju potrazim Do 16 i bingo. Svaba ga prodavao bez kutije pod tim imenom i niko nije ni licitirao i tako dodje meni sa sve postarinom za nekih tridesetak evra. Neverovatna sreca!

Sad maketa - gruba , starinska tehnologija nastala verovatno pre cetrdesetak+ godina. No kako i moja tehnika datira iz tog vremena savrseno smo se uklopili. To znaci da nema kontrole dimenzija prema detaljnim crtezima, brojanje nitni i prerezivanje - nista! Samo glavna konverzija da odgovara nasim aparatima, da konturno bude pristojan i da se odmah prepozna naspram fotografija. A fotografija i referenci ima jer je ova masina ucestvovala i u snimanju jednog domaceg filma tridesetih godina. E sad sta je sve moralo da se preradi da bi ovo licilo na nas avion:
- maketa ima dva mitraljeska gnezda na trupu pozadi a nas avion samo jedno i to na drugacijem mestu. Dakle zatvorena oba originalan otvora i napravljen nas. Glavni izazov pri ovome je da se posle zavrsetka punjenja i ravnanja na trup vrate te uzduznice;
- u samogradnji napravljene dve Vickers okretnice i udvojeni Darn mitraljezi. Nije previse komplikovano jer ima detaljnih crteza;
- u gondoli motora otvorena kabina za mehanicara letaca. Fotke potvrdjuju ovo na 257;
- napravljena 4 bombonosaca na trupu. Jos jedna ne tako komplikovana rabote;
- trokrake elise koje dolaze u kutiji su neupotrebljive. 257 je imao 3 dvokrake nepromenljivog koraka. Kako 3 ako ima dva motora? Pa lepo, fotke potvrdjuju da su napred dve dvokrake jedna ispred druge a ne jedna cetvorokraka. Na zadnjem motoru je jedna potisna. Sve tri elise su samogradnja. Profil malo deblji aii moze da prodje kod prosecnog posmatraca;
- uklonjeni nosloni za glavu pilota i kopilota i nosac goniometarske antene jer 257 nije to imao;
- dodata dva vetro generatora na krilu i jedan na trupu. Fotografije potvrdjuju upravo ovakav raspored;
- vodeno kormilo uduplano prema dostupnim crtezima i korito prilagodjeno ovome;
- zatvoren visak prozora. Nasi su imali samo po 3 sa svake strane;
- dostupne reference govore da su se ispod motorske gondole na donjaci krila nalazili hladnjak ulja i usisnik karburatora. To foto dokumentacija za 257 ne potvrdjuje. Osim hladnjaka ispod zadnjeg motora 257 nije imao dodatne delove ispod motorske gondole tako da ovu prepravku nisam usvojio.
- nisam (a mogao sam) da uklonim ove poklopce otvora na bocnim pontonima jer oni nisu vidljivi na nasim masinama. Jednostavno me mrzelo;
- Dodati piloti da popune prazninu i daju malo dinamike. A taman sam se pitao sta da radim sa tim Hasagawinim u stavu mirno i pozdravu. Mislim da je odlicno seo na pramcu.

Uh, sad kad pogledam bilo je tu posla ali prijatnog.

Farbanje sasvim jednostavno i kao i uvek cetkicom. Reference kazu RLM 63 (ili veoma slicna boja) i MM RLM63 lepo legao. Odozdo Revel antracit je zastitna crna boja protiv algi. Prljanje minimalno jer su nasi avioni savrseno odrzavani i na slikama blistaju bez i jednog traga slivanja, korozije ili algi. Ima i jedna fotka prevrnutog 256. Korito je potpuno crno bez i jedne varijacije u boji ili neke necistoce i nepravilnosti. Elise i generatori su RLM 70. To je moje nagadjanje. Mogli su biti i neko tamno drvo ali jednostavno sa fotki se to ne vidi a posto je Made in Germany rekoh nek budu RLM 70. Interesantan je i detalj da elise i glavcine krilnih generatora nisu isto obojene sto se na fotkama lepo vidi.

Dekali Lift Here saaaavrseeeno legli na ove neravne povrsine krila. Zastava na vertikalcu farbana.

Eto, gotov esej a i maketa. Sada uzivajte. Ova ptica se ne vidja cesto i rekao bih da spada u onu cuvenu kategoriju lepo ruznih aviona iz perioda izmedju dva rata.













Miroslav Š.

Несвакидашње, по свим питањима!
Свака част Анки :super
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Warhawk

#2
Odličan ulov, odlične dorade ove totalne egzotike, i odlična priča (iako nisu borbeno učestvovali u Aprilskom ratu).

Quote from: anki on 13-12-2018, 23:41:44
Reference kazu RLM 63 (ili veoma slicna boja) i MM RLM63 lepo legao.

E sad, što se boja tiče... Ono što Model Master pakuje kao RLM63 - uopšte ne liči na tu boju, jer je ona bila bliža RLM02 i tamnija od ove u tegli.
Ali to ne treba da te brine, jer prema novim istraživanja M. Ullmana, RLM63 je korišćena samo na bombarderima 1937-39 u onoj trobojnoj "splinter" RLM 61/62/63 šemi, i nigde van nje.
Boja koja je sada generalno prihvaćena za nemačke hidro-avione proizvedene pre 1936. je DKH L40/52 Grau (kod aviona izvezenim nama, vodi se kao "Jugograu", kod mašina izvezenih Holandiji - "Hollandgrau", itd...).
Većina istoričara je poistovećuje sa RLM63, ali Ullman tvrdi da je to zabuna koja je nastala jer se L40/52 u jednom dokumentu vodi kao "Farbton (nijansa) 63".
Neko je "pretpostavio" da se to automatski odnosi na RLM boju, i otada svi prepisuju ovaj podatak za svoje reference, i povezuju je sa RLM63 (iako nema nikakvih dokaza da su te dve boje imale isti ton).

Sve ovo citiram iz članka "Pre-war Luftwaffe Colour Schemes" Michael Ullmann-a, objavljenom u časopisu Model Aircraft, March 2012, SAM publications.

Jedina "caka" je što se ne zna tačna nijansa ove "sive", sem da je bila dosta svetla (svetlija od RLM63).
Suma sumarum - nehotice si uzeo pogrešnu nijansu boje u koju taj avion verovatno nije ni farban, a ipak si možda maketu obojio tačno ;D
Izvini za malo poduže pisanije; ja ću takođe potražiti tu MM "RLM63" kada se budem dohvatio mog Do-22 i He-51B-2.
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

anki

E onda bog me pogleda sa izborom boje. Sale tesko ce nadjes tu MM RLM 63 u Evropi jer su zabranjene. Bliska joj je Revel 76 ali je tu pigment bas masivan. Ipak kod mene ima jos MM boje u teglici pa pozuri da je ne potrosim ili da se ne osusi dok ti te makete ne dodju na red  :cheers

Miha

Lepo si se izborio sa ovom antikom od makete  i krajnji rezultat je odličan. :god

mos