Dragon 1/35 SS-Standarte "Germania"

Previous topic - Next topic

Hammond_Lord

Dobar dan svima! :)

Jos pre par nedelja sam hteo da napisem recenziju za ove figure , tacnije od kako sam ovaj predivan set dobio za rodjendan od svog prijatelja Stormbringera, ali zbog prevelike kolicine posla i drugih obaveza nisam stigao ranije. Posto za ovako nesto nikad nije kasno, evo i par reci... ;)



  Pre napada na Poljsku 1939. godine, tri SS puka, "Deutschland", "Der Führer" i "Germania", cinila su diviziju za specijalne namene, SS-Verfügungstruppe (SS-VT), ili trupe za specijalne namene, koje su pored Leibstandartea, licne Hitlerove garde, i Totenkopfverbändea, zaduzenog za koncentracione logore, cinile Waffen-SS. U oktobru 1939., ova tri puka ce formirati 2. SS diviziju [ b]"Das Reich"[/b]

  Figure koje se nalaze u kutiji predstavljaju cetiri vojnika SS-Standarte "Germania", u periodu operacije "Gelb", tj. napada na Francusku, 1940. godine. Ono sto je odmah uocljivo je da se Dragon potrudio oko detalja i autenticnosti, tako se na prvi pogled moze uociti da vojnici nose SS M-1937 Feldbluse. M-37 bluza je prekopirana Wehrmachtova M-1936, ali da bi se razlikovali od Armije, Waffen-SS je uneo par modifikacija.  Glavne karakteristike su cetiri dugmeta (za razliku od Wehrmacht M-36 bluze sa 6 dugmadi), kao i kosi donji dzepovi. Sto se pantalona tice, tri vojnika nose stare M-1920 "steingrau" pantalone, dok cetvrti nosi prvu varijantu M-40. Do 1940. godine, svi pripadnici Wehrmachta i Waffen-SSa su pored Feldgrau bluze nosili M-20 sive pantalone, da bi se od 1940, zbog pojednostavljenja izrade i uniformnosti, preslo na feldgrau M-40 pantalone.



  Drugi detalj, koji se takodje da uociti, je nedostatak bilo kakvih oznaka koje bi sugerisale da je u pitanju SS jedinica. Iz bezbednosnih razloga, pojedine SS trupe su uklanjale oznake sa kragne da bi se sacuvala tajnovitost, a neke jedinice su nosile identicne oznake i na levoj i na desnoj strani kragne (npr. vojnici SS-divizije "Totenkopf" su za vreme francuske kampanje nosili svoju oznaku karakteristicne lobanje sa obe strane kragne).



  Detalji na figurama su odlicno izliveni, buduci da je u pitanju ipak plastika a ne rezin, tako da se svaka figura sastoji iz 16 delova (ruke, sake, noge, cizme, polovine torzoa , polovine glave, delovi bluze itd.). Iskreno, mislim da bi figure bile bolje da su pojedini delovi liveni u celosti (npr. glava i torzo), ali opet, to je samo moje misljenje.

Pored samih figura, u setu se dobijaju trodelni kontejneri za gas-maske, cuturice za vodu sa i bez poklopca, bajoneti i asovcici. Od oruzja se dobijaju 2 puska Kar 98k sa opcijom zatvorenog ili otvorenog zatvaraca, MP-28 Bergmann (takodje sa opcionim zatvaracem) i puskomitraljez leMG-26(t) (Zb. 26), sa mogucnoscu sklopljenih ili podignutih nogara.







Od ecovanih delova (48 komada), koji su, pocevsi od "Korsun desperate defense" seta, standard svake Dragonove Gen 2 kutije, dobijaju se kopce za opasace, epolete, kao i razna druga odlikovanja i oznake, koje ce jos vise obogatiti ovaj sjajan set. Doduse, meni se vise svidja Lion Roarov set, ali to je ipak individualno ;).



Uz ovaj set figura dobijaju se 8 razlicitih putokaza , ukljucujuci i dekale, sto ce se dopasti svim ljubiteljima diorama. Pored naziva francuskih gradova (Amiens, St. Quentin), dolaze i dekali koji su vezani za oblast oko Normandije.





Ove figure ce odlicno ici uz Dragonov "Verfugungstruppe" set (takodje operacija "Gelb"), a oni koji vole jos raniji period, mogu ih staviti i u Poljsku (a znam da takvih ima ;))! U svakom slucaju, svim ljubiteljima figura, toplo preporucujem ovaj set! ;)






tripko

super su te figure ja sam dobio jednu jos davno kao
uzorak jedino sto bi zamerio je glava iz dva dela vise
volim glave iz jednog dela kad se spoji ma koliko to dobro
uradili vidi se spoj to ni se nije svidelo ostalo sve je vrhunski

Hammond_Lord

Da, to sam i ja rekao, mislim da je livenje glave, pa cak i torzoa iz dva dela bilo potpuno nepotrebno, ali cu im oprostiti zbog drugih detalja :D.