MiG-23 FLOGGER IN THE MIDDLE EAST

Previous topic - Next topic

Miroslav Š.



MiG-23 FLOGGER IN THE MIDDLE EAST
(in service in Algeria, Egypt, Iraq, Libya and Syria 1973-2018)
MIDDLE EAST @ WAR No.12
Izdavač: Helion & Company
Autor: Tom Cooper
ISBN 978-1-912390-32-8
Jezik pisanja: engleski

Priča o MiGu23 počinje ranih 60-ih godina prošlog veka kada su sovjetski planeri uvideli da njegov prethodnik, frontovski lovac MiG-21, gubi trku sa novim zapadnim vazduhoplovima. MiG-23 je takođe zamišljen kao frontovski lovac koji bi bio zadužen za lov/presretanje  protivničkih aviona (npr. F-104 ili F-105 sa taktičkim nuklearnim oružjem) uz maksimalnu podršku sa zemlje koja bi se ogledala, između ostalog, i u automatizovanom sistemu za navođenje pri čemu bi pilot imao minimalna zaduženja od poletanja do dolaska do cilja koji bi uništio u prvom naletu i potom se vratio u polaznu bazu.
Kada je ušao u operativne jedinice PVO SSSR, MiG-23 tj. njegove prve verzije nisu bile ni blizu postavljenim taktičko-tehničkim zahtevima a po nekim stvarima su bile inferiornije od svog prethodnika MiGa-21. Najveći problemi su bili u prilično komplikovanom održavanju, lošoj završnoj izradi koja je bila direktno uslovljena sa niskim kvalitetom materijala na nekim krucijalnim delovima. I pored velikog kašnjenja u razvoju i uvođenju u operativne jedinice, MiG-23 je ipak zaplovio nebeskim svodom a SSSR je tada još imao snage da u hodu ispravlja i popravlja uočene nedostatke...
U knjizi Toma Kupera MiG-23 FLOGGER IN THE MIDDLE EAST imamo priliku da pročitamo kako je pet zemalja Bliskog istoka (Alžir, Egipat, Irak, Libija i Sirija) reagovalo na pojavu ovog vrlo elegantnog aviona sa fantastičnim ubrzanjem, kako su došli do njega kao i kroz kakve su muke i ushićenja prolazila vazduhoplovstva ovih zemalja tokom operativne upotrebe MiGa23 od 1973-2018. Posebno interesantno je to što je autor uspeo da opiše na vrlo zanimljiv način upotrebu svih generacija (MS/UB, BN, MF, ML Izdeliye-23-12A i 18 i krajnju generaciju MLD Izdeliye-23-22B) ovog aviona u navedenim vazduhoplovstvima u miru i u ratnim uslovima iako su dvadesettrojke koristili u sasvim drugačijim uslovima od onih koje su zamislili njegovi tvorci.
MiG-23 je bio kičma lovačke avijacije u spomenutim vazduhoplovstvima (izuzev egipatskog) dugi niz godina te je zbog svoje zastupljenosti u borbenim eskadrilama/pukovima uvek bio prvi na udaru o čemu u ovoj knjizi postoje mnoga svedočenja iz prve ruke upravo od samih pilota koji su ga leteli i koji su te opise dali bez ikakvih iluzija. Tom Kuper je ta svedočenja uspeo da predstavi na odličan način.
Kao što je slučaj kod svih @WAR izdanja tako je i u ovom izdanju sredina knjige rezervisana za niz odličnih ilustracija (preko dvadeset kolornih profila) koje su propraćene sa komentarom o konkretnom avionu i šemi farbanja (standardi BS381C i FS).
MiG-23 FLOGGER IN THE MIDDLE EAST je knjiga čijih se 88 stranica pročita u dahu. Knjiga je obogaćena sa 110 c/b i 12 fotografija u koloru i mapama koje čitaocu pomažu da dobiju bolji uvid u geografske lokacije.
Ovo dvanaesto izdanje serije MIDDLE EAST @ WAR je uspelo da pruži odličan pregled dešavanja vezanih oko ovog lepog mlaznjaka na Bliskom istoku i da upotpuni inače vrlo kompleksnu sliku tog vrelog regiona.
Knjigu toplo preporučujem svim ljubiteljima avijacije, istorije i tehnike.
Zahvaljujem se gospodinu Tomu Kuperu i HELION&COMPANY na ustupljenom primerku ove sjajne knjige.

Objavljeno na sajtu Maketar PLUS
http://www.maketarplus.com/index.php/publikacije-publications/128-mig-23-flogger-in-the-middle-east
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!