Hurricane MkIIc 94th sqn,Italeri 1/48

Previous topic - Next topic

Miha

Eve još jedan Hariken iz 94.tog skvadrona RAF,B(jugoslovenski)flajt ,sad od Italerija i sa drugim brojevima aviona.
Maketa pretstavlja avion na kom je 14.11.1943.nakon napada na nemački aerodrom Aliakanu na ostrvu Krit,nestao poručnik Radomir Matejić negde u dubinama Sredozemnog mora.Poručnik bojnog broda I kl.Igor Beran(komandir B flajta) nastradao je pri samom mitraljiranju aerodroma od direktnog pogotka flaka,dok je por.Matejić nestao pri povratku gde su ga ostali piloti(Tihomir Babić i Rade Jakšić iz B flajta) izgubili iz vida.
Za dotičnu letelicu,kao i letelicu por.b.b.I kl.Igora Berana nema drugih podataka osim brojeva BP198 i GO-N KZ144 tako da je urađen sa jednom od varijanti pustinjske šeme farbanja.
Italerijeva maketa nije na nivou Hasegavine koja se sad jako teško nabavlja,ipak je upotrebljiva i popunjava prazninu koja je nastala nestankom sa rafova japanske makete.Ima lepo detaljisan motor sa nosačima(nisam ugrađivao),odvojene komandne površine,poklopac kabine iz dva dela kao i set eceraja sa pojasevima za sedište i poklopcima na krilima,opterećene gume točkova.Kapa elise je suviše naduvana tako da sam je malo doterivao.Plastika je prviše meka,dok je uklapanje delova solidno.
Farbana je Revelovom 87(dk earth),miksom različitih boja za pustinjsku žutu,kao i miksom za azurno plavu odozdo.Dekali iz kutije osim BP 198 koje je napabirčeno iz RR magacina.














Miroslav Š.

http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

voja

Beran je leteo na GO-R.
Po povratku sa misije, Bošković izjavljuje da je preko radio veze čuo Berana kako viče "Boškoviću, Meseršmit!".

.

.

Miha

Quote from: voja on 02-04-2019, 14:25:05
Beran je leteo na GO-R.
Po povratku sa misije, Bošković izjavljuje da je preko radio veze čuo Berana kako viče "Boškoviću, Meseršmit!".

.

.
Ja imam druge podatke koji se ponavljaju iz više izvora,Beran je odmah oboren flakom na GO-N KZ144,Matejić pogođen takođe sa zemlje ali se verovatno srušio u more jer su njegovi saborci čuli preko radija kako stenje ranjen u kabini i po izlasku iz oblaka nisu ga više videli.
U prvom naletu sa Beranom je oboren i f/lt John S.Hay na BN403

voja

#4
Malo me zbunilo tvoje pisanje iznad fotografija gotove makete. Beran, Matejić, pa obrnuto tako sam se i ja izgubio.

Evo sada konačno, zvanični izveštaj RAF-a za "B" flight 94. Squadrona za 14.11.1943.

- Beran ......... KZ 144 ... GO-N
- Bošković ... BP 237 ... GO-U
- Matejić ...... BP 198 ... GO-R
- Babić...... ... HN 501 ... GO-A

Bošković izjavljuje da nije video, ali je čuo Berana da mu se Beran obraća sa "Boškoviću, Meseršmit!" preko radio veze.
Da li je upozoravao Boškovića da je Boškoviću Meseršmit na repu ili nešto drugo, nikada se neće saznati.

Poginuli Britanac je izgleda pripadao "A" flajtu pa je izgleda pisan drugi izveštaj na drugom papiru koji ja nisam prepisao.


.

.


Miha

#6
Quote from: voja on 02-04-2019, 15:11:18
Malo me zbunilo tvoje pisanje iznad fotografija gotove makete. Beran, Matejić, pa obrnuto tako sam se i ja izgubio.

Evo sada konačno, zvanični izveštaj RAF-a za "B" flight 94. Squadrona za 14.11.1943.

- Beran ......... KZ 144 ... GN-N
- Bošković ... BP 237 ... GN-U
- Matejić ...... BP 198 ... GN-R
- Babić...... ... HN 501 ... GN-A

Bošković izjavljuje da nije video, ali je čuo Berana da mu se Beran obraća sa "Boškoviću, Meseršmit!" preko radio veze.
Da li je upozoravao Boškovića da je Boškoviću Meseršmit na repu ili nešto drugo, nikada se neće saznati.

Poginuli Britanac je izgleda pripadao "A" flajtu pa je izgleda pisan drugi izveštaj na drugom papiru koji ja nisam prepisao.



.

.
Odličan rezime :bravo,jedino je kodna oznaka 94sqn bila GO.
Izgleda je Babić "pozajmio"avioan od A flajta,pošto ima kod A,jer avioni B flajta su imali kodna slova drugog dela abecede.
:cheers

milan78

Instagram-Peacockscaleworx

voja

Quote from: Miha on 02-04-2019, 16:03:32
Odličan rezime :bravo,jedino je kodna oznaka 94sqn bila GO.
Izgleda je Babić "pozajmio"avioan od A flajta,pošto ima kod A,jer avioni B flajta su imali kodna slova drugog dela abecede.
:cheers

Da, kod je GO a ne GN.
Nešto sam smoren danas pa više ne znam šta kucam po tastaturi. Mislim na jedno a kucam nešto treće.
Ću da ispravim.

.

.

Veoma lep baksuz. Jedan takav me ceka.

Miha

#10
Hvala svima na komentarima makete,onima kojima se sviđa kao i tebi Vojo što si uneo još svetla na temu koja mene izuzetno zanima:cheersNisu mi bili poznati serijali aviona na kojima su leteli Babić i Bošković,kao ni da je Matejićev avion imao kodna slova(GO-R).
Sad sam u iskušenju da namalam ista na maketu.

Nažalost,ovaj deo naše istorije nije obrađen iz više razloga kod nas kao tabu tema decenijama,veo zaborava pada,živih svedoka nema te se podatci kao fragmentirani mogu naći samo u stranim izvorima.Verovatno da neke arhive, koje bi još više pomogle u uobličavanju priče o našim letačima u RAF-ovim jedinicama,još stoje zatvorene.Učešće naših letača u 13 i 55 sqn na Baltimorima/Bostonima,u 73 i 213 skvadronu takođe,Aircraft Delivery Units,samo je sporadično spominju.Do pojave knjižice Ace Kola i Bojana Dimitrijevića "Spitfajer"pre par decenija meni uopšte nije bilo poznato da su naši ljudi leteli u RAF-ovim jedinicama.Naravno,to je predinternet era,ali i sad u vreme neta,teško se šta može naći.

:cheers




voja

#11
I mene je interesovala tema naših u RAF-u pa sam se neko vreme zabavljao sa time.

Bio je i jedan Lt. Marcovic (Marković, Marcović, Marčović, . . . . ? ? ? ) u 238. Squadronu RAF-a koji je leteo na Harikenima IIc.

- HV 305 . . . "V"
- HW 737 . . . "U"
- HL 934 . . . "T"
- . . . . itd.

.

.

mutayu

Bice da se radi o porucniku pomorskog vazduhoplovstva Aleksandru Aleku Markovicu. On je leteo u sastavu RAF-a do formiranja nasih eskadrila. Poginuo u sudaru sa Islamovicem.

medico

odličan rad bas mi se dopada, maketa deluje sasvim ok ja imam bas Hasewgawa-inog koji si pminjao i on čeka svoj red .Posebno cenim kad se tema obradi i sa istorijskog aspekta.
Mislim da bi trebalo da uradis i kodna slova ovako deluje nekako generički i nedovršen.
Daj neki pravac za reference o tim Harikenima ?

Miha

#14
Quote from: medico on 04-04-2019, 00:05:51
odličan rad bas mi se dopada, maketa deluje sasvim ok ja imam bas Hasewgawa-inog koji si pminjao i on čeka svoj red .Posebno cenim kad se tema obradi i sa istorijskog aspekta.
Mislim da bi trebalo da uradis i kodna slova ovako deluje nekako generički i nedovršen.
Daj neki pravac za reference o tim Harikenima ?
Medico druže,evo do sad se ubih tražeći gde je slika formacije Harikena 94.tog skvadrona u letu i posle mučne potrage sam je našao,jedva jer se treba snaći u tovarima nakupljenog a nesređenog materijala.Nalazi se u Squadron walkaround No.014 Hawker Hurricane izdanju.Nažalost,ne vidi se serijal zbog slabe rezolucije.
Reference...skenirane knjige poput Squadron in action,Walkaround,poljska izdanja,negde sam video knjigu od Bryian Cull-a War over Crete,Mediteranian ili tako nešto-bem li ga,pušku da uperiš u mene ne znam u kojoj sam knjižici pročitao kratak izveštaj operacije Sociable gde su naši piloti učestvovali u napadu na radarsku stanicu i aerodrom na Kritu, imam nekompletne serijale(skrinšot)gde se nešto ali ne sve može isčeprkati....Bespuća interneta,RAF forumi,grčki takođe...
Elem,prvi Hariken GO-N rađen je samo kao "rad na temu"na osnovu dve loše fotografije+serijal,dok je ovaj drugi takođe rad na temu i imao sam samo njegov serijal.Vojini podatci da je ovaj,BP198 imao kod GO-R su za mene novina i u ozbiljnoj sam dilemi dal' da nafarbam slova.Ja sam bio ubeđen da je on leteo bez belih kodnih slova,što nije bio jedinstven slučaj u RAF-u,ali nisam mogao naći u spisku serijala jer nije kompletan i nema kodove za taj,BP serijal.
Na dve fotografije u knjizi Spitfajer(Kolo/Dimitrijević)na strani 20 pored Spitfajera se vidi Hariken koji sigurno nema bela kodna slova.
U ovome i jeste problem što se kod izrade može zalutati.Ja sam svesno uradio ovu maketu kao rad na temu koju ja kao maketar moram da završim.Maketa od pre par godina GO-N je otišla iz moje kolekcije,tako da je ova druga popunila prazninu na polici.
(izvor:Squadron walkaround No.014 Hawker Hurricane)
(izvor:Asisbiz)
...
.....
http://aviationarchaeology.gr/wp-content/uploads/2014/09/Hawker-Hurricane-losses-in-Greece-1941-1944.pdf