Magazin "Ratovi"

Previous topic - Next topic

voja

Mrzelo ma da fotkam pa da kačim, ali nađoh naslovnu stranicu magazina na sajtu izdavača.
To je ova levo, šivenje zanemarite  ;D



Elem, sinoć na povratku iz šetnje svratih u obližnju radnju da kupim Fantu i u sebe unesem malo zdravog šećera.
Primetim magazin "Ratovi" i krenem da se premišljam da li kupiti ili ne. Na kraju uzmem da vidim šta je.

Cena mu je 120 dinara, pakovan u najlonsku vrećicu pa ne može da se lista na licu mesta. Onako u najlonu pomislih da časopis nema više od tridesetak stranica jer deluje dosta tanko. Međutim, kada sam otvorio vrećicu video sam da ima čitavih 50 stranica.

Krenem da listam i vidim da je od prve do poslednje strane časopis kvalitetan, kvalitetne fotografije, crteži, bogato opremljen.
Kada sam pogledao impresum, vidim da je ovo licencno izdanje češkog časopisa " Válka Revue". Skoro svi članci su potpisali češki autori a tek nekolicinu domaći. I to ne imenom i prezimenom nego kao "autor: redakcija".

Svi se sećamo onog magazina o avionima uz koji se dobijala dajkast maketa aviona. Ono je bilo za plakati. Pogotovo glupi google prevod koji je bio više nego komičan. Uplašio sam se da su i ovi "Ratovi" u tom google fazonu, ali nisu. Prevod je OK, nema onih brljotina i gluposti, mešanja nekoliko slovenskih jezika. Ovo je lepo urađeno.

Sadržaj je manje više OK. Klasičnih članak na po nekoliko strana je tek nekoliko. Mahom preovlađuju članci tipa jedna fotka, jedan pasus. U stilu one rubrike iz Politikinog Zabavnika "jeste li već čuli da . . . ".

U ovom broju ima i zanimljiv članak vazdušne bitke Sovjeta i Amerikanaca nad Nišom. Tu su još i članci o krstarećim raketama, o memačkim pancerima, tenkovi Jomkipurskog rata, uloga uskotračne železnice u bitkama WW1, članak o izraelskom napadu na američki brod USS Liberty tokom Šestodnevnog rata, Hitler i Amerika, iračka mornarica tokom rata 1991, o podzemnim vazdušnim bazama Željava i sličnim u svetu. Ostalo su članci tipa da se to i to dogodilo tada i tada.

Časopis izlazi dvomesečno. Sledeći broj izlazi početkom marta.
U principu, da sam osnovac/srednjoškolac ovo bih sigurno kupovao i nestrpljivo čekao sledeći broj. Obzirom na godine i godine pročitanih knjiga, časopisa, . . . ne bih ni osetio da kojim slučajem propustim da kupim naredni broj.
Znači, časopis je sa tehničke strane kvalitetno urađen, ima zanimljivosti u njemu, ali za broj strana koliko nude, traže puno novaca. Čitavih 120 dinara. Mislim da bi mu do 80 dinara bila neka realna cena.

Šta ja znam, vredi kupiti prvi broj a posle odlučiti da li nastaviti kupovati i naredne brojeve. Pitanje je koliko će se održati na tržištu.

.

.

YU-DFY

Pre par godina je izlazio slican casopis I zvao se vojna istorija. Isto je bio prevod sa ceskog i izlazio je dvomesecno. Izaslo je pet ili sest brojeva. Secam se da je u jednom od njih bio text o Guderijanu. 

voja

Sećam se Vojne istorije. Nije mi se nešto dojmio.

.

.